Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Ubezpieczenie w NFZ i zniżka na przejazdy po obronie - kto mówi prawdę?

Nie orientuje się ktoś, jak ma się sprawa z ubezpieczeniem osoby, która już obroniła pracę magisterską? Studenci mówili mi, że ubezpieczanie przez rodzica obowiązuje do dnia obrony, do samo mi powiedziała kobieta z dziekanatu, na forach znalazłam między innymi coś takiego:

"Zasadą polskiego systemu ochrony zdrowia jest, iż samo prawo do świadczeń wygasa później, niż samo ubezpieczenie. Zgodnie z art. 67 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły szkołę średnią lub wyższą, wygasa po upływie 4 miesięcy od zakończenia nauki lub skreślenