Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Świadczenie usług

edytowano wrzesień 2012 w Pomagajmy sobie
Mam pewien pomysł na pracę. I nowe pytanie w związku z powyższym.
Czy świadcząc dla kogoś jakieś usługi (legalnie) trzeba mieć zarejestrowaną włamną firmę?
I czy będąc na urlopie wychowawczym mogę ewentualnie taką firmę załozyć bez konieczności rezygnowania z ww urlopu?

Komentarz

  • MOżesz świadczyć usługi jako osoba fizyczna bez działalności, a nawet umowę sobie zawrzeć (choć nie wiem jak to z wychowawczym), a jak czujesz taką potrzebę to odprowadzić podatek od tego ;) takie drobne umowy są nie do wykrycia

    jeżeli założysz działalność to musisz zarejestrować to w ZUS, odprowadzać składki, założyć konto firmowe, płacić podatki i wystawiać faktury, i prowadzić księgowość - i mogą CIę z tego rozliczać, nie wiem jak to się ma do wychowawczego, ale na macierzyńskim zawieszałam działalność

  • ja mam diałalnośc będąc na wychowawczym. Od kiedy zarejestrowałam firmę nie dostaję wychowawczego.
    Na usługi można też pewnie podpisywać zlecenie..albo jakieś inne coś.

  • Możesz współpracować ze Stowarzyszeniem Rodzin im. bł. Mamy Róży, które od czterech dni prowadzi działalność gospodarczą. A prezes zarządu od jutra zaczyna brać korepetycje z księgowości :)
  • To była propozycja na serio. Zobacz, czy Twój pomysł na działalność mieści się tym, co może robić Stowarzyszenie.
  • ja mam diałalnośc będąc na wychowawczym. Od kiedy zarejestrowałam firmę nie dostaję wychowawczego.
    Na usługi można też pewnie podpisywać zlecenie..albo jakieś inne coś.

    No właśnie chodzi mi o to, żeby nie odprowadzać składek do ZUS. 
    A jednak móc świadczyć te usługi. 
    Wychowawczy mam bezpłatny. Ale liczy mi sie do stażu pracy. I szkoła też się wlicza.


    Ale spokojnie. Muszę jeszcze trochę pogłowkować. Na razie i tak są ważniejsze sprawy.
    Tę kwestię rozważam teoretycznie- na razie.
  • Małgorzato32! fiu fiu.. :> :D
  • żeby nie odprowadzać do ZUS to chyba umowa zlecenie
  • Na razie to ja mam mnóstwo innych zajęć...

    Pomarzyć nie wolno???
  • To była propozycja na serio. Zobacz, czy Twój pomysł na działalność mieści się tym, co może robić Stowarzyszenie.
    Maćku, dzięki za propozycję.
  • Na wychowawczym, możesz podpisać umowę o dzieło albo zlecenie, tyle, że jeśli masz jakąś umowę zlecenie to musisz powiadomić pracodawcę, że będzie płacony ZUS. W wypadku umowy o dzieło nie musisz, bo ZUS nic nie ma do tego.
  • żeby nie odprowadzać do ZUS to chyba umowa zlecenie
    O dzieło, od zlecenia jest ZUS
  • żeby nie odprowadzać do ZUS to chyba umowa zlecenie
    O dzieło, od zlecenia jest ZUS
    ok, dzięki za sprostowanie :)
  • MOżesz świadczyć usługi jako osoba fizyczna bez działalności, a nawet umowę sobie zawrzeć (choć nie wiem jak to z wychowawczym), a jak czujesz taką potrzebę to odprowadzić podatek od tego ;) takie drobne umowy są nie do wykrycia

    jeżeli założysz działalność to musisz zarejestrować to w ZUS, odprowadzać składki, założyć konto firmowe, płacić podatki i wystawiać faktury, i prowadzić księgowość - i mogą CIę z tego rozliczać, nie wiem jak to się ma do wychowawczego, ale na macierzyńskim zawieszałam działalność

    może być rachunek, to zależy od rodzaju dzialalnosci 
  • edytowano wrzesień 2012
    Kurczę, potrzebuję takich korepetycji. Serio.
    Może ktoś może mnie nauczyć takich podstaw ksiegowości? Albo podpowiedzieć gdzie cos takiego mogę zrobić?
  • sprawdzę czy mam jeszcze płytki z rzeczpospolitej z księgowością małych firm

     

  • Księgowy to prawie jak prawnik musi znać różne luki ;)
  •  

     

    Kurczę, potrzebuję takich korepetycji. Serio.
    Może ktoś może mnie nauczyć takich podstaw ksiegowości? Albo podpowiedzieć gdzie cos takiego mogę zrobić?



    Polecam szkolenia internetowe na PARPIE:

    http://www.akademiaparp.gov.pl/szkolenia-internetowe.html

    są bezpłatne. Ja robiłam to "jak założyć własną firmę", wprawdzie z zakładania firmy na razie się rozmyśliłam, ale oceniam je jako przydatne.

    Mają też platformę wymiany doświadczeń dla przedsiębiorców, z tego, co pamiętam.

    *MŚP - małe i średnie przedsiębiorstwa

  • mam płytkę "Małą księgowość" program do prowadzenia księgowości dla małych i średnich firm

    z 2007 roku niestety

     

  • My korzystamy z serwisu iFirma. W ramach opłaty za księgowanie są nielimitowane porady księgowe i konsultacje. Dla nas było to bardzo pomocne przy zakładaniu firmy. Program generuje deklaracje itp. Polecam, chyba nadal pierwsze miesiące można próbować gratis.

  • Facebook powinien mieć taką opcję wtedy każdy mógłby coś doradzić i pomóc w miarę mozliwości.
  • Za dany miesiąc płacisz do 10 następnego miesiąca. Czyli za grudzień płacisz w styczniu. Za styczeń do 10 lutego itd.
  • Wydaje mi się, że nikt tego sam nie odważa się liczyć, tylko zawsze panie w zusie:)
  • Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale czy w obliczeniu składki za niepełny miesiąc nie chodzi tylko o obliczenie proporcjonalne? Czy to nie trzeba najpierw obliczyć proporcjonalnie wymiaru podstawy i na bazie tej podstawy obliczać wysokości poszczególnych kwot, wchodzących w skład całej składki (emerytalne - 19,52%, rentowe 8%, chorobowe, wypadkowe ileś tam...)? Mnie się wydawało, że to tak się robi, dlatego to jest takie trochę bardziej skomplikowane?
  • No wyższa matematyka to nie jest ;) Ale myślę, ze wielu osobom nie chce się zainteresować ani liczeniem ani zasadami zaokrągleń itp. U nas w zusie pani nawet nie proponowała, żeby Paweł obliczał składki, tylko mówiła, ze ona to obliczy jak on przyjdzie ;)
  • Manna zgadzam się. Mi tylko chodzi o to, ze trzeba sobie to samemu od początku obliczyć, od tych podstaw, nie opierając się na wysokości płaconych miesięcznie składek, bo one są już po zaokrągleniu.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.