Karta Dużej Rodziny

od 1 stycznia weszła Ogólnopolska Karta Dużej rodziny dla wszystkich rodzin bez wzgledu na dochód, dla rodzin od 3 dzieci

bardzo fajna oferta z ta karta jest na PKP , sprawdzałam w necie , bo kupuję bilety w necie na pociagi

wnioski składa sie u siebie, tam gdzei niektóre miasta maja juz miejscową / lokalna Kartę
tak jest u nas w Łodzi

więc zainteresujcie się u siebie

na Karte można oczekiwać 2-3 tygodnie, bo " idzie" wniosek do Ministerstwa
ale myślę, że do wakacji zdążą się wyrobić

jestem po rozmowie z panem z naszego Urzędu, gdzie wydają łódzkie karty
u nas bardzo mili i bardzo komeptentni ludzie tam pracują, więc wszelkich informacji udzielają , i nawet daja wydruki gdzie z czego korzystać

:)

ps
przez 25 lat tyle dofiansowywałam polską kolej jeżdżąc z dziećmi pociagami, że nie zawaham sie użyć Karty
i składam wniosek :)

«13456733

Komentarz

• jak miasto nie ma włąsnej Karty, trzeba się dowiedzieć gdzie takie wnioski mozna składać

studenci dostaja Kartę na całę lata studiów, pod warunkiem dostarczenia aktualnego zaświadczenia kiedy kończą planowany tok nauki

Karta ma termin ważności ;) dla Nich
    czyli jak u mnie zaczęli studia, to na całe 5 lat maja dostać Kartę

znizki na PKP sie sumują, jeśli jedziemy z dziecmi :)
    mam na mysli tzw bilet rodzinny np
  • Już złożyłam wniosek. W carrefourz e 10%rabatu ponoć dają.
  • A wiecie, że ma być sprawdzona zgodność KDR z Konstytucją? Chodzi o związki osób z dziećmi z poprzednich związków rodziców. Info było w papierowej "Rz".
  • My już mamy kartę .Czekałam 4 tygodnie .
  • Czy to jest ta sama karta, co ją kontestowaliśmy parę miesięcy temu, bo dawała zniżki do Zameczku w Wiśle, spa, Kruka i Vistuli?
  • To ta sam karta co w zeszłym roku uzyskiwana w MOPS?
  • W Carrefourze dają za każde 50 zł zakupów 5 złotowy kupon rabatowy na kolejne zakupy. Niby niewielka różnica a jednak to nie to samo co 10% rabatu.
  • Z tym , że karta np łódzka a karta ogólnopolska to dwie różne karty
  • Aaa ja juz mam karte...;)
  • I co mi sie pdoba... Mam ja BEZTERMINOWO
  • My też już od dawna. Czekałam z tydzień chyba.
  • a u nas dziś właśnie przeprawa z przedłużaniem karty.
    okazuje się, że stara jest już nieważna (była ważna do końca grudnia), nie można jej przedłużyć, trzeba wypełniać wniosek o nową.
  • ALE ONE SA.... Te karty na dluzej... Nie tak krotko. Te ogolnopolskie
  • Rzadko jeżdże PKP
    a jeśli już to sama raczej

Jakieś jeszcze przywileje oprócz tych przejazdów?
    Bo nie wiem czy chce mi się chodzić tam...

poza tym jak jedna osoba jedzie to też zniżka jest?
  • Pkp tak... Ale juz skm tylko chyba na jednorazowe... Jakies to zagmatwane jest. Maz chcial kupic miesieczny ze znizka i nie mogl...
  • wlasnie

ciekawe czy nie jakaś sciema
  • No bo skm nie ma w ulgach. Tylko jendorazowki...
  • Zniżki przysługują ustawowo u każdego przewoźnika kolejowego, również w SKM. Dla dorosłych 37% przy biletach jednorazowych i 49% przy okresowych. Może jeszcze nie wszyscy kasjerzy są odpowiednio poinformowani.

Więcej info na FB - również w komentarzach
    https://www.facebook.com/KartaDuzejRodziny
  • zawsze jest jakiś gwóźdź
  • Wczoraj wieczorem byłam po bilet i pytałam w kasie kolejowej: ulga była ale wyłącznie na KM a na IC nie (chodziło o bilety miesięczne). Mój mąż mówi, że pewnie za chwilę będą na wszystkie pociągi bo to jednak teraz ustawa gwarantuje i muszą coś przygotować tyle tylko, że pewnie nie przygotowali jeszcze taryfy. Śmieje się, że tyle razy już była mowa, że ma to wejść i nie wchodziło, że jak w końcu weszło tuż przed świętami to oczywiście nic nie jest gotowe bo przecież urlopowy a wcześniej nie było pilne to nie przygotowano.
    Zobaczymy, w sumie mnie urządzają bardzo bilety miesięczne na IC.
    Karty zresztą też nie mam jeszcze. Wniosek zaniosłam 30 grudnia, zobaczę kiedy dojdzie do nas. Wcześniej nie składałam bo to co oferowała ta karta ogólnopolska nie miało dla mnie większego znaczenia. Jednak bilety miesięczne to co innego niż zniżka na pierścionki czy okazjonalne przecież wejścia do muzeum czy na górski szlak.
  • @Daga

Od nas do Warszawy Tlk normalny 25 zeta
    Z kartą 15, 75 dla mnie jednoosobowo
    Sprawdziłam w necie bo ja kupuje bilety PKP w necie
  • edytowano styczeń 2015
    No nie mogłem się w tym połapać. Informacje jak dla mnie na stronie Intercity nieprecyzyjne. Też kupuję w necie i nie znalazłem odpowiedniej dla siebie oferty...

Sięgnąłem po ustawę, z której wynika, że od wczoraj jestem uprawniony do biletów ulgowych! ulga ustawowa 37% na bilety jednorazowe i 49% na bilety miesięczne. Jest to ulga ustawowa, więc jak rozumiem obowiązuje wszystkich przewoźników, których obowiązuje ustawa z dnia 20 czerwca 1992 o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, czyli z całą pewnością wszystkie PKPy, koleje regionalne itp.:

"Ustawa reguluje uprawnienia do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego w regularnych przewozach osób, wykonywanych przez uprawnionych przewoźników kolejowych i autobusowych."

co to znaczy?
    "środkach publicznego transportu zbiorowego – należy przez to rozumieć środki transportu wykorzystywane w transporcie kolejowym lub drogowym, w przewozie o charakterze użyteczności publicznej, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym"

zgodnie z ustawą o transporcie drogowym:
    "Przewoźnik wykonujący regularne przewozy osób, poza uprawnieniami pasażerów do ulgowych przejazdów określonymi w odrębnych przepisach, uwzględnia także uprawnienia pasażerów do innych ulgowych przejazdów, jeżeli podmiot, który ustanawia te ulgi, ustali z przewoźnikiem, w drodze umowy, warunki zwrotu kosztów stosowania tych ulg”

Z powyższego wynika, że tak PolskiBus jaki i wszystkie PKSy są zobowiązane udzielać posiadaczom Karty Dużej Rodziny ulgę ustawową - jak studentom, niewidomym, itp.

Przyznam szczerze, że ten wniosek przekracza moje oczekiwania.

Ponadto PKP Intercity zawarło z Ministerstwem umowę (ważną do 31-12-2015) na udzielanie posiadaczom KDR ulgi handlowej 25%, która była śmieszna, głupia, niedorzeczna, gdyż bez karty istniało coś takiego jak bilet rodzinny, który dawał 32% ulgi (wystarczało 1 dziecko na dwoje dorosłych). Do końca ubiegłego roku, aby skorzystać z tej oferty należało podróżować jednocześnie co najmniej w 3 osoby z jednej rodziny. Obecnie wystarczą 2 osoby. Nigdy nie sprawdziłem czy ulgę 25% można połączyć z biletem rodzinnym, teraz z biletu rodzinnego nie da się/nie ma sensu korzystać.

Podsumowując:
    Jadąc pociągiem TLK kupuję bilet ulgowy! 37%, dodatkowo jadąc z dzieckiem proszę o dodatkowy rabat 25%, a to już jest fajna ulga. Będę musiał na nowo policzyć w ile osób bardziej opłaca się jechać samochodem.

Przykład:
    Kraków - Łódź
    * bilet normalny, 2 klasa kosztuje: 60 zł
    - ulga ustawowa rodzić z KDR 37%: 37,80 zł (uczeń, student nic nie zyskuje)
    - ulga umowna/handlowa 25%: 28,35 zł (minimum 2 osoby z jednej rodziny)
    * bilet ulgowy (dziecię do lat 4)
    - ulga ustawowa 100%: 0 zł
    Razem: 28,35 zł, to jest 52,75% ulgi.

edit:
    * Wykaz ulg ustawowych.pdf na stronie PKP Intercity, str. 6, poz. 23.
    * Wykaz ulg ustawowych.pdf na stronie InterREGIO, str. 3, poz. 24.
  • Babaj, ze tez chciało Ci się liczyć ;) a teraz wyobraź sobie, co się będzie działo, kiedy faktycznie będziesz chciał kupić te bilety i jak będzie parowac głowa kasjerki :D
  • Trudno taka praca :)
  • oriori
    edytowano marzec 2015
    .
  • Dlatego kupuje w necie
    Rzadko która potrafi liczyć do 14 -stu

>:)
  • A jest zniżka na przejazd dziurostradą A4 lub A2?

T
  • Ty mieszkasz w Szwajcarii
    Wiec się nie liczysz tutaj :P
  • Ale jestem Polakiem, się nie należy???

T
  • edytowano styczeń 2015
    @babaj - aż tak dobrze nie jest, zniżka dotyczy tylko przejazdów kolejowych. Tutaj link do nowelizacji
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.