Plastiki dobre i złe

edytowano październik 2013 w Ogólna

Wkleilam to juz w watku o przechowywaniu produktow sypkich, ale ze informacja wydaje mi sie istotna, zakladam oddzielny watek.


Informacja, z jakiego tworzywa wyprodukowano opakowanie znajduje sie na spodzie opakowania w formie symbolu graficznego składającego się z trzech zawracających strzałek tworzących trójkąt. W środku tego trójkąta znajduje się cyfra od 1 do 7 informująca o rodzaju tworzywa, z którego wyprodukowano opakowanie.

A co oznaczają te cyfry?

1– PET
Używany jest do produkcji jednorazowych opakowań do żywności i jednorazowych naczyń. Typowym opakowaniem PET są butelki do wody mineralnej. Nie jest to optymalne opakowanie. Niemieccy naukowcy dowiedli, że woda przechowywana w butelkach PET zawiera nieznany jeszcze składnik o działaniu zbliżonym do estrogenów. Ponadto opakowanie takie, nawet po dokładnym umyciu, może wydzielać toksyczne chemikalia przy ponownym użyciu. Nigdy nie używaj ponownie wyrobów z tego rodzaju tworzywa.

2 – HDPE
Polietylen o dużej gęstości uważany za jeden z bezpieczniejszych plastików, może być stosowany do powtórnego użycia.

3 – PCV
Polichlorek winylu, bardzo powszechny, używany do wyrobu m.in. folii do pakowania żywności. PCV jest szkodliwy dla zdrowia i może wydzielać toksyny. W procesie spalania polichlorku winylu wytwarzają się bardzo groźne dla zdrowia związki chemiczne zwane dioksynami, które są często bardziej niebezpieczne od cyjanku potasu.

4 – LDPE 
Polietylen o małej gęstości używany do produkcji wielu rodzajów opakowań do żywności, uznawany jest jako dozwolony do powtórnego użytku i bezpieczniejszy niż wiele innych plastików, ale nie tak bezpieczny jak tworzywa 2 i 5.

5 – PP 
Polipropylen wielokrotnego użytku jest często spotykany jako opakowanie do żywności. Razem z tworzywem nr 2 (HDPE ) uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych plastików.

6 – PS 
Polistyren najbardziej znany w formie spienionej czyli jako styropian. PS wydziela toksyny i nie powinien być stosowany jako opakowanie do żywności. I rzadko stosowany jest do tego celu ze względu na mniejszą odporność chemiczną od polietylenu, ale jest obecny np. w przykrywkach do jednorazowych kubków na kawę.

7 – INNE 
Nigdy nie wykorzystuj do powtórnego użycia wyrobów z plastiku oznaczonego jako 7. W tej kategorii znajduje się wiele szkodliwych związków, m.in. także bardzo toksyczny bisfenol A (BPA), który może przyczyniać się do zachorowania na schizofrenię, depresję czy chorobę Alzheimera. Ponadto jedząc lub pijąc żywność, która miała kontakt z BPA narażamy się na zaburzenia układu nerwowego i hormonalnego. W żadnym wypadku nie można ich używać w kuchenkach mikrofalowych, które zwielokrotniają przenikanie BPA do żywności.

Plastik jest dzisiaj częścią naszego życia i szybko się go z kuchni nie pozbędziemy. Spróbujmy jednak zmniejszyć do minimum szkodliwy wpływ sztucznych tworzyw na nasze zdrowie. W tym celu:

 • Do przechowywania żywności używaj tylko plastików oznaczonych cyfrą 2 (HDPE) i 5 (PP).

 • Plastików z pozostałych grup nie używaj do przechowywania żywności, ale oddawaj je do recyklingu. Nie używaj ponownie butelek PET i nie podgrzewaj w mikrofalówce żywności na tackach, na których ją kupiłaś, (chyba że na opakowaniu zaznaczono, że nadają się do tego celu).

