Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Warzywa na zimę

1246

Komentarz

  • @Bea
    Ty rodzić masz a nie mielonkę robić :D
    Co za kobieta 
    :-*

    Mięso mielone wieprzowe + mielona wołowina
    przyprawy : ziele angielskie ( mielone ), tymianek, pieprz ziołowy, pieprz czarny, gałka muszkatołowa, sól, żelatyna, odrobina cukru i woda

    Myślę, że przyprawy to można samemu sobie komponować prócz podstawowych typu : pieprz, sól, ziele ang.
    Podobnie jak rodzaje mięsa
    myśmy już robili nawet z drobiem

    Wszystko dośc długo miętolić :D, ma to mieć konsystencję gęstej zupy.
    Potem do słoików, dobrze upchać, tak co by nie było zbyt dużo pęcherzy z powietrzem 

    Myśmy wczoraj wstawili do piekarnika,
    coś na ok 1h20min
    temp wpierw na 90 stopni ale potem mąż podkręcił na 120
    piec mamy elektryczny

    Musiałam aż teraz spróbować, bo mąż powiedział : "skoro dajesz przepis, to musisz zjeść "

    o mamo :D dobrze jest sporo galarety, 
    bo nie przepadam za mielonkami, nawet tymi swojskimi 



  • Czy ktoś wynalazł sposób na przechowywanie "domowej vegety"? Chcę ją zrobić w tym roku. Wszelkie sugestie i rady mile widziane :)
    Melduję że wegeta z poprzedniej jesieni przezyła zimę w zaciemnionym składziku w temperaturze pokojowej w stanie nienaruszonym. Własnie konsumujemy 12 słój litrowy i ma on nie zmieniony smak.
    Po otwarciu przechowuje w lodówce

    Lojalnie ostrzegam, ze teściowa chciała być nowoczesna i dała mniej soli. 
    Zepsuło sie nawet przechowywane w lodówce w ciągu paru tygodni 
  • ja w zeszłym roku zrobiłam wegetę,
    była super,
    aż do pewnego momentu...
    tego samego dnia ja i mama zrobiłyśmy zupę z jej dodatkiem (z niezależnych słoików, ten sam rzut) i...
    xenna extra przy tym wysiada...
    nie wiem, coś się porobiło, w otwartych słoikach...
    ale mam jeszcze z dwa nieotwarte, zachowam na czarną godzinę... :D

    a i tak mnie kusi, żeby znów zrobić, może za mało soli dałam...
  • edytowano sierpień 2013
    Skończyła mi się jarzynka tydzień temu, nie mialam czasu teraz.... ale ...... życ sie bez tego nie da, normalnie!!!

    Zrobiłam od razu pół porcji, zepsułam sobie nóż do frytek, którym przed mieleniem kroję warzywa.
    Po 3 godzinach roboty ledwo stałam na nogach, ale mam! 
    7 słojów :D
    Acha, zamiast 750 g soli dałam 1 kg takiej na przetwory, kamiennej. 
    Czyli zamiast 1,5 kg 2 kg na całą porcję.
    Tak robiłam poprzednio i może dlatego mi się taka ładnie przechowywało?
    Czekalam aż sie rozpuści jakieś pół godziny po zmieleniu i wymieszałam jeszcze raz.

    Dziś kupiłam paprykę i cebulę, też trudno bez niej życ.
    Zrobię w soli znów ;)
  • edytowano październik 2013
    Czy ktoś mroził jarzynkę z pierwszego przepisu @asiao na pierwszej stronie? Bez soli? :D
    I jaki efekt...?
  • @Olesia

    Daj mi przepis na słynną forumową jarzynkę, plissss

    Ale..........
    Kochana wklej mi ją w wiadomości prywatnej, wtedy szukać nie będę musiała :))
  • a czy ta jarzynka wyjdzie jak się warzywa zetrze na tarce? nie mam maszynki do mielenia:(
  • a czy tą sól mocno czuć w gotowej jarzynce? Bo jak się czyta opis to 1,5 kg soli brzmi dosyć słono:)
  • edytowano październik 2013
    Moja teściowa zrobiła na tarce i dała mniej soli. Zepsuło się nawet w lodówce.

    Co do gotowej jarzynki to ja zawsze czekam zeby ta sól mocno sie rozpuściła (aż puszczą soki) i potem mieszam jeszcze raz i wtedy dopiero ładuje w słoje.
    Juz mam 14 słoików, w piątek robiłam kolejną połówkę porcji :D

    Ta jarzynka to coś jak wegeta, po prostu przyprawa, tylko mniej słona. Na gar duzy daję dwie łyżki.
    Jako baza warzywna ok, ale warto dorzucac konkrety do zupy, na samej jarzynce zupa słaba jest..

