Najpiękniejsze/najciekawsze kościoły: Polska-Europa-Świat

edytowano styczeń 2015 w Ogólna
Chciałam zaproponować wątek, gdzie można by wklejać kościoły/kaplice o szczególnych walorach architektonicznych lub o niezwykle wykonanych wnętrzach.

Uwielbiam budowle gotyckie każdego rodzaju, wstawię więc kilka "oczywistości":
image
Kolonia, Katedra Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny

image
Wilno, Kościół Świętej Anny

image
Mediolan, Katedra Narodzin Świętej Marii

image
Rouen, Katedra Najświętszej Marii Panny

image
Gloucester, katedra anglikańska

image
Paryż, Katedra Najświętszej Marii Panny, nie mogło jej zabraknąć

image
Reims, Katedra Najświętszej Marii Panny z mistrzowskimi witrażami:

image
image

image
Barcelona, Katedra Świętej Eulalii

image
Burgos, Katedra Świętej Marii
Podziękowali 1Katia
«13

Komentarz

• A ja pokaze sie szowinista,i wspomne oprzepieknej katedrze Sw. Szczepana w Metz, liczy najwieksza powierzchnie witrazowa we Francji. I nie jest tak przereklamowana jak Notre-Dame w Paryzu. ;)

130420_3NXNRY1KQ4KBZ5836C6G16DSK1TKXC_metz_cathedrale_fa_ade_ouest_H173327_L

• sa rowniez witraze mistrza Szagala (Chagall)

cathedrale-metz-plus-beaux-edifices-religieux-france_313189

oraz Metz posiada wlasnego smoka (le Graoully) ktory zostal pokonany przez Sw. Klemensa. :)

0000001091_1
  • @Berenika, Przypomnij w ktorym krakowskim kosciele jest to arcydzielo Wyspianskiego. Pamietam gdy odkrylam ten witraz. :O
  • @Isako, mnie w Metz zachwycił kościół niedaleko dworca kolejowego, bardzo stary. Nie pamiętam nazwy.
  • edytowano styczeń 2015
    @manna, Centre Pompidou? ;))

ed: odb
  • Kosciol Sw. Marcina?CDC63OL1LB0PZeHx_WZlVyJWQ04

61002750
  • @Isako

Bazylika oo.franciszkanów.
  • edytowano styczeń 2015
    @, pochwal się waszą katedrą

Ja bardzo lubię pewien nietypowy kościół w mojej okolicy - maleńki, z muru pruskiego szachulcowy, kryty... strzechą.
    Jak się wchodzi, trzeba uważać żeby nie lupnac głową w belkę :-)
    najstarszy czynny drewniany kościół w Polsce!

(To była reklama ;-) )
  • Napisze cos w stosownym czasie ;)
  • @Isako, tak, to ten.
    Znalazłam jego zdjęcia.
    metz1a
  • Można zacząć planować wakacje.
  • edytowano styczeń 2015
    Ten pierwszy z Monachium, szary, to kosciol jezuitow. Bardzo mi bliski. Ciekawostka dla turystow - mozna sie w nim wyspowiadac po polsku.
  • To i ja napisze cos o mojej katedrze, ktorej wieze widze (jak sie dobrze wychyle ;) ) z okien na strychu. To katedra Najswietszej Marii Panny we Freising. Czy to najpiekniejszy kosciol jaki widzialam - chyba nie. Ale bardzo ciekawy.
    Katedra stoi na wzgorzu i widac ja juz z dala.
    images (82)
    Stojac przed sama katedra mozna poczuc sie troche rozczarowanym. Wejscie jest od podworza, doodola ktorego stoja na planie prostokata rozna budynki w jednym ciagu -biblioteka, najstarszy kosciol w miescie, dawna rezydencja biskupa no i katedra.
    Ale wchodzi sie do srodka i jest wow!
    Pierwszy kosciol stal w tym miejscu juz w 715 roku. Wszystko bylo wielokrotnie przebudowywane, ostatni wielki pozar mial miejsce w 1159 roku, z tego czasu ocalal tez portal:
    pobrane (37)
    No i zaczyna sie wielki misz-masz stylow. Przedsionek romanski z elementami gotyku i baroku. Glowna nawa to juz barok w czystej postaci (przerobiony z gotyku)
    pobrane (39)
    W oltarzu obraz Rubensa (teraz niestety kopia, orginal w muzeum w Monachium)
    pobrane (40)
    220px-Peter_Paul_Rubens_215
    Pod oltarzem romanska krypta, z relikwiarzami naszych lokalnych swietych, w tym sw. Korbiniana.
    pobrane (41)
    images (83)
    pobrane (42)
    Sa jeszcze boczne nawy z kaplicami, koscioly "poprzyklejane" dookola, kruzganki
    pobrane (43)
    Przejscie do palacu biskupiego z portretami kolejnych biskupow
    pobrane (44)
    Biblioteka
    pobrane (45)
    I, i, i....
    Ciezko napisac sensownego posta opisujacego 1300 lat tradycji ;) A, dla tradziuchow tez jest smaczek - tu zostal wyswiecony, zyl i dzialal, wykladal w seminarium kardynal Ratzinger. Odwiedzil to miejsce tez jako papiez, zaraz przy katedrze jest jego mieszkanie profesorskie

pobrane (46)
    To tyle z mojej strony. Sama ciagle dopiero poznaje i ucze sie. Informacji tyle, ze do konca zycia nie zabraknie mi zajecia.
  • Jeszcze z lotu ptaka cale wzgorze katedralne
    images (25)
  • A dla mnie ten.
    Choć miłość do niego rodziła się powoli, teraz z każdym miesiącem bardziej cene sobie to małe miejsce na ziemi.
    imageStara Wieś
  • gdzie ten drewniany kościółek stoi?
  • Wyszukiwarka obrazem mówi, że to
    Parafia Rzymsko-Katolicka pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego
    Stara Wieś
    ul. Ks. Wojtyłki 3
    43-330 Wilamowice
    Diecezja Bielsko-Żywiecka
  • Ech co nam obce kraje.Kto zna, kto wie?katedra
    katedraa
    bazylika
    bazylikaa
  • A ten to chociaż jedna forumowiczka zna ;) kaplica
    kaplicaa
  • edytowano luty 2015
    I nie ma wyszukiwania obrazem - kto był, kto wie, kto widział?

Eeee jeden ma nawet podpis :))
  • @hippolit , @InSpe- dokładnie: Stara Wieś, woj. śląskie:) Czyli wieś gdzie mieszkamy.
  • w tym spędziłam najwięcej czasu w młodości:
    image
  • a w tym byłam ochrzczona, 1 komunia, bierzmowanie, minuta od domu rodzinnego; nawet konfesjonał, gdzie pierwszy raz sie spowiadałam na zdjęciu:
    image
  • @Elunia

Gdzież to jest?
  • No to było special for @In Spe ale ona chyba nie zajarzyła.Tamtędy idzie też odnoga drogi św.Jakuba.
    A ten pierwszy to Świdnica, drugi podpisany już - Krzeszów.

• @Elunia- oczywiście, że zajarzyłam :D
    Mieszkałam zaraz obok tego sanktuarium przez półtora roku.Jednak wolę sanktuaria, które stawały się nimi przez lata.Tutaj xiądz taki trochę biznesmen.Jak go spotykam na poczcie czy w sklepie to ubiera się po świecku i nosi jakieś sygnety na łapach.
  • To prawda i za organistę to powinien :-t ale miejsce piękne i blisko Wro.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.