Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Testy na nietolerancje pokarmowe

edytowano maj 2014 w Ogólna
Cambridge Food Detective, MRT  jeszcze jakieś inne.
Próbowaliście? Są jakieś wiarygodne?

I czy może mi ktoś jak krowie na rowie wytłumaczyć czym się różnią testy oparte o IgG od testów MRT?

Dostałam polecenie przebadania się pod tym kątem. P. doktor która to zaleciła polecała Cambridge. Ceny jednych i drugich zaporowe.

Jag rzyć, droga redakcjo pomóż!

Komentarz

  • Testy Food Detectiv  (i ponoć inne testy na nietolerancję) opierają się na badaniu poziomu IgG. Nestety, przeciwciał tej klasy jest cztery różne typy (a test bada tylko wynik ogólny), a typ występujący najliczniej jest silnie skorelowany z częstotliwością spożycia danego pokarmu. Ergo, wyniki testu mają spore szanse na wywrócenie człowiekowi diety do góry nogami, bo najprawdopodobniej jak najgorzej tolerowane wskażą pokarmy najczęstszej spożywane. Co niekoniecznie się będzie przekładało na złą tolerancję. Tyle moja wiedza na ten temat. Robiłam rozpoznanie, bo byłam zainteresowana tym testem.
    Testy MRT są oparte o badanie, czy w kontakcie z danym antygenem białe krwinki walniają mediatory (generalnie, bez wnikania, jakie to mediatory, a to jest cała fura różnych substancji, setki). Ponoć trafność tej metody, potwierdzona korelowaniem wyników z próbami empirycznymi, jest szacowana na ok. 95%. Mam pozytywne oceny trafności tej metody od kilkorga znajomych. Jedyną barierą wydaje mi się cena.
  • Mój mąż robił FD. Wyniki nie wykazały niczego, co było dla nas sporym zaskoczeniem i darowaliśmy sobie diagnostykę całej rodziny tą metodą.
  • edytowano maj 2014
    W napro poleca się konkretne testy na nietolerancję w konkretnym ośrodku w Poznaniu. Nie wnikałam dlaczego, bo i nie robiłam ich (na razie 3 tysie to zaporowa dla mnie cena), ale zawsze polecane są te konkretne
    http://abrahamisara.pl/naprotechnology/czy-utajona-alergia-moze-byc-przyczyna-nieplodnosci/
    (na 2 stronie o testach).
  • No tak.
    MRT wyczytałam że coś koło 1800 zł :(
  • edytowano maj 2014
    Za panel 150 antygenów, dokładnie 1850 zł. I to jest cena ogólnokrajowa. W cenę wliczone: wizyta przed badaniem z informacją o teście i zebraniem wywiadu, test i udostępnienie jego wyników wraz z sugestiami dotyczącymi diety, dwie konsultacje z dietetykiem po teście (nie ma obowiązku z nich korzystać ale w cenę wliczone i zapłacić trzeba).
    @Emilia_K ten sam test można zrobić też w Warszawie i jeszcze w wielu miejscach w Polsce.
  • Z pobieznego przejrzenia internetów wnioskuję, że ten ImuPro to też jest test IgG.
    Czyli rozumiem że potencjalnie też mało wiarygodne tak jak ten Cambridge?
    Czy czegoś nie doczytałam?
  • edytowano maj 2014
    Z tego, co mi wiadomo, oprócz MRT wszystkie pozostałe testy bazują na IgG. A testy robione przez alergologów na IgE.
    Ale nie miałam do czynienia z ImuPro akurat, więc się mądrzyć nie będę.
  • Podbijam wątek, bo ciekawa jestem, czy ktoś z Was w międzyczasie robił te testy?
  • ja podbiję za Olą, też jestem ciekawa, bo właśnie ostatnio temat mnie nurtuje
  • spróbuję moja dwu i pół latke sprawdzić za pomocą jakichś testów, ale nie wiem jak szybko się uda, lekarze tu na wszystko paracetamol najchętniej dają, a AZS leczą antybiotykami...
    powiedzcie wiec, skarbnica wiedzy, czy madre jest sprawdzanie czy jej przeszło poprzez z bombardowanie jej tym, czego chyba nie toleruje? jak niemowlak mocno ulewała, widac było ból brzuszka, zielona kupe, no i ciemieniuche miała straszna. przeszło po drastycznym odstawieniu mleka i jajek, oprócz ciemieniuchy, ale teraz już delikatniejszej...
    wiem, że bez tych rzeczy da się żyć, ale jeśli alergii (juz) nie ma, to może by mogła raz na jakiś czas torta na urodzinach, czy coś...
    no i skoro te testy niewiarygodne, to jak sprawdzić?
  • Te testy i tak się robi nie będąc na diecie co najmniej przez 2 tygodnie. U moich znajomych wyniki były trafione, ale raczej ich celem nie jest sprawdzenie czy juz alergia przeszla tylko szukanie przyczyny alergii jesli dziecko na coś reaguje i nie możesz dojść na co. W takiej sytuacji jak Twoja to tylko próbować
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.