Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wigilia

1235722

Komentarz

  • w rodzinnych stronach mojego Męża je się w Wigilię zupę z suszu z kluskami. Jest rewelacyjna. Jadłam raz i do dziś nie potrafię odtworzyć smaku.
  • @hipolit co to jest murzynek turecki? Proszę przepis jeśli masz czas :)
  • @stephanos
    Pózniej z kompa napisze, tzn przekleje :D
  • @Dorotak
    Wspominałaś gdzieś o konfiturze z czerwonej cebuli :/
    Daj przepis i napisz co i jak :)
  • W tym roku nie będzie na Wigilię moczki, bo lubię tylko ja. Pojadę w drugi dzień Świąt na Śląsk, to pojem na zapas i jeszcze sobie do słoika wezmę. Za to makówki będą.

    Pierogi już zamrożone, bo to robota brudna i żmudna i w Wigilię odpalać tego biznesu mi się nie chce. Za to ryby, zupy itp. zrobimy świeże.
  • Dobry pomysl z pierogami. Rozumiem, ze robie, obgotowuje i do zamrazarki?
  • A ja nic jeszcze nie poczyniłam na Wigilie. Pierogi zrobiła juz mama z siostrą. Mnie czeka karp..
  • @hipolit, @olesia

    kopiuję z wątku "śledzik"

    Zawijaski śledziowe z konfiturą z cebuli:
    Matiasy moczę najpierw w wodzie ok.24h, a następnie kilka godzin w mleku. Umyte i osuszone kroję wzdłuż, następnie jedną połówkę smaruję konfiturą z cebuli(przepis poniżej), przykrywam drugą, całość zwijam i spinam patyczkiem. Gotowe zawijaski układam ciasno w słoiku i zalewam oliwą, żeby się przegryzły. Po kilku dniach są pyszne.
    Dla mnie bardzo ważne jest moczenie matiasów, żeby się pozbyć niepotrzebnych smaków i zapachów (zwłaszcza octu), będących skutkiem koserwowania śledzi.
    ***
    Konfitura z cebuli( do śledzi i nie tylko):
    Kilo czerwonej cebuli kroję w piórka, podsmażam na oliwie na niedużym ogniu, dodaję sól, pieprz i 3-4 ząbki czosnku posiekane drobniutko z tymiankiem. Kiedy cebula zmięknie dodaję 3 łyżki miodu i garść rodzynek. Po podmażeniu, dodaję ok. 5 -6 łyżek octu ciemnego balsamicznego i duszę redukując płyn do konsystencji konfitury. Gotową konfiturę używam do śledzi lub jako dodatek do mięs.
    Smacznego.


    :)
  • O, dzieki, konfiture z cebuli lubie, wiec sobie dopisze do przepisow na swieta!
  • Ja do konfitury dodaję czerwone wino i brązowy cukier demerara, nie dodaję za to czosnku i rodzynek, też wychodzi i też jest pyszne :)
  • Maniek pisal ze z orzechami czy sliwkami tez mozna. Ja nie dalam tymianku i malo czosnku z litosci do samej siebie;-)
  • edytowano grudzień 2015
    Ja w tym roku chcę spróbować carpaccio z buraka :)

    http://kulinarni.tvn.pl/przepisy/przepis-carpaccio-z-burakow-kasi-klich,45.html

    Tylko że zamiast koziego sera chcę rzucić fetę.

    A moja mama robi sałatkę ziemniaczaną z gotowanych ziemniaków, korniszonów, czerwonej fasoli, cebuli i ewentualnie groszku (+majonez, musztarda, sól, pieprz) - jak już sie ugotuje i obierze ziemniaki, to idzie szybko :)
  • U mnie przeważnie w Wigilie jest
    - sałatka z tuńczyka - tuńczyk z puszki, kukurydza, ogórek (lepiej smakuje z korniszonym, ale może być kiszony), jabłko i odrobina majonezu i wsio.
    - sałatka śledziowa - śledzik, jabłko, groszek, cebula - z "zalewie" śmietanowo-majonezowej
    - na 1 i 2 dzień świąt po prostu warzywna sałatka
    - czasami robię warstwowa sałatkę z jajkiem (warstwy- kukurydza, cebula+jabłko, jajko pokrojone w kostkę, ser żółty na tarce, każda warstwa przekładana odrobiną majonezu, chyba, że ktoś lubi duuuzo, a przed serem żółtym majonez wymieszany z ketchupem - nadaje takiego fajnego smaku. Po wartwie jajka sypie trochę soli i pieprzu.

    Czy to mało pracochłonne nie wiem, ale ja je lubie :)

  • Do tych buraków jeszcze oscypek na ciepło, widziałam w Do Rzeczy przepis Okrasy. Wszystko posypane prażonymi orzechami.
  • @minka - weź zdjęcie zdaj bo mnie zaciekawiłaś. I jak się zjada taką sałatkę?
  • @Dorotk - dzięki! Cmoki w boki! :*
    (Jak mawia MamaMika :) )
  • @Rogalikowa Ja tez nie rozumiem tego pedu do kupowania strasznych ilosci jedzenia. jak widze ten szal w sklepach i wozki wyladowane , jak dla pulku wojska, to zastanawiam sie, po co?
  • @hipolit A tego bazanta masz ile sztuk na ile osob? Jak mi napiszesz, to wieczorem podrzuce przepis:)
  • Na spokojnie, toć do Wigilii mamy jeszcze czas :D
  • Znajdę Ci gdzieś kiedyś; ) :x
    a teraz koniec myślenia o jedzeniu i wracaj do pracy; )
  • @draconessa
    Dwie tuszki- wielkością cis jak perliczki.
    Więcej manna trójkę nie trzeba ;)
  • Ale ciekawe rzeczy piszecie.
  • Mam gości, którzy nie lubią ryb.

    I gości bezglutenowych.


    I w ogóle ciężko coś wymyślić.




  • Jedna rzecz mnie uskrzydla: mąż mi przypomniał, że jedzenia wcale nie musi być dużo. I nie może być za dużo, bo to psuje świętowanie. Ma być w sam raz.


  • To carpaccio z buraków, tylko bez sera dla weganina bezglutenowego się nada.
  • Wegan wśród gości brak, na szczęście. Poczytam o carpaccio.
  • Mam kawalek wedzonego lososia zamrozony. Islandzki:-D kto ma przepis na dobra salatke na wigilie?
  • @hipolit rekord padł 3 lata temu - 78 kg (żywej ryby). jedliśmy do marca :))

    w tym roku "tylko" 52 kg. ale u nas oprócz tych ryb, moczki i makówek i kapusty z grzybami nie robimy nic innego, specjalnie na święta. no i wszyscy jemy potem tylko te ryby.

    ciastka i inne pralinki - też w umiarkowanych ilościach.

    ale dużo się gościmy to i jemy różnych różności.

    @jukaa klusek w końcu dziś nie robiłam, jajek niet. ale mam w pamięci.

    wpadnę do tego wątku przed sylwestrem, tyle tu pyszności.
  • Hejka, kocham i lubię moją pracę, ale czasem mam jej już dość.
    Nie mogę sobie pozwolić na przygotowania świąteczne, bo albo choruję albo pracuję. Dziś trochę luzu, jestem na orgu.
  • Bezglutenowi nie pokrywają się z nielubiącymi ryb, ale wspólnie należą do zbioru: "nie jesteśmy z Polski" i mają inne nawyki jedzeniowe. Ale ja się tym wszystkim już tak nie przejmuję, ważne, że rodzina się zbiera. Coś zjemy.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.