Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Karmienie piersią- wspierający

1141517192030

Komentarz

  • @olgal - przyznam, ze sytuacji nie pamiętam tej konkretnej (tzn. nie pamiętam, która z kobiet karmiących, z którymi rozmawiałam w ostatnim czasie była Twoją bratową i jakie miała problemy), ale cieszę się bardzo, że się nie skompromitowałam. Ale, wiesz, jak jest, doradca laktacyjny to ze mnie taki sobie. W każdym razie, w porównaniu z osobami, które robią to na co dzień, a nie tylko okazjonalnie.
  • @wiesia - wracam do Twoich punktów. Tak, jak obiecałam.
    Moim zdaniem, pewne z tych rzeczy można ułożyć w jakiejś sensownej, w miarę stałej kolejności, ale to nie jest jakieś bezwyjątkowe, bo poród to proces, który przebiega dość indywidualnie.
    1. Urodzenie dziecka
    2. Ocena w skali Apgar w pierwszej minucie (to się robi w locie, położna ma to dziecię przez moment na rękach i to jest okazja by ocenić, czy człowiek ma właściwy kolor skóry i właściwie się zachowuje)
    3. Położenie noworodka bezpośrednio na brzuchu matki
    4. Osuszenie i zabezpieczanie noworodka przed utratą ciepła. (robimy to zaraz po położeniu dziecka na brzuchu matki; jako go nie zabezpieczymy przed chłodem, to zaraz zacznie zdradzać objawy wyziębienia (np. stękać) i personele wymyślą, że trzeba natychmiast dogrzać)
    5. Kontrola pępowiny, czy tętni - jeśli tak, to oczekiwanie, aż przestanie tętnić, jeśli nie, to jej przecięcie i zabezpieczenie kikuta.
    6. Wstępna ocena stanu tkanek miękkich kanału rodnego (jeśli nie wymagają pilnej interwencji, to można je tymczasem zostawić w spokoju; jeśli z jakiegoś pękniętego naczynia żywo sika krew, to należy niezwłocznie zabezpieczyć szwem, nawet nie czekając na urodzenie się popłodu)
    5. Kontrola pępowiny, czy tętni - jeśli tak, to oczekiwanie, aż przestanie tętnić, jeśli nie, to jej przecięcie i zabezpieczenie kikuta.
    8. Urodzenie popłodu oraz ocena kompletności popłodu - o ile już ma chęć się urodzić (na pewno się nie urodzi, dopóki tętni pępowina).
    9. Pomoc w pierwszym przystawieniu dziecka - może być przed urodzeniem popłodu, jeśli każe na siebie długo czekać.
    10. Po urodzeniu popłodu, dokładna kontrola stanu tkanek miękkich krocza i szycie, jeśli jest potrzebne (w tym czasie mama powinna karmić lub tulić dziecko, warto jednak, żeby ktoś ją asekurował, jeśli nie czuje się pewnie - osoba towarzysząca świetnie się w tej roli sprawdza). Jeśli niezbędne jest szycie lub inne zabiegi w znieczuleniu ogólnym (np. rewizja jamy macicy), to kontakt s-t-s musi zostać przetrwany. Jednak po wybudzeniu mamy warto znów dać jej do przytulenia do nagiego ciała rozebrane dziecko.
    11. Dokonanie pomiarów antropometrycznych - nie wcześniej niż po 2 godzinach nieprzerwanego kontaktu matki i dziecka s-t-s. (dziecko przez ten czas nie urośnie, ani nie przytyje w istotny sposób)
    12. Dokładne badanie dziecka w ciągu 24 godzin po urodzeniu przez neonatologa.

    Gdybym wiedziała, na co Ci to, to może umiałabym jakoś lepiej pomóc.




  • @Katarzyna , pisałaś, że dziecko nie tucznik, ale są jakieś dolne normy, prawda? Ile dni po urodzeniu można czekać, aż dziecko zacznie przybierać na wadze i ile powinno przyrastać w pierwszym miesiącu-dwóch na tydzień? Mi nawet w św. Zofii kazali dokarmiać, bo dzieci dużo traciły na wadze. W domu przy odstawieniu sztucznego mleka przybierały bardzo słabo. Za długo tego jednak nie sprawdzałam. Siódmy raz liczę na cud i karmienie tylko piersią. Już po nocach śni mi się, że dziecko płacze z głodu, a ja nie mam mleka :(
  • W jaki sposób przygotować siebie i dziecko do zostawienia 3 miesiecznego dziecka na 4-5 godzin (karmionego piersią). Ile mleka odciągnąć? kiedy odciągać? jak przechowywać? 

  • @Katarzyna, bardzo dziękuję, do kursu on-line dla służby zdrowia by NFZ.
    O takiej agendzie:

    Decyzje dotyczące żywienia dziecka
    Przygotowanie do karmienia piersią w czasie ciąży
    Pierwszy kontakt matki z dzieckiem
    Dziecko oddzielone od matki
    Pierwsza doba po porodzie
    Druga doba po porodzie
    Trzecia i czwarta dobra po porodzie
    Okres stabilizacji laktacji (pierwszy miesiąc życia dziecka)
    Wprowadzenie żywności uzupełniającej ( koniec pierwszego i drugie półrocze życia dziecka)
    Powrót do pracy i prawa matki karmiącej piersią
    Rozwiązywanie problemów laktacyjnych
    Zakończenie karmienia piersią
    Test

    Dwa pierwsze zrobiłam bez problemu, a tutaj na razie poległam, za dużo kombinacji, a musi być wszystko tak jak ONI wymyślili żeby algorytm zaskoczył.
  • Gosia5 powiedział(a):
    @Katarzyna , pisałaś, że dziecko nie tucznik, ale są jakieś dolne normy, prawda? Ile dni po urodzeniu można czekać, aż dziecko zacznie przybierać na wadze i ile powinno przyrastać w pierwszym miesiącu-dwóch na tydzień? Mi nawet w św. Zofii kazali dokarmiać, bo dzieci dużo traciły na wadze. W domu przy odstawieniu sztucznego mleka przybierały bardzo słabo. Za długo tego jednak nie sprawdzałam. Siódmy raz liczę na cud i karmienie tylko piersią. Już po nocach śni mi się, że dziecko płacze z głodu, a ja nie mam mleka :(
    1. Są jakieś normy. Zwykle jednak pediatrzy posługują się normami dla dzieci karmionych sztucznie, a to zupełnie co innego, niż w przypadku dzieci karmionych piersią.
    2. Przez pierwsze 3 doby dziecko ma prawo tracić na wadze. Może stracić do 10% masy urodzeniowej. Od 4 doby nie powinno już być utraty.
    3. Dziecko powinno odzyskać masę urodzeniową w ciągu - i tu są różne szkoły - 7 dni, 10 dniu, 14 dni od urodzenia. A prawda jest taka, że moje niektóre odzyskiwały po 3 tygodniach dopiero i też krzywda im się nie działa.
    4. W szpitalu mają swoje normy i standardy i wolą niepotrzebnie dokarmić, niż się narazić na zarzut, że doprowadzili do niedożywienia.
    5. Bardziej istotne niż same przyrosty masy są wskaźniki tego, że mleko jest i dziecko je spożywa w wystarczającej ilości. Podstawowe wskaźniki to wydalanie - dziecko powinno moczyć przynajmniej 6 pieluch na dobę oraz regularnie się wypróżniać. Niektórzy twierdzą, że nakarmione powinno być spokojne, ale z moich żadne nigdy nie było, wiec to kiepski wskaźnik.
    6. Jeśli dziecko przybiera w pierwszych miesiącach 500 g na miesiąc (w pierwszym miesiącu uwzględniamy najniższą zanotowaną masę po spadku masy, a nie masę urodzeniową), to nie ma powodów, żeby się czepiać. Na tydzień - 120 g to rozsądne minium. Nie ma sensu ważyć codziennie, bo to tylko źródło stresu - raz się zważy przed kupą, a następnego dnia akurat po kupie i wyjdzie, że dziecko straciło na wadze zamiast zyskać.
    Gdybyś chciała o tym karmieniu sobie na spokojnie pogadać, to serdecznie zapraszam!
    Podziękowali 1Gosia5
  • uJa powiedział(a):
    W jaki sposób przygotować siebie i dziecko do zostawienia 3 miesiecznego dziecka na 4-5 godzin (karmionego piersią). Ile mleka odciągnąć? kiedy odciągać? jak przechowywać? 

    Oj, to zależy!
  • @wiesia - nie wiem, jak tam ten Twój algorytm wygląda, ale w temacie "pierwszy kontakt", to nie ma powodu umieszczać, gdzie w tym miejscu ma się znaleźć poród łożyska, czy szycie krocza. Tam powinno być:
    1. Urodzenie dziecka
    2. Natychmiast po urodzeniu położenie gołego dziecka na nagiej skórze matki
    3. Osuszenie dziecka i zabezpieczenie przed zimnem
    4. W odpowiedzi na sygnały dawane przez dziecko, pomoc w przystawieniu i pierwszym karmieniu
    5. Kontynuowanie kontaktu s-t-s przez min. 2 godziny od porodu. W tym czasie wspieranie matki w karmieniu i nawiązywaniu relacji z dzieckiem.
    Jeśli potrzebujesz to rozbudować o czynności, które wymieniłaś wcześniej, to można napisać, że:
    1. Ocena Apgar nie powinna zaburzać kontaktu s-t-s
    2. Odpępnienie (gdy pępowina przestanie tętnić, co może nastąpić zarówno natychmiast po porodzie jak i po kilkudziesięciu minutach od porodu), poród popłodu oraz zaopatrzenie krocza można (a nawet należy) przeprowadzić bez przerywania kontaktu s-t-s
    3. Pomiary antropometryczne oraz badanie neonatologiczne należy odłożyć na min. 2 godziny po porodzie, by nie zaburzać w ten sposób kontaktu s-t-s.
  • @Katarzyna wiesz co, nie zostawię tak tego, tym bardziej, że włożyłaś czas żeby pomóc, a to tylko taka moja zachciewajka by jakiś 'kurs' zrobić. Ale logicznie ciężko przeskoczyć.
    Jeśli pewne są:
    pkt 1. Urodzenie dziecka
    i pkt 10. Dokładne badanie dziecka w ciągu 24 godzin po urodzeniu przez neonatologa.

    to resztę na zasadzie kombinacji przemęczę (8! ?). Niestety nie da się wrócić do wiedzy z kursu, jak już się dojdzie do testu pod koniec tematu.

  • edytowano listopad 2017
    @wiesia - lepiej niech neonatolog nie rodzi tego dziecka - tak sobie pomyślałam. ;)
    Nic nie rozumiem, w kwestii tego kursu :(
  • @Katarzyna dziękuję za odpowiedź. 
  • Bo dużo biega pewnie. Danucha też je za ciężko pracującego chłopa (ma rok), a ledwie dobija 11 kilo. Chuda nie jest, ale tych pochłanianych ilości po niej nie widać.
  • Kaloryczność mleka matki jest bardzo różna. Ale dla konkretnego dziecka mleko matki jest optymalne.
  • Jeśli to prawdziwa historia, to Jak dla mnie, kolejny przykład, co współczesność robi z kompetencjami rodziców. Ekspert powiedział - trzeba słuchać. Choćby gadał niczym nie poparte bzdury. Sprawdzenie, czy kobieta produkuje mleko jest dość proste. Podobnie, jak sprawdzenie, czy dziecko je. Czemu nikt tego nie zrobił?
    Chyba, że to jednak nie jest prawdziwa historia, tylko jakiś fakenews wygenerowany przez lobby producentów mm.
  • Możliwe żeby dziecko umarło z głodu po 53 godzinach od narodzin?
  • Raczej może się odwodnić. To może prowadzić do utraty przytomności i uszkodzeń mózgu.
    Podziękowali 1MamaWeroni
  • Ta historia wydaje mi się mało prawdopodobna.
  • Prędzej bym jakaś wadę serca obstawiała jako przyczynę jeśli to prawda. Ciężko uwierzyć,że nikt nie zauważył objawów odwodnienia. Nikt dziecka nie oglądał przy wypisie i po niedlugim czasie było aż tak odwodnione że zmarło?
  • Kilka dni bez mokrej pieluchy? 
  • edytowano grudzień 2017
    No, 53 godziny suszenia na pewno wystarczą noworodkowi do bardzo poważnego odwodnienia. Nawet dorosły po takim czasie niepojenia będzie w kiepskiej kondycji.
  • Matka, która karmiła dziecko w restauracji w Sopocie i została wyproszona przez kelnera do łazienki , kojarzycie? Sprawa sprzed dwóch lat. Sąd apelacyjny orzekł, że była to dyskryminacja. Ciekawe :)
    :)
  • edytowano grudzień 2017
    Znam sprawę. Mocno mieszane uczucia we mnie budzi.
    Podziękowali 1tymka
  • @Bea, w jakim wieku?
  • Od czego może być śluz w kupce? Noworodek 4 doby. Podejrzewałabym coś w mojej diecie, np nabiał, ale czy nie za wcześnie? Reszta moich dzieci dopiero po ok 2-3 tyg okazywala objawy. 
  • Śluz zwykle wskazuje na stan zapalny jelita. Od czego - a któż to zgadnie?
  • Zależy też jaka jego ilość - jak dodatek, pasma - u niektórych dzieci bywa "normą", jeśli jest objawem izolowanym.
    Podziękowali 1Katarzyna
  • Bo to chyba trochę, jak z katarem - generalnie, wskazuje na nieżyt błony śluzowej nosa, ale dlaczego i na ile to poważne - trudno zgadnąć, szczególnie na odległość.
  • edytowano grudzień 2017
    Kurcze... żałuję że zapomniałam o tym dzis powiedzieć na obchodzie w szpitalu. Teraz jestesmy juz w domu. 
    Tego śluzu sporo i rzadkie te kupy. Taka musztardowa woda z jasnymi grudkami plus ten śluz. Wystarczy jak umówię się z położną np na poniedziałek i z nią to skonsultowac, czy jednak leciec do lekarza?
    Kurcze to czwarte dziecko a przezywam bardziej niż z pierwszym. 

    Na wszelki wypadek zrezygnuje z nabiału.
  • Dodam że badania dziś mial ok, tylko płytki krwi do powtorki. 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.