Koty u wielodzietnych

edytowano kwiecień 2013 w Ogólna
Co sądzicie na temat kotów w rodzinie wielodzietnej? Nasze dzieciaki chcą mieć jakiegoś zwierzaka i zastanawiamy się poważnie nad kotem.
«13456716

Komentarz

• Trzeba zapytać kota, co o tym sądzi :)
  • u nas sierść na podwórku wylądował jak mi myszy po domu zaczeły rajcować :D

ale zawsze mieliśmy kota i polecam to zwierzę w warunki domowe. Minus - kosztowne w utrzymaniu bardziej niż dziecko ;)
  • Jak mieszkaliśmy w domu z ogródkiem,zawsze był kot/lub koty.Teraz,w bloku,nie wyobrażam sobie żebym musiała jeszcze pamiętać o kuwecie,nie wiem zresztą gdzie musiałaby być żeby najmłodsze dziecko się do niej nie dobierało.
    Jeśli-da Bóg-przeprowadzimy się znowu i będzie ogródek,od razu rozejrzę się za kotem.
  • w bloku też mieliśmy. Nie było problemu ale my kuwetę zamkniętą mieliśmy.
  • Jak kot wychodzący, to trzeba bardzo pilnować regularnego odrobaczania, bo znosi różne parazyty i dzieci się nimi chętnie częstują. Żeby zwiększyć szanse przetrwania kota wśród dzieci, warto zadbać o równowagę sił - kotów powinno być więcej niż dzieci ;-)
  • Mamy zbyt ciasno  :(
    Nasze koty były łowne,aż za bardzo.Jeden z nich miał alergię na mleko,a dzieci wciąż o tym zapominały.Było co wtedy sprzątać.Poza tym,koty nie są kłopotliwe,dzieci mogą się łatwo nauczyć,że żywe stworzenie to nie zabawka,no i jeszcze jeden pozytyw-dziewczynki zarażą się toksoplazmozą w dzieciństwie i potem nie muszą się już obawiać
    :)
  • Co do odrobaczania,to obok szczepień główne koszty utrzymania kota.
    Jedzenie też kosztuje,ale nie warto kota przekarmiać-nie będzie łowny wtedy ;) i będzie chorował.

• toksoplazmoza zmienia charakter

np. http://facet.wp.pl/kat,1034221,wid,14966638,wiadomosc.html?ticaid=1107da&_ticrsn=3

"Jak podaje "Scientific American" u ludzi efekty nie są aż tak opłakane w
    skutkach. Z kwestionariuszy zebranych od chorych wynika, że ich osąd
    sytuacji odrobinę się zmienia, tzn. my również - podobnie jak myszy -
    stajemy się bardziej nieroztropni, żeby nie powiedzieć lekkomyślni.
    Jesteśmy też śmielsi. Może właśnie dlatego zarażenie toksoplazmozą może
    objawiać się zwiększonym prawdopodobieństwem spowodowania wypadku na
    drodze."

lub http://wyborcza.pl/1,75476,10638110,Toksoplazmoza___charakter_narodowy_pasozytow.html
  • toksoplazmoza zmienia charakter

np. http://facet.wp.pl/kat,1034221,wid,14966638,wiadomosc.html?ticaid=1107da&_ticrsn=3

"Jak podaje "Scientific American" u ludzi efekty nie są aż tak opłakane w
    skutkach. Z kwestionariuszy zebranych od chorych wynika, że ich osąd
    sytuacji odrobinę się zmienia, tzn. my również - podobnie jak myszy -
    stajemy się bardziej nieroztropni, żeby nie powiedzieć lekkomyślni.
    Jesteśmy też śmielsi. Może właśnie dlatego zarażenie toksoplazmozą może
    objawiać się zwiększonym prawdopodobieństwem spowodowania wypadku na
    drodze."

lub http://wyborcza.pl/1,75476,10638110,Toksoplazmoza___charakter_narodowy_pasozytow.html

:O
  • Dzięki za wpisy, najchętniej przyjąłbym kota odrobaczonego, wysterylizowanego i po szczepionkach. No i oczywiście który umie korzystać z kuwety.
  • Mógłby jeszcze gazetę przynosić  ;)
  • @balum miała takiego do oddania
  • Jest taki Pruszkowski Dom Tymczasowy, skąd można przygarnąć koty właśnie już sterylizowane, szczepione itd. Ale szczepienia trzeba powtarzać, odrobaczenie też. Karma i żwirek też niosą konkretne koszta. No i zdecydowanie fajniej jest mieć dwa koty niż jednego - jeden może się nudzić i niszczyć sprzęty z frustracji.

