Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Nowy Błogosławiony - 27.09 - już jutro! - don Alvaro del Portillo

edytowano wrzesień 2014 w Ogólna
Wszyscy na .orgu już wiedzą :), ale warto przypomnieć, że beatyfikacja don Alvaro już jutro!
Kto frunie/ jedzie do Madrytu niech nas, zostających w swoich domach poleca, a my - polecamy w modlitwie tych, co zdążają do Hiszpanii.

Całą sobotnią uroczystość będzie transmitować telewizja Trwam, początek - w samo południe!

Szczegóły (nie tylko dot. transmisji):

Komentarz

  • Beatyfikacja pierwszego ordynariusza prałatury personalnej Opus Dei (Dzieła Bożego), bp. Álvaro del Portillo (1914-1994) odbędzie się 27 września w jego rodzinnym mieście - Madrycie. Był on jednym z najbliższych współpracowników założyciela Dzieła, św. Josemarii Escrivy de Balaguera.

    Álvaro del Portillo y Diez de Sollano urodził się 11 marca 1914 r. w Madrycie. Wychowywał się w bardzo pobożnej chrześcijańskiej rodzinie i od najmłodszych lat odznaczał się rozległymi zainteresowaniami: od spraw wiary po nauki ścisłe i filozofię. Gdy miał kilka lat, ktoś zapytał go, kim chciałby być w przyszłości. Odpowiedział: toreadorem lub biskupem, a zdumionym takim zestawieniem dorosłym wyjaśnił, że jeden i drugi nosi barwne stroje. Przyszłość miała pokazać, że rzeczywiście spełnił jedno z tych marzeń - przywdział biskupie fiolety.



    Najpierw jednak ukończył studia z zakresie budowy dróg, uzyskując tytuł inżyniera w tej specjalności. Później doszły do tego doktoraty z historii i literatury (jedna specjalność) oraz prawa kanonicznego.

    W 1935 r. zetknął się z ks. Josemarią Escrivá de Balaguerem, który 7 lat wcześniej założył w stolicy Hiszpanii Dzieło Boże - Opus Dei i natychmiast wstąpił do niego. Szybko stał się jednym z najbliższych współpracowników przyszłego świętego i w znacznym stopniu pod jego wpływem postanowił zostać kapłanem. Święcenia przyjął w wieku 30 lat - 25 czerwca 1944 r. w Madrycie. Ale już wcześniej - w 1940 r. wszedł w skład Rady Generalnej Dzieła i pozostał w niej aż do śmierci założyciela w 1975 r. W latach 1940-47 i 1956-75 był sekretarzem generalnym Opusu. W 1946 r. wraz z ks. Escrivą i jego najbliższymi współpracownikami przeniósł się do Rzymu, gdzie Dzieło znalazło nową siedzibę.

    Gdy 26 czerwca 1975 r. zmarł Josemaría Escrivá de Balaguer, 15 września tegoż roku ks. del Portillo został jego następcą. Na tym stanowisku rozwinął bardzo ożywioną działalność, której jednym ze skutków było dotarcie Dzieła do 20 nowych krajów. 28 października 1982 r. Jan Paweł II nadał Opusowi status prałatury personalnej - pierwszej i, jak na razie, jedynej tego rodzaju jednostki w Kościele katolickim, mianując jednocześnie pierwszym jej przełożonym ks. del Portillo. Jeszcze bardziej uaktywniło to zarówno samo Dzieło, jak i jego przywódcę. Jednym z największych i najtrwalszych przejawów tej aktywności było założenie przezeń w 1985 r. Rzymskiej Akademii Świętego Krzyża, która w kilka lat później otrzymała rangę uczelni papieskiej jako Papieski Uniwersytet Świętego Krzyża i - mimo stosunkowo krótkiego stażu - jest dzisiaj jedną z najbardziej prestiżowych kościelnych szkół wyższych w Wiecznym Mieście.

    Dla podkreślenia znaczenia Opusu i osobistych zasług jego zwierzchnika Jan Paweł mianował go 7 grudnia 1990 r. biskupem i osobiście udzielił mu sakry 6 stycznia następnego roku w Watykanie. Jako swe hasło biskupie prałat wybrał słowa: „Regnare Christum volumus” (Chcemy, aby Chrystus królował).

    Bp Álvaro del Portillo zmarł w Rzymie 23 marca 1994 r., w niespełna dwa tygodnie po swych 80. urodzinach. Na wieść o jego śmierci Ojciec Święty osobiście modlił się przed trumną z jego zwłokami. Prochy zmarłego złożono w krypcie kościoła Matki Bożej Pokoju, będącego swego rodzaju „katedrą” prałatury w Rzymie.

    Proces beatyfikacyjny bp. del Portillo rozpoczął się w Rzymie w 2004 r. W 2012 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ogłosiła - za zgodą papieża - dekret o uznaniu heroiczności jego cnót, a rok później - cudu przypisywanego jego wstawiennictwu.

    Pierwszy następca św. Josemarii kilkakrotnie odwiedzał Polskę. Po raz pierwszy było to w dniach 3-8 września 1979 r., gdy trudno było sobie nawet wyobrazić, aby Opus Dei (które propaganda oficjalna przedstawiała jako swego rodzaju „świętą mafię” w Kościele) mógł działać w naszym kraju. 7 września tego roku spotkał się w Warszawie z kard. Stefanem Wyszyńskim. Pielgrzymował też na Jasną Górę i odwiedził Kraków.

    Później przybywał do naszego kraju już jako przełożony Opusu na spotkania z jego członkami. W 1991 r. był dwukrotnie. Najpierw w dniach 15-19 maja m.in. modlił się przy grobie Prymasa Tysiąclecia w katedrze warszawskiej i spotkał się z pierwszymi członkami i współpracownikami Opus Dei w Polsce. W dniach 14-15 sierpnia brał udział w VI Światowym Dniu Młodzieży w Częstochowie. Później przebywał w Polsce w dniach 27-30 października 1993 r. Spotkał się wówczas w stołecznej Galerii Porczyńskich 29 tegoż miesiąca ponownie z członkami i sympatykami Dzieła w naszym kraju, których tym razem przybyło już ponad 500. W czasie tego spotkania, jak się potem okazało, ostatniego i na niespełna pół roku przed jego śmiercią, powiedział m.in., że Jan Paweł II jest nie tylko Ojcem Świętym, ale także Świętym Ojcem (tzn. że zasługuje na miano świętego).



    Tekst na: http://ekai.pl/wydarzenia/swiat/x81836/wrzesnia-beatyfikacja-ordynariusza-pralatury-opus-dei/
  • Modlitwa za wstawiennictwem Don Alvaro

    Modlitwa do prywatnego odmawiania.

    MODLITWA DO DON ALVARO9 kwietnia 2006
    print
    email
    facebook
    twitter
    ePub
    kindle
    Czcigodny Sługa Boży

    bp Alvaro del Portillo

    Prałat Opus Dei

    Boże, Ojcze miłosierny, z którego łaski Twój sługa Alvaro, biskup, stał się przykładnym pasterzem w służbie Kościoła oraz najwierniejszym synem i następcą świętego Josemarii, założyciela Opus Dei, spraw łaskawie, abym ja także potrafił wiernie spełniać wymogi powołania chrześcijańskiego, przemieniając każdą chwilę i sytuację mego życia w sposobność do miłowania Ciebie i służenia Królestwu Chrystusowemu. Racz uczcić Twego sługę Alvaro i przez jego wstawiennictwo udziel mi łaski, o którą Cię proszę... (wymień swą prośbę). Amen.

    Ojcze nasz. Zdrowaś Maryjo. Chwała Ojcu.

    Zgodnie z dekretem Papieża Urbana VIII oświadczamy, że nie mamy żadnego zamiaru uprzedzania w jakikolwiek sposób orzeczenia Kościoła, i że ta modlitwa nie jest przeznaczona do użytku publicznego.

    Modlitwa Czcigodnego don Alvaro.PDF
  • Dodam, że nieoceniony w sprawach administracyjno-pracowo-urzędowo-mieszkaniowych.
    ;)
  • edytowano wrzesień 2014
    @Marcelina - i nie tylko, i nie tylko :).
    Liczyłam, że się odezwiesz, no i mam Cię!

    Zachęcam bardzo do podzielenia się konkretami - w czym nam pomógł don Alvaro.
    Albo ogólnie - jak opowieści za prywatne, albo bardziej szczegółowo.
    I zachęcam jeszcze mocniej, żeby do biura OD wysyłać listy, o Łaskach, które za wstawiennictwem don Alvaro otrzymaliśmy. Można tu: info.pl@opusdei.org
    k.
  • Z modlitwą! ja muszę wybłagać don ALvaro w kwestii mojego małżeństwa.. 
  • @Taja, dobry czas teraz.
    Ja pamiętam o Was!
    k.
  • No pewnie nie tylko, ale ja Mu głowę suszę właśnie w takich kwestiach.

    Czy Alvaro (imię) ma polski odpowiednik?
  • edytowano wrzesień 2014
    Już sprawdziłam. Alwar.

    Khrrrm. Alwarmeter nijak.
  • edytowano wrzesień 2014
    A jego wstawiennictwu przypisuję fakt, że właścicieli mieszkania niespodziewanie ruszyło sumienie i postanowili jednak respektować nasze prawo pierwokupu.
    A nic na to nie wskazywało.
  • AlwarRytel też nijak. 
    Ale Alwar Kazimierz R, ujdzie??
  • Sprawdzałam, tego Alwara, no i "nie podchodzi" nam.
    Ale można - Alvaro. Rejestrują.
    k.
  • edytowano wrzesień 2014
    Nieee. Brzmi jak Ajvar, pasta paprykowa. Na drugie ew.
    Edit - to do Skatarzyny.
  • edytowano wrzesień 2014
    Jan Alwar?
    Kazimierz Alwar?
    .
  • upnę, bo pora dobra. No i śmy na wieś dojechali, więc znów net jest.
    k.
  • A nie Alberyk? ;)
  • Nie Alberyk, Alwarez może być za to :)

    Alwarez (Alwar) z Kordoby, hiszp. Álvaro de Córdoba (ur. ok 1360 w Lizbonie lub Kordobie, zm. 1430 w Kordobie) – hiszpański dominikanin (OP) i kaznodzieja, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.

    Jako kaznodzieja, Alwarez działał w Andaluzji i Irlandii, odwiedzał także Ziemię Świętą. Był doradcą królowej-wdowy Katarzyny oraz króla Jana II Kastylijskiego. W 1368 roku, dzięki hojności królowej, założył dominikański klasztor w Kordobie zwany Scala Coeli[1]. Ufundowana przy klasztorze droga krzyżowa przyczyniła się do rozpowszechnienia nabożeństwa wielkopostnego.

    Alwarez zmarł 19 lutego 1430 roku.

    Jego kult zaaprobował w 1741 roku papież Benedykt XIV.

    Wspomnienie liturgiczne bł. Alwareza obchodzone jest w dzienną pamiątkę śmierci.

    W Kordobie, gdzie Alwarez uważany jest za świętego, tego dnia odbywają się uroczystości w sanktuarium św. Dominika (hiszp. Fiesta de San Álvaro)
  • Nie moge z Was :)
  • edytowano wrzesień 2014
    Ja pierwszy raz "spotkałam się" z osobą Don Alvaro u ..... ginekologa :) W Poznaniu jest poradnia, której jest patronem (Alvamed) - mój lekarz w niej przyjmował przez jakiś czas.
    Ale dopiero ostatnio bliżej poznałam Don Alvaro. I Opus Dei również i się nim zachwycam i chłonę duchowość Dzieła.
  • W Poznaniu macie taka pchychodnie? Wow!
  • Lila! Dzięki za świadectwo!!! :*
  • Mam od @kowalki obrazek don Alvaro i nosze w porponecie swej ;)
    Od roku jakos.
    I od tego czas, jak krucho nie bylo, zawsze te 2 czy 3 zl na chleb jest. Nie ma pusto.
    nawet jak mialo byc pusto.

  • W Kordobie, gdzie Alwarez uważany jest za świętego,

     

    @-)

    A cóż to znaczy?

  • Ta cenna pasazerka co to zepsutym autem ja don Alvaro wiozl to moja S :-)
  • Świetny wątek

    Jak zawsze polecam

    image
  • up,dziękuję za wątek
  • Modlimy sie dzis litania rodzinna. Wzywamy patronow-sw.Piotra, Bernadete, Faustyne, Pio, Rite... a Kaja nagle-i swiety Don AJWARZE,modl sie za nami!
  • W październikowym W Sieci-Historia jest artykuł o nowym błogosławionym.
  • Dziś pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. don Alvaro - prośmy obficie, on za nami będzie się wstawiał przed Najwyższym.
    k.


    Zaproszenie: Msza św. w pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. Alvaro del Portillo

    W dniu 12 maja br. zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie (Pl. Zbawiciela) o godz. 18:3o.

    http://www.opusdei.pl/pl-pl/article/zaproszenie-msza-swieta-w-pierwsze-wspomnienie-liturgiczne-bl-alvaro-del-portillo/
  • @kowalka dzięki Tobie Go znam:-).Dzięki!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.