Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Gęsi mi sie marzą w hodowli,ale...

Mieszkam na wsi, mam kilka kur i kilka kaczek. Ostatnio prześladuje mnie chęć, aby moją gromadkę ptaków powiększyć o kilka gęsi. Jednak wiedzy i doświadczenia brak. Czy ktoś z Was hoduje owe ptaki i chciałby się ze mną podzielić wiedzą?

Komentarz

  • @Elizarybka, chodź, pomóż Celince :)
  • Mam gąski.
    Już kilka lat są u mnie.
    Chętnie odpowiem na pytania @celinka
    :)
  • edytowano czerwiec 2015
    To już wiem, że trawy potrzebują i są wszystkożerne.
    A co jeszcze im dawać do jedzenia? To samo co kurom i kaczkom?
    Muszą mieć dostęp do większej ilości wody, w celu niezbędnej "toalety"?
    Czy bardzo przeganiają dzieciaki? Tzn. szczypią lub kąsają ludzi?
    Jak wygląda ubój? Tak samo jak innego drobiu?
  • Gęsi jeść mogą owies, pszenicę.
    Podstawą to woda, muszą mieć do niej dostęp.
    Nie musi to być jezioro, wystarczy np. brodzik ze starego prysznica. ;)
    Jak się wychowują z dziećmi to nie szczypią, mój jeden gęsior taki syczący jest....
    Ubój normalny; no na pieńku.
    Ja skubię na sucho, dosyć dużo pracy.

    Poza tym polecam do pilnowania domu.
    Bardziej czujne niż psy, serio.
  • Dzięki za podpowiedzi :) Skubiesz na sucho w celu pozyskania pierza?
    Z tym pilnowaniem domu to mnie zaskoczyłaś :D
  • Pilnują, przecież nawet Rzym uratowały...

    A mnie jako chyba 7-latka jeden agresywny (nasz własny) gąsior nieźle posiniaczył.
  • @celinka , w celu pierza to tak cicho - sza bo podobno zabronione ;)
    Skubię na sucho przed sprawieniem gęsi, no wiesz, na obiad.
    Kurę np . leje wrzątkiem przed skubaniem.
    O to mi chodziło :)
  • O, dlaczego zabronione???
  • A ja nie wiem dlaczego.
    Podobno "podskubywanie" gęsi unia zakazała.
    Już dawno słyszałam.
    Mnie to za bardzo nie dotyczy bo nawet jak skubnę to na swój użytek.
    Tu raczej o jakieś skubanie na większą skalę handlową chodziło.
  • To są mądre ptaki, w rodzinnej wsi ojca było wielkie pastwisko gromadzkie, na które wypędzano wiele stad. Stada nie mieszały się i wracały same do właściwych gospodarstw. Gęsiego zresztą :)
  • pokrzywe daje trawe zjeda nawet jak była skoszona przez kosiarke
    a umnie gesi srały pod sliwka i ta uschła
  • @elizarybka
    podskubywanie zakazane ale na żywca

    kuzyn hoduje gęsi od lat (ma ich kilka tysięcy)
    dawniej zamawiał kobitki-podskubywaczki i pozyskiwali pierze w połowie okresu hodowania z żywego ptaka
    a po kilku miesiacach dopiero szły na ubój już obrośnięte drugim pierzem
  • gęsi jedzą też młodą kukurydzę -rośliny wysokosci ok metra
    paszę ziarna + minerały i witaminy w proszku dosypywane do paśników
    wodę mają cały czas w poidłach
  • jedzą też wysłodki marchwi
    kupowane z przetwórni owocowo-warzywnej producenta soczków typu kubuś

    to tyle co pamiętam :)
  • Mam! Kupiłam 3sztuki, tak na próbę, takie dwutygodniowe. dwie gąski i gąsiora. Aż żałuję, że tak mało :) Są świetne, trawę wyskubują po ździebełku, aż do końca, bardziej wolą trawę niż mieszankę, która na początek dla nich zakupiłam. Nie są tak płochliwe jak kaczki. I tak jak ktoś tu pisał, gąski są takie melancholijne :)
  • To czekamy na relację :)

    I foty :)
  • uwazaj bo pójda za toba do sklepu , wystarczy je zawołac
  • @babka4 no to logiczne że zakaz dotyczy żywych gęsi, zakaz skubania zabitych byłby bez sensu.
  • edytowano kwiecień 2020
    Kochane moje, wlascicielki gęsi.
    Mam zamówioną parę (parkę) garbonosych. Robimy im kurniczek i wybieg. Z tego co czytam muszę ogrodzić przed nimi warzywniak jak i porzeczkowy zakątek? 
    Nie chce ich na jajka czy na pierze, tylko "towarzysko" i zamiast psa, którego nie możemy mieć.
    I mam pytanie, czy dwie perliczki traktowałyby się okej z nimi? Jeden Domek z jedno poidło-karmidło?
    Mam jeszcze kilka pytań, co do ich "oswojenia" czy reagują na imię, czy przy otwartej bramie pójdą w sobą dal Czy da się zwołać je z pola? 

    Podziękowali 1Isako
  • Chètnie przeczytam...
  • Pójdą  w dal przy otwartej  bramie,  gęś  je i wydała Od razu,  czyli trzeba liczyć  się  z kupami , odrodzić  warzywa krzewy owocowe, gęś  potrzebuje  wody do kąpieli , kaleń, oczko  wodne,  brodziki  czy coś  żeby  się  zamieściła i dobrze gdyby można było  wymieniać  wodę   , fruwaja  słabo  ale fruwaja,  może  być wspólne  powidło  katmidlo  tylko  gęś  potrzebuję  trochę  więcej i troszkę  inną  pasze,  mogą  się  bić  perliczki  z gęśmi i nie tylko o jedzenie  , mam kaczki  kury i perliczki i regularnie  się  tłuką  o powietrze  nawet 
  • edytowano kwiecień 2020
    Co do oswajania skoro kura reaguje na imię  to i gęś  będzie  zwłaszcza  jak nie będzie  miała samca i bedziesz karmić  z ręki,   a szczypią dość  boleśnie  gęsi  , i gęś  nie nadaje  się  zamiast  psa w tym znaczeniu  o którym  ja myślę, i czy chcesz  czy nie chcesz  jajka będą  znosić  ci gęsi  
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.