Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Melzupa czyli budyń domowy

Niedawno sobie przypomniałam że będąc małą dziewczynką zajadałam się nią na śniadanie. Niestety nie znam wszystkich składników ani tym bardziej proporcji. Wiem,że Babcia robiła ją na mleku,dodawała (chyba) jajko,na pewno mąkę i kakao...może ktoś z Was wie jak ją zrobić?? Wyglądem i konsystencją przypominała budyń. Babcia nieraz mi robiła na śniadanie....chciałabym jeszcze zjeść melzupę a niestety Babci już nie zapytam

Komentarz

  • ja robię,ale na oko:-)
  • edytowano maj 2015
    @Bridget a składniki?
  • Pierwszy raz widzę tę nazwę melzupa.
  • Ja też. Ciekawych rzeczy można się dowiedzieć :) tu jakiś dalszy wynik z Google:

    Razem
    gotowaliśmy często zupę, która nazywała się   melzupa. Jej nazwa pochodziła
    z niemieckiego. Mehl znaczy mąka, a zupę   gotowało się   w ten sposób,   że do
    gotującej wody wsypywaliśmy mąkę ciągle mieszając. Zupa wyglądała wtedy jak
    żurek. Potem dolewało się   mleka.


    http://jbc.jelenia-gora.pl/Content/13226/moje_sciezki_przez_zycie.pdf
  • żółtko rozbełtam z mąką małą ilością mleka i kartoflanką i na koniec jak do budyniu.
  • Babcia mówiła że z niemieckiego :)
  • Moja mama robiła tak mniej więcej gotowała mleko chyba z litr. Do tego rozbełtywała dokładnie ! z zimnym mlekiem 4 łychy mąki tylko nie wiem czy ziemniaczanej czy pszennej, cukier, kakao i żółtko na jednolitą ciecz i wlewała do zagotowanego mleka na wolnym ogniu szybko mieszając , żeby nie było grud i żeby sie nie przypaliło. Można tez dać odrobinę wanilii.
  • Ostatnio robię dzieciom taki deser. Płatki owsiane zalewam wodą i blenduję. Odcedzam mleko owsiane i zagotowuję z różnymi dodatkami: masło klarowane, tłuszcz kokosowy, soki owocowe domowe, kakao, karob itp. Przelewam do filiżanek i podaję na zimno lub ciepło.
  • Zupa nic ma jeszcze gotowane kleksy z ubitej z cukrem piany sciete na wrzątku?
  • Zupa nic wg mojej babci to mleko zagotować, do niego żółtka z cukrem i na wierzch gorącej zupy pianki z białka ubitego z cukrem, jak się jedna strona ścięła to przełożyć łyżką na drugą
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.