Mamy koty niewychodzące - sprzątania trochę jest, bo rozwlekają żwirek na łapach, teraz na wiosnę kłaczą.
    Następne lokum chcemy znaleźć takie, żeby jednak mogły sobie spacerować trochę.
    I tak je lubimy, nawet bardzo, są kochane, mruczące, dość wyrozumiałe dla dzieci. Ale konkretne wyzwania też niosą - jak napisałam powyżej.
    Może rozważcie coś mniejszego?
  • Dzięki czekałem na Twoją opinię
  • edytowano kwiecień 2013
    Jaki jest to koszt miesięcznie?
    Jest bardzo wiele fundacji, stowarzyszeń, które szukają domów dla kotów
    Najczęsciej koty te są już odrobaczone, zaszczepione, często także wysterylizowane.
    Wiek tych kotów także zróznicowany-od kociąt po koty "pełnoletnie".

Można również przygarnąć kota rasowego, pohodowlanego-jest ich sporo, czasami za złotówkę, czasami za koszty kastracji.

Koszt utrzymania zależy od tego, jaka karma, jaki żwirek itp.
    Przy czym tanie, najtańsze produkty najczęściej są marnej jakości i mało ekonomiczne.
    Dla przykładu-najtańszy, byle jaki żwirek betonitowy kosztuje w granicach 20 zł/5-8 kg, ale starcza na max tydzień
    Ja w tej chwili używam doskonałego żwirku, 18 kg/ok.60 zł, przy czterech kotach starcza na miesiąc, jest bardzo wydajny i ekonomiczny
    Przyzwoita karma sucha to koszt ok.20-22 zł/kg, kot dorosły, o wadze ok.3 kg potrzebuje ok.50-60 gr na dzień, karma mokra niezłej jakości to ok. 3-6 zł/100gr, są doskonałe puszki w ALDIm za 1.56zł/200gr
    Przy czym zdecydowanie opłaca się kupować wieksze opakowania i niekoniecznie w sklepach stacjonarnych-internetowe mają znacznie lepsze ceny

Szczepienia: młody kot powinien być już 2krotnie zaszczepiony, potem, przy kotach niewychodzących wystarczy podstawowe szczepienie co 2 lata, można rozszerzyć o szczepienie p.białaczce (ja np. nie szczepię, moje są całkiem niewychodzące)
    Można odrobaczać samemu, jedna tabletka do kupienia u weta to ok.5-7 zł, odrobacza się przynajmniej dwa razy do roku

Jest tu już wątek o sprawach kocich, "kociarze ratunku" czy jakoś tak-tam sporo cennych wiadomości

edit: znalazłam:
    http://www.wielodzietni.org/discussion/10546/kociarze-ratunku-/p1
  • Czy kota można karmić resztkami z obiadu?
  • Nie bardzo. Mogą kotu zaszkodzić.
    To już lepiej sobie psa sprawcie jak go chcecie resztkami z obiadu karmić ;)
    Albo chomika - się szwendać po chałupie nie będzie a dla dzieci radocha :)
  • Jezeli Wasze obiady skladaja sie glownie z nieprzyprawionego miesa, to mozna ;)
  • Jezeli Wasze obiady skladaja sie glownie z nieprzyprawionego miesa, to mozna ;)
    w dodatku tylko wołowego, indyczego i cielęciny
    @Pablo-mam nadzieję, ze to takie żarciki, te Twoje zapytania
    Kota to niekoniecznie., Ale rozważcie prosiaka. Też inteligentny, miły, no i inne korzyści...
  • a nasze dwa koty fajne tylko jeden sikający od czasu do czasu..
    musieliśmy wyrzucić już kołdry, dwie kanapy, było nasikane w butach, a parę dni temu wyrzuciliśmy futerał od gitary..
    Dodam, że ten kot jest lękliwy i chodzi tu raczej o jego psychikę. Czy ktoś miał podobny problem? 
  • AgaAga
    edytowano kwiecień 2013
    Ja. I go nie rozwiazalismy, bylo coraz gorzej, przez prawie 18 lat.
    Kot byl taki w miare czysty,chociaz bez przesady ;), tragedia zaczela sie, kiedy wyprowadzilam sie z domu i wyjechalam (kota zabrac nie moglam). Poza tym nie tolerowal facetow, kiedy pierwszy raz przyjechal do przyszlej tesciowej M., kocur tez mu nasikal do butow. I potem moja mama sie przeprowadzila i to juz kotu wykonczylo psyche do reszty. Przez jakies 8 lat porozumiewal sie z otoczeniem za pomoca fukania, drapania i wlasnie sikania na wszystko (dywany, firanki, kanapy itd.). Kot mieszkal pod szafa i jak wybiegal, to w celu ugryzienia kogos (nie oszczedzil nawet mojej babci, ktora ma naprawde zlote serce), podrapania albo podlania. Odczulismy ulge, jak kot zostal uspiony (to nastapilo z powodu niewydolnosci nerek, stan byl juz agonalny). Przyznaje, ze na tym kocie poleglismy. Mialam kilka kotow w zyciu, teraz tez mam dwa. Ten jeden egzemplarz byl nie do wytrzymania i nikt nie umial mu pomoc znormalniec.
  • Mam kłopot z miesiecznym kociątkiem, jego rodzeństwo jest zdrowe, a on wygląda jak spłaszczony , ma zdeformowane żebra i nóżki rozjeżdżają się na boki. Czy ktoś miał taki problem i wie jakie są szanse tego malucha na normalne życie
  • Przede wszystkim-do weta idź, na odległośc, bez innych danych trudno doradzić
    ale znam przypadki , że kocię trzeba było uśpić (zdeformowana klatka piersiowa+ zdeformowane narządy wewnętrzne)
    zakładam, że koty nierasowe są
    wiec doradzam kastrację matki ich
  • Oczywiście kastracje mamy zalanowaną za
    miesiąc, na ktociaki już oczekują nowi właściciele, wizyta u weta bez zabiegów itp kosztuje min 60 zł. Miałam nadzieje że ktoś mial podobny problem do rozwiązania. Nie potrafie zdecydować o uspieniu zwierzaka.
  • przy dzieciach ważne jest by kot miał odpowiedni charakter....kiedyś chciałam przygarnąć takiego "działkowca" odrobaczyć i wysterylizować, ale zgadałam się z kociarą z forum i poleciła, by brać kota z pewnego źródła, najlepiej odchowanego i z określonymi cechami, poleciła mnie hodowli kotów brytyjskich, w której szukali domów dla kastratek , które bądź nie mogły już rodzić lub się nie nadawały ( np po dwóch cesarkach) Dzięki temu nasz dom przyjął trzy koteczki brytyjskie ...najmłodsza miała 7 miesięcy, najstarsza 4 lata....Koty cudne, łagodne, mądre...

Moja siostra wzięła "działkowca"...dziki, agresywny i zupełnie nie nakolankowy jej się trafił.....
    Koty wykastrowane często zapadają na chorobę nerek - mocznicę. Konieczne jest wtedy podawanie karmy weterynaryjnej (100 zł/kg), robienie kroplówek (w lecznicy ok. 250 zł tygodniowo). Uśpienie i utylizacja to kolejne 100 zł.
  • jeden to syjam i on jest bardzo towarzyski a ten sikający to dachowiec..

problemy z sikaniem u nas się nasilały parę miesięcy po pojawieniu się niemowlaków i właśnie wtedy był atak na kanapę co kończyło się usuwaniem mebla..

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.