Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Pytanie o renomowane uczelnie na świecie ;)

edytowano maj 2015 w Ogólna
Jakich języków, jako obowiązkowych, uczą się na renomowanych uczelniach świata?

Komentarz

  • Gdzie łacina jest obowiązkowa?
  • Lacina to na roznych kierunkach studiow bywa. Historia, medycyna, teologia,...itd.
    A w temacie renomowanych uczelni: widzieliscie ostatni ranking uczelni?
    http://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2014#sorting=rank+region=+country=+faculty=+stars=false+search=

    Masakra...
  • Powiem tak, ktos się upieral, ze lacina jest obowiazkowa na każdej renomowanej uczelni na świecie. I nie chodzi tu o konkretne kierunki, tylko uzasadnienie ze jak uczelnia prestizowa i na poziomie to na pewno uczy laciny.
  • No ale sa typowo techniczne uczelnie, tam to najwyzej angielski obowiazkowy.
  • Na medycynie zwykłej, polskiej jest już tylko jako fakultet.
  • Jeżeli studia za granicą, to raczej tylko przedmioty związane z kierunkiem. Żadnych języków, WF-ów, logik, psychologii itd itp. Chyba, że chcesz, to są różne koła studenckie. Jeśli łacina wiąże się z kierunkiem, to pewnie jest.
    W Polsce łacina to pewnie na jakichś kierunkach medycznych, filologii polskiej i kiedyś chyba była na historii - ale głowy nie dam, nie wiem jak jest teraz. No i jest filologia klasyczna.
  • @joanna9, a starocerkiewnosłowiański - czyli tzw SCS - jeszcze jest na filologii polskiej?
  • Aha. Ja kończyłam 22 lata temu na UAM, wtedy był. Teraz nie wiem.
  • @joanna_91, nie mieliście scsu?! :-O U nas ludzie mieli z tego po kilka poprawek, a na I roku był, więc wiadomo, modlili się, żeby ze studiów nie wylecieć.
  • Kiedyś na biologii na UW też była łacina.
  • 4 lata łaciny na filozofii, 2 lata greki. Nie wiem, czy coś zmieniono.
  • Filologia angielska na UAM i UG miały łacinę, choć w dosyć ograniczonym wymiarze.
  • Na teologii i filozofii jest łacina przez dwa lata.
    Ja miałam 4 lata łaciny w LO
  • To, że w PL przewijała się łacina w szkołach średnich i na uczelniach to wiem.
    Ale na uczelniach światowych? Europa? Stany?
  • Podejrzewam, że w Harvardzie, Oxfordzie łacina jest - ot, choćby "Stowarzyszenie umarłych poetów" pokazuje, że już w szkole średniej mają łacinę. Ale pewnie to dotyczy właśnie takich kierunków jak filozofia, teologia, historia sztuki, kultura antyczna
    Może medycyna i prawo - pewnie tak
  • W De lacina i greka sa popularne w szkolach srednich, bardziej tych humanistycznych, chociaz znam tez typowych technikow, ktorzy mieli mozliwosc zdania egzaminu z podstawowej laciny.
    Na studiach uczy sie jej tam, gdzie potrzeba jej stosowania.
  • We Francji lacine mozna wybrac juz w gimnazjum i kontynuowac w liceum.
  • Kto się romanistyką we Francji zajmuje to łacina obowiązkowa.
  • Myślę, że na Uniwersytecie Navarry może być łacina jako przedmiot obowiązkowy, ale ręki sobie za to nie dam uciąć
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.