Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wydruki, zdjęcia, rozdzielczość - ktoś jest w temacie?

Chciałam ozdobić pokój kilkoma "plakatami" przedstawiającymi krajobrazy - najlepiej z mojej galerii tapet i w formacie A3. Pytałam dziś w xero o wydruk na ładnym papierze i pan mi wskazał taki papier, który nazwał fotograficznym. Dowiedziałam się, że żeby to ładnie wyszło, ponoć rozmiar ma być nie mniejszy niż 1680x1050 i DPI (o którego istnieniu dowiedziałam się dziś) ok. 200. Problem w tym, że prawie wszystko, co mam ma 96DPI.
Czy istotnie potrzeba aż 200? O połowę mniejsze wyjdzie brzydko? Ja zupełnie się w tym nie orientuję.

Komentarz

  • Moze Ci wyjsc wypikslowane, czyli bedzie widac te pojedyncze kropeczki. Chyba.
    @PawelodOli sie zna.
  • edytowano kwiecień 2015
    Rozróżnijmy wielkość zdjęcia w pikselach, a jego rozdzielczość. To są dwie różne sprawy.

    Format A3 - 297x420 mm (wersja pionowa) powinna być drukowana w 300 dpi, ale przy ostrych zdjęciach obleci 150 dpi.

    Format 1680x1050 to rozmiar w pikselach czyli takich kolorowych kwadracikach. Aby zobaczyć jaką wielkość można wydrukować należy podzielić te wymiary przez rozdzielczość druku czyli np. 150. Wynik to ilość cali (ok. 2,5 cm), bo dpi to "kropki na cal". W tym przypadku wychodzi 11,2" x 7" czyli 28 x 17,5 cm. Nie jest to nawet A4.

    Aby osiągnąć A3 w rozdzielczości 300 dpi potrzeba obrazu 3564 x 5040 pikseli, a w rozdzielczości 150 dpi wystarczy obraz 1782 x 2520 pikseli.

    ------
    Uzupełniając wypowiedź, rozdzielczość ekranu wynosi 72 dpi, bądź czasem 96 dpi i taką rozdzielczość mają wszystkie zdjęcia publikowane w internecie. Ta rozdzielczość zupełnie nie wpływa na wielkość obrazu, bo o tym decyduje wymiar w pikselach (px). Wymiar w pikselach jest niezależny od rozdzielczości i jest wielkością bezwzględną.

    W przypadku materiałów drukowanych nie używa się wymiarów w pikselach, tylko w milimetrach i dlatego niezbędna jest rozdzielczość. Czyli format A3 o rozdzielczości 300 dpi wyjdzie super, ale przy rozdzielczości 72 dpi widać będzie kafelkowanie. Wymiary zdjęcia w milimetrach jest zatem ściśle powiązany z rozdzielczością i jest wielkością względną.


    Wniosek: Pan w punkcie xero sam za bardzo nie wiedział co mówi, albo nie potrafi tłumaczyć.
  • Proporcje rozmiaru monitora i kartki papieru są różne i nie da się ich proporcjonalnie zmienić. Trzeba albo przyciąć (w większości programów graficznych nie jest to żmudne, bo wpisujesz wymiar końcowy i podajesz kierunek z którego chcesz dociąć), albo dopasować do formatu czyli jeden wymiar będzie mniejszy. Teoretycznie osoba drukująca powinna mieć możliwość przeprowadzić takie czynności, jednak może sobie a to doliczyć dodatkową opłatę.

    Jak sobie nie będziesz radziła z przycinaniem, to podaj linki do fotek.

    Co do jakości, to tak jak pisałem, dopuszczalny format dla A3 to 1782 x 2520 pikseli czyli wszystko co powyżej będzie coraz lepsze. Koszt wydruku nie jest aż tak duży żeby nie zaryzykować ciut niższej rozdzielczości niż optymalna jeżeli to zdjęcie akurat nam się bardzo podoba. Przy formatach 6400x4000 mamy komfort decyzji jak wykadrować żeby było ładnie nie martwiąc się o straty w jakości.

    Teraz jeszcze mała informacja o drukarkach. Większość drukarek (np. laserowe) drukuje z marginesami po ok. 5-6 mm z każdej strony. Czyli format i tak może być mniejszy niż A3, dlatego warto dowiedzieć się jaką techniką będzie robiony wydruk.

    Osobiście do celów wystawienniczych proponowałbym wydruki na płótnie Canvas
    http://www.dpsdruk.pl/wydruki_na_plotnie.html (można poszukać tańszy punkt).
    Nie jesteś wtedy związana sztywnymi formatami drukarki. Niestety koszt jest ciut większy, ale wrażenie za to duuuużo lepsze niż zwykły wydruk.

    Wybór programów do obróbki zdjęć masz pod adresem:
    http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/darmowe-programy-do-obrobki-zdjec.html
  • Yup.

    Wydruk w jakości znośnej dla oka, w wymiarach A3 to minimum 200dpi. Idealnie byłoby 300dpi lub więcej (300dpi - 300 dots per inch, to rozdzielczość druku offsetowego - jak się przypatrzeć np. wydrukowanej kolorowej gazecie to drukuje się "kropkami" i jest ich 300 na cal).

    Można sztucznie zwiększyć dpi pliku, ale niewiele to da... Może lepiej spróbuj w mniejszym formacie.
  • Rozdzielczość dpi a rozmiar w pikselach to zupełnie odrębne sprawy jak pisałem. Nie patrz na rozdzielczość kiedy masz podany rozmiar w pikselach.

    Oczywiście punkty druku życzą sobie najczęściej przygotowanie pod odpowiedni format papieru i wtedy konieczne jest podanie rozdzielczości. Wymaga to przeformatowania w programie graficznym. I tu uwaga, jeżeli mamy większy plik, lepiej nie zmniejszać rozdzielczości i dostosować do wymiarów w milimetrach, pozostawiając rozdzielczość w spokoju.

    Planując druk A3 szukasz zdjęć o wielkości powyżej 1782x2520, a najlepiej 3564 x 5040 pikseli. Zwracaj uwagę czy chcesz wydrukować w poziomie czy dociąć na format pionowy.

    format 5711 x 3852 przy 300 dpi daje wymiar 47,6 x 32,1 cm (i ten byłby najlepszy przy druku poziomym)
    format 8876 x 5896 przy 300 dpi daje wymiar 73,97 x 49,13 cm (i ten byłby dobry do przycięcia na format pionowy)



  • Polecam się na przyszłość :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.