Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Sieeeemanko, witam w mojej kuchni

2

Komentarz

  • Ale w ktorym curry? Bo curry rodzajow jest paredziesiat. Chyba, ze chodzi o tikka masala  - to jest wynalazek indyjskich imigrantow, w Indiach nieznany) Ale nam najbardziej smakuje taki:

    Przepis:

    Skladniki:

    piersi kurze pokrojone w duze kawalki, sol, pieprz, garam masala, papryka w proszku,
    kurkuma, chilli w platkach, 2 pomidory w plastrach, kolendra  ( natka ) swieza posiekana,
    3 listki laurowe.

    Do sosu curry:

    olej
    słonecznikowy, kmin rzymski, 2 cebule siekane, czosnek siekany, puszka
    pomidorow siekanych, siekany imbir, 2 zielone chilli ( cale)

     Wykonanie:

    Na
    oleju smazyc kmin, potem dodac czosnek i smazyc az się zezloci. Dodac pomidory,
    imbir i  chilli i jeszcze przez chwile smazyc.

     

    Dodac do sosu kurczaka, sol, przyprawy i platki chilli - i dalej na patelni smazyc do zezlocenia. Dodac 450 ml wody,
    zagotowac i dusic około 15 minut. Na 3 minuty przed koncem smazenia dodac plasterki pomidorow. Posypac kolendra ( natka) i podawac z ryzem na sypko.

     




  • Aha, zapomnialam - naturalnie papryczki chilli dodac wraz z kurczakiem:)))
  • Lambrusco jest niepijalne.
  • @draconessa dziękuję z przepisu wydaje się, że pyszny obiad niedługo będzie, ale chodziło mi tez o kurczaka do którego dodaje się przyprawę curry, jakiś czas temu ktoś mi powiedział, że pyszny taki kurczak, kupiłam dwie paczki przyprawy i tak leżą...
  • żyję w nieświadomości z tą przyprawą
    lubię kurczaka w potrawce curry
    i włsnie "kari" uznaję za synonim tej potrawki

    czasem zrobię sobię
  • polski majeranek, czosnek, cebula i marchewka oraz groszek 
    o niebo lepsze

    :)
  • edytowano październik 2014
    Curry jest mieszanka przypraw - kupiona gotowa  w Polsce nijak sie ma do tego...Tym bardziej , ze kazdy rodzaj curry wymaga innego doprawienia. Przyprawe gotowa mozesz owszem dac dodatkowo niejako:) Aha, jesli sos za ostry mozna dodac odrobine kwasnej smietany albo jogurtu. Bardzo smaczny i duuuzo lagodniejszy jest tez chicken korma - przepis:) ( moje przepisy sa na 4 osoby, wiec prosze sobie ilosc skladnikow dostosowywac)

    Skladniki:
    4 piersi kurze - pokrojone na kawalki
    maly jogurt naturalny
    olej
    duza cebula ( posiekac)
    czosnek siekany ( ile lubimy, nei za wiele jednak)
    kawalek imbiru posiekany
    kardamon ( odrobina, tak moze z 1/4 lyzeczki)
    mielona kolendra
    mielony kmin rzymski
    kurkuma
    mielone ostre chilli ( mozna opuscic, jesli nie chcemy ostro)
    lisc laurowy
    4 gozdziki
    lyzka maki
    kilka nitek szafranu (opcjonalnie)
    odrobinka cukru
    sol
    300 ml zimnej wody
    3 lyzeczki smietany
    pieprz.
    natka kolendry

    Piersi obsypac pieprzem, wlozyc do miski, zalac jogurtem , wymieszac i odtsawic w chlodne miejsce na pol godziny.
    na duzej patelni  rogrzac olej - smazyc cebule, czosnek i imbir na malym ogniu az sie lekko zezloci i zmieknie 9 mieszac, aby nie przywarlo), Potem dodac kardamon, kmin, kolendre mielona, kurkume, chilli i lisc laurowy oraz gozdziki. Smazyc wszystko przez 5 minut, ciagle mieszajac. Potem wmieszac make, szfran, cukier i pol lyzeczki soli,n stopniowo doawac wode i gotowac przez 10 minut, mieszajac. zeby nie przywarlo. Zdjac patelnie z ognia, wyjac lisc laurowy. Mozna zmiksowac, jesli sie lubi gladka teksture. Dodac kurczaka i gotowac wszystko razem ( az kurczak bedzie ugotowany - mozna tez wczesniej kurczaka lekko obsmazyc na innej patelni i wrzucic do sosu) Doprawic do smaku sola i pieprzem, ugarnirowac natka kolendry ( posiekana, naturalnie)
  • @Kotek to nie baranina,lecz jagnięcina- NAJPYSZNIEJSZA PIECZEŃ NA ŚWIECIE!