    EDIT: Acha - ja daję 1 kg soli na pół porcji, czyli 2 kg na całość, bo sie boje ze sie zepsuje.... Tyle roboty na marne, nie przeżyłabym
  • a czy ta jarzynka wyjdzie jak się warzywa zetrze na tarce? nie mam maszynki do mielenia:(
    Ja tez nie mam. Ja siekam nożem do frytek a potem nożem obrotowym (w robocie kuchennym) mielę z tą solą
  • Właśnie zamroziłam 5 kg papryki i zakisiłam 10 kg kapusty. Zostało mi jeszcze ok. 10 kg buraczków do przerobienia.
    No i jarzynka do zrobienia. Ale to sama radość będzie. :)
  • POMOCY! Właśnie zrobiłam tę jarzynkę, wszystko miksowałam nożem obrotowym robota, dodałam sól i wymieszałam. Tylko ta jarzynka przybrała konsystencję wilgotną, żeby nie powiedzieć mokrą? Tak ma być, czy coś źle zrobiłam? Nie wiem, czy przekładać do słoików.
  • Oczywiscie ze tak ma byc... sol wyciaga soki. Poczekaj az sie calkiem rozpuści ta sól, jeszce raz wymieszaj i ładuj do słoików równomiernie z tym sokiem
  • @Nika76 ; ^:)^
    Robiłam z całej porcji, bałam się, że godzina roboty na marne. O łzach wylanych przy obieraniu cebuli nawet nie wspomnę...
    Czyli słoiki zakręcić tylko i do spiżarni? 
  • Tak. Cała porcja w godzinę?? :O Talent masz!
  • Nastawiłam wodę na sparzenie pomidorów, w tym czasie obrałam marchewki, miksowałam  porcjami. Jednocześnie obierałam resztę warzyw i miksowałam. Malakser nie miał odpoczynku całą godzinę. Bałam się, że go wykończę, ale działa  :D
  • Ja robie powoli... a juz przy porach zniszczylam ten pręt i to co na tym pręcie sie osadza. 
  • Właśnie pory nie za bardzo chciały poddać się nożowi malaksera, więc przełożyłam do garnka i potraktowałam blenderem  :) A ten pręt, o którym piszesz, starłam już dwukrotnie podczas tarcia ziemniaków na placki. Plastik z przystawki do ziemniaków też popękał i był wymieniany.
  • A jak dokonać procesu wymiany?
  • Kupić nowy w sklepie internetowym z częściami AGD i zlecić wymianę mężowi  ;)
  • Z całej porcji wyszło mi 13 słoików średniej wielkości i 13 słoików po musztardzie. Mało  :D
  • Odkopuję wątek, bo w Wigilię zużyłam ostatni słoik jarzynki i zabieram się jutro za produkcję nowych słoików tej wspaniałości. Trzymałam słoiki w spiżarni, nic im się nie stało, ostatni wyglądał i smakował jak pierwszy. A tak się bałam! Jak mam dziś zupę ugotować bez mojej jarzynki  :(
  • Skąd ja znam to uczucie? ;))
  • edytowano wrzesień 2014
    Wyciągam, bo sezon :)

    Ktoś tam pytał czy musi być tak dużo soli.... Musi. Moja teściowa dała mniej i się zepsuło.
    Ja daję więcej, bo na 1/4 porcji 0,5 kg.

    Po prostu zupy nie solę już. Czasem jeszcze solę śmietanę przed wlaniem, zeby sie nie zwazyla i nie jest wszystko przesolone.
  • Gdzie ta magiczna Jaworzynka?
  • @Lila
    Prześle jak siade do kompa :)
  • No i jarzynkę ( z glutaminianem sodu) można zastąpić bulionem wegetariańskim (bez glutaminianu).
  • Proszę - Jarzynka wg przepisu @Olesia :)


    WŁOSZCZYZNA SOLONA DO ZUPY

    2 kg cebuli
    2 kg marchwi
    1,5 kg pietruszki
    1 kg pomidorów (obranych ze skórki)
    0,75 kg selera 1 główka kapusty włoskiej
    kalafior
    4 pory
    pęczek pietruszki
    pęczek koperku

    1,5 kg soli

    ---------------------
    Wszystkie warzywa myjemy, (obieramy), kroimy i przepuszczamy przez elektryczną maszynkę do mięsa. Jeśli chcemy mniejszą ilość słoiczków to zmniejszamy o połowę proporcję 
    Mieszamy z solą i wkładamy do słoiczków. Nie trzeba pasteryzować, bo mamy sól, która konserwuje. Odstawiamy do spiżarni lub do szafki. 

    Do zupy lub wszelkiego rodzaju sosów dodajemy 2 stołowe łyżki tej wyśmienitej warzywnej przyprawy.!
    Zamiast wszelkiego rodzaju kostek rosołowych drobiowych czy warzywnych.
    Podziękowali 2Nika76 Małgorzata32
  • @Hipolit - dzięki za przywołanie, ale to nie mój przepis, niestety.
    Ja tylko go od kogoś skopiowałam. :)
    Nie pmiętam od kogo.:/

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.