 • Nie podgrzewaj w mikrofalówce żywności w opakowaniach zawierających bisfenol (grupa 7), nie wlewaj do nich gorących płynów i nie zmywaj w zmywarce.

 • Wszystkie opakowania plastikowe używaj zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu (oznaczenia dotyczące temperatury, zmywarki itp).


  http://www.cyberbaba.pl/zdrowy-dom/2825-plastiki-dobre-zle-i-najgorsze


  Trafilam na te informacje jakis czas temu i od tej pory staram sie zwracac uwage na rodzaj opakowan, jak jestem w sklepie. Z mojego doswiadczenia wynika, ze jedyne jogurty, smietany itp. w bezpiecznym opakowaniu robi firma Zott.  Cala reszta ma symbol PS 6. W yum poprzednim opracowaniu bylo napisane, ze butelki uzywane do wody mineralnej (1 PET) sa w miare bezpieczne, tutaj zas mowi sie o tym, ze jednak nie. No i mam zagwozdke, czym je zastapic, bo uzywamy takich 5litrowych z Lidla do transportu i przechowywania wody oligocenskiej, nieraz stoi ona nawet po 4 dni. 

Podziękowali 1Malia

Komentarz

 • ciekawe - podbijam

 • Dzięki za link, zaraz wyrzuciłam puste butelki PET, i posprawdzałam bidony dzieci. Jak się będę nudzić, sprawdzę serki i jogurty :)
 • "Niemieccy naukowcy dowiedli, że woda przechowywana w butelkach PET
  zawiera nieznany jeszcze składnik o działaniu zbliżonym do estrogenów."


  Kiedyś już trafiłam na te opracowania w dodatku eko w "Przyrodzie Polskiej". Są podejrzenia, że ta ilość estrogenów źle wpływa na płodność mężczyzn. Od tamtej pory (mając już dwóch synów) przestaliśmy nagminnie kupować wodę mineralną.
 • Dzięki za link, zaraz wyrzuciłam puste butelki PET, i posprawdzałam bidony dzieci.
  To samo zrobiłam ;)
 • edytowano październik 2013
  Tylko w czym przechowywac wode, jak sie nie pije z kranu (w warszawskim bloku po prostu nie da sie
  )? Chodzimy po oligoceńską albo przywozimy z domku na wsi. Chociaz tej na wsi tez nikt nie badał, domek stoi wsrod pól uprawnych, zastanawiam sie, czy ujęcie jest na tyle głębokie, żeby te wszystkie azotany odfiltrować. Człowiek nie wie, na co umrzeć, taki szeroki wachlarz możliwości...
  Wracając do przechowywania wody - moze jakimś wyjściem byłyby kanistry metalowe (szkło raczej odpada przy ilości ok. 20 litrów i braku windy). Tylko baniaki po wodzie mineralnej miały tę zaletę, że można je było co jakiś czas wymienić i specjalnie to nie kosztowało. Moi rodzice korzystają z plastikowych kanistrów (chyba można nawet z dobrego plastiku znaleźć), ale nie raz widać było, jak się na dole zielony osad z glonów robił. Czyszczenie dość kłopotliwe i nie wiem, czy w 100% skuteczne.
 • No ale teraz chyba nie ma wody w szklanych butelkach w optymalnej cenie...

 • W szklanej butelce to ja tylko mleko widziałam, i to też tylko jednej firmy. Na marginesie, kartonowe opakowania (mleka, soki itp.) też są niezdrowe, gdzieś słyszałam, że jakoś reaguje toto z zawartością. 
  Wariant ekstremalny - transportować wodę oligoceńską w 5litrowych słojach na ogórki. Ale aż tak zdesperowana jeszcze nie jestem.
 • atomowy elementarz zaprowadzi cię na cmentarz...
 • Moi rodzice korzystają z plastikowych kanistrów (chyba można nawet z dobrego plastiku znaleźć), ale nie raz widać było, jak się na dole zielony osad z glonów robił. Czyszczenie dość kłopotliwe i nie wiem, czy w 100% skuteczne.
  Trzeba trzymać w ciemnym, np w szafce i glonów nie będzie. Co kilka dni wyparzyć. Tak robili moi rodzice. W dzieciństwie mieszkałam w Ursusie, przy oligocence.

  Mieszkaliśmy z M w W-wie jakiś czas i tak jak wspomniałam - zrezygnowaliśmy z mineralnej. Piliśmy soki, zioła, herbaty, albo przegotowaną wodę. Naprawdę - da się.
 • My mineralną kupowaliśmy tylko po to, aby miec baniaki. Normalnie chodzimy po oligoceńską. Mąż (nie stąd)przez jakiś czas uważał to za moją fanaberię, ale jak raz sobie zalał herbatę wodą z kranu, to wylał potem wszystko do zlewu.
 • Ostatnio w Biedronce zaczeli robic czesc jogurtow w opakowaniach z nr 5. Ale jak juz jest dobry plastik, to jogurt jest z dodatkiem mleka w proszku, a to jest złe wg autorki ksiazki "Zamien chemie na jedzenie", ktora wlasnie czytam.
 • Butelki Kubuś Play są z nr 1. Szkoda, bo bardzo wygodne dla dzieci. Muszę jutro pooglądać na żywo bidony, bo przeglądanie w necie nie daje pełnej informacji o składzie.
 • up
  5 lat minęło, odkąd zakładałam tego posta, niby swiadomość różnych rzeczy rośnie, a w sklepach nadal znakomita większość produktów jest w opakowaniach plastikowych z tego rodzaju, który nie powinien mieć żadnego kontaktu z żywnością...
 • Aleście mnie oswiecili, teraz będę wszystko sprawdzać. Nie dość, że sklad żywności to jeszcze opakowania. Tylko obawiam się,że okaże się, że nie ma co jeść;-((((((
  Podziękowali 1MAFJa
 • Spokojnie, da się znaleźć. Zott ma jogurty naturalne i śmietany w dobrych plastikach. W Biedronce też któryś z jogurtów naturalnych jest w opakowaniu z nr5 (bezpieczne). I taka jasnozielona śmietana 10%, nie pamiętam firmy. Może zróbmy taką bazę tutaj? Jak posprawdzam, to powpisuję. 
  Podziękowali 3Zuzapola madzikg mamababcia
 • o baza super pomysł

 • No dobra, wszystkie pojemniki do zywnosci I kubeczki do jogurtownicy mam 5 pp. Ale czy ktos sie orientuje czy to automatycznie oznacza ze sa BPA free? 
 • Baza od razu ze zdjęciami produktów 
 • Kiedyś robili bidony 5-cio litrowe z polietylenu o dużej gęstości, czyli HDPE. Ale to dawne dzieje.
 • W jednym z ostatnich "Gościów Niedzielnych" był artykuł o plastikach i tych oznaczeniach. Najbezpieczniejszy jest PP 5. A większość nabiałowych produktów w plastikowych kubełkach jest PS 6, co w ogóle nie powinno mieć kontaktu w żywnością. Tak się zastanawiam, biorąc pod uwagę terminy ważności jogurtów np. (całkiem odległe), ileż to toksyn musi w tym czasie przechodzić do tego, co potem jemy....
 • Wracając do pomysłu bazy bezpiecznych produktów. Będę tu zamieszczać zdjęcia tych z PP 5, które sprawdziłam. Nie widziałam nic Danone'a w innym plastiku, niż PS 6, więc nie kupuję. Za to chyba wszystkie produkty Zotta, które miałam w ręku, były z PP 5, a więc bezpieczne. Na początek jogurty naturalne:


  Podziękowali 2mamababcia kika0
 • Jogurt naturalny Tolonis typu greckiego (z Biedronki)

  Podziękowali 1mamababcia
 • Śmietany - 12% i 18% Zott:

  Podziękowali 2mamababcia kiwi
 • Śmietana łowicka 18%

  Podziękowali 1mamababcia
 • Śmietana 18% Włoszczowa

  Podziękowali 1mamababcia
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.