Karmienie piersią a antybiotyk

Poratujcie radą... (sorki jeżeli już było, nie znalazłam)
Przechodzę ostre zapalenie ucha, niestety ani kompresy, ani środki p/bólowe i p/zapalne nie pomogły i musiałam wziąć antybiotyk (Augmentin). Karmię 13-miesięczną córkę. Jak postępować, żeby zminimalizować ilość przyjmowanej przez nią chemii? Wyczytałam, żeby nie karmić tuż po przyjęciu dawki, ale tuż przed. A może lepiej po antybiotyku ściągnąć mleko i wylać?

Komentarz

 • edytowano marzec 2015
  Ja karmilam normalnie i to 3tyg dziecko a antybiotyk byl niezbedny do dalszego mego funkcjonowania. Nie wiem jakie sa zasady ale ja nic nie wylewalam. Dziecko zyje i ma sie dobrze :)

  edit. lit
 • Bralam ostatnioantybiotyk, karmie 9
  -miesieczniaka, jadl prawie samo mleko niedawno. Lekarka kazala mi brać amttbiotyk po karmieniu, więc bralam na noc (wtedy mam najdluzsza przerwę). W ulotce bylo, by nie karmić w ogole, ale zaufalam lekarce. Efektow ubocznych u dziecka nie stwierdzono :)
 • edytowano marzec 2015
  Nie wiem, czy tak rzeczywiście jest, ale jedna lekarka mówiła mi, że antybiotyki są tak produkowane, żeby stężenie leku we krwi było mniej więcej cały czas podobne. Dlatego kombinacje z karmieniem tuż przed kolejną dawką niewiele pomogą.
  Tu jest wyszukiwarka leków na stronie La Leche League:
  http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/htmlgen?LACTMED
  A tu będzie chyba o leku, który masz brać:
  http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/f?./temp/~wX3r7p:2

  Edit. Ten drugi link nie działa tak, jak chciałam.
  Trzeba chyba tam w wyszukiwarkę wpisać: Amoxicillin and Clavulanic Acid
 • Jeśli dobrze rozumiem, to u 6 kobiet, których mleko badano, największe stężenie leku po pojedynczej dawce pojawiło się około 4-5 godzin po podaniu leku.
  Piszą tam też, że dziecko otrzyma maksymalnie 0,25 do 0,5 % dawki, którą podaje się niemowlętom.
 • Miałam mocne zapalenie piersi przy miesięcznej córce. Brałam antybiotyk (chyba Augmentin) i dziecka nie karmiłam. Gdy potem poszłam do gina i mu o tym powiedziałam, spytał tylko dlaczego dziecka nie karmiłam. Widocznie nie było przeciwskazań.
 • Ja bym karmiła i nic nie wylewała
 • Duomox czy augumentin to amoksycylina.
  Dostalam dożylnie podczas porodu i po 7mcach życia dziecka kp na oskrzela.
  W ulotce przestrzegają przed grzybicą ale nic złego się nie działo.
 • edytowano marzec 2015
  Dzięki @manna za tę stronę, poczytałam i faktycznie wychodzi na to, że ok. tych 4-5 h po przyjęciu dawki należałoby nie karmić. Tak mi się wydawało, że zaraz po połknięciu tabletki ten lek się w mleku nie znajdzie.

  Wiem, że ten antybiotyk można brać przy karmieniu i że nic poważnego dziecku nie zagraża, tylko szkoda mi rozwalać jej dosyć dobrze zbudowanej odporności (nie choruje mimo wielu infekcji u starszego rodzeństwa), flory bakteryjnej w jelitach itp. w momencie, kiedy nic jej nie jest i ona tego leku nie potrzebuje. Zastanawiam się też, czy powinnam jej dawać probiotyki, czy wystarczy, że sama je biorę? :-?
 • @aghi, tylko jeśli dobrze zrozumiałam, to badanie było wykonane po jednej dawce leku, czyli inaczej będzie po kilku. Ale jeśli sugerować się tym badaniem, to w 4-5 godz. było maksymalne stężenie w mleku, więc np. zaraz po zażyciu leku było mniejsze. Ale i tak, ta dawka, którą ewentualnie dostanie dziecko jest niewielka.
 • Ja radziłam się kilku pediatrów jak to zrobić by było dobrze- a musiałam wziąć na moją anginę ropną- i wszystkie mówiły,że karmić zaraz PO a potem duuuuuuużo duuuużo pić

  nie wiem czy to mądre było ale tak robiłam
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.