    Pisałam ogólnie. Anglicy i Irlandczycy mają mnóstwo przepisów i na jagnięcinę i na baraninę.
    I nie tylko pieczeń, jest tego naprawdę mnóstwo. A baran to moje ulubione mięso oprócz dziczyzny.
  • To fakt, jest mutton i lamb -  a jako, ze owiec u nich duzo, to i mieso popularne. tez uwielbiam:)
  • Wetnę się w wątek z pytaniem: czy i gdzie kupujecie baraninę w Polsce?
  • W Warszawie: p. Pietraszewski, róg 11 Listopada i Środkowej. Jest prawie codziennie, aczkolwiek lepiej zadzwonić wcześniej, jeżeli ma się zamiar kupić coś konkretnego albo więcej. Oraz Hala Mirowska. Rano powinna być w dwóch stoiskach, ale bardzo szybko wykupują.
  • No nie,baranina to mój koszmar dzieciństwa,natomiast jagnięcinę odkrywałam stopniowo i właśnie roast lamb jest moim ulubionym daniem mięsnym-koniecznie w wykonaniu męża!
  • @Draconessa , wlasnie myslalam ,zeby kiedys Cie zaczepic o kilka przepisow na jagniecine ( wlasnie dowiezli nam zamowienie meza...6 sztuk B-) ).
    Mamy udzce w calosci, kotleciki jagniece i reszte pociete na kawalki.
    Islandzkie przepisy juz mi sie nudza...
  • OK, pogrzebie i cosik znajde:)))
  • W Warszawie można jeszcze u Turka. Sklep Mustafa w Alei Krakowskiej (mniej więcej na wysokości lotniska).
  • Za to w Łodzi bywa w Lidlu, może w innych miastach też mają?

    Najlepszy oczywiście prosto od chłopa w górach.
  • @Felicyta
    Mnie tam baran nie przeszkadza, nawet stary, jeśli dobrze przyrządzony. :)

    Jeśli nie jest najmłodszy, to go trzeba po prostu bardzo starannie oczyścić, póki świeży (najlepiej od razu po oskórowaniu) i broń Boże nie mrozić/nie przechowywać z najmniejszą nawet ilością błon czy łoju.
  • Ja też robię różnego rodzaju curry używając różnych przypraw. Dziś np. kardamonu, kminu rzymskiego, cynamonu, imbiru, czosnku, ostrej i słodkiej papryki i gadam masala. I jogurtu. Często używam też past curry.
  • Nie gadam tylko garam
  • Do barana niezastąpiona jest kolendra
  • A z angielskich specjalow, to jeszcze marynowane jaja (ugot. na twardo)...
    Nie wiem, czy to lokalny przysmak, czy ogolnokrajowy.
    Czy ktos probowal?
  • Marynowane jaja sa wszedzie:))) Wiec ogolnokrajowy przysmak. Nie probowalam....Ale oni w ogole lubia pikle... A z jaj to lubie jaja po szkocku :D
  • Udziec jagniecy - przepis:)

    Skladniki:
    udziec
    swiezy rozmaryn ( cale galazki)
    6-7 anchois w oleju
    czosnek
    cebula w palsterkach
    wino czerowne
    galaretka z porzeczek czerwonych
    wywar z jagnieciny ( ale moze byc i bulion z kury)
    sol
    pieprz.

    Udziec ponakluwac czubkiem noza W naklucia powtykac po kawaaleczku rozmarynu, czosnku i anchois
    Na blasze do pieczenia ulozyc warstwe cebuli, a na niej polozyc udziec. Posolic i popieprzyc. Piec w temp 190 stopni przez poltora godziny ( udziec 2 kg)
    Wyjac udziec z piekarnika, wytopioiny tluszcz zebrac lyzka. Nalac na blache wino, polozyc znow jagnie i szczelnie okryc folia. Wsadzic z powrotem do piekarnika na 45 minut. Po tym czasie wyjac jagnie, znow zebrac tluszcz. POzostaly plyn przelac do garnka, dodac do niego 200 ml wody i duuuza lyzke galaretki z porzeczek. Zagotowac.  Mozna blenderem zmiksowac na gladko. Dla zageszczenia sosu mozna wymieszac lyzke maki kukurydzianej a zimna woda,  wlac do sosu i podgrzewac na malym ogniu ciagle mieszajac.
    Udziec pokroic w plastry i podawac z sosem.
  • Uuuu,@Draconessa,wyciągam udziec z zamrażarki! =P~
    Tylko muszę nabyć anchois...wychodzi na to,że najpierw Akureyri :-w
  • Mam dużą 'ochotę wpaść do ciebie draconessa na obiad!
  • @draconessa
    Nigdy nie robilam udzca z sosem, jako, ze do tego jemy pieczone warzywa.
     Ale na pewno i ja wybrobuje Twoja wersje.
     Doprecyzuj tylko, bo jest to dla mnie niezbyt jasne- czy po poltorej godzinie pieczenia, przed nalaniem wina, zbierasz z blaszki upieczona cebule, czy sam tluszcz, a cebula zostaje?
  • @draconessa i jej mąż , pyszne ,wędzone pstrągi podają :)
  • w drogich sklepach bywa

    albo w ekstra restauracji

    my z tych mało mięsożernych
    najczęściej drób i ryba
    inne rzadko

    obowiązkowo gęsina na 11 listopada
    tradycja regionu

    zapraszam do Torunia 10-11 listopada Festiwal "Gęsina na świętego Marcina"
  • draconesa knajpe prowadziłaś?
    takie udziwnienia
    przyprawy i nazwy fiufiu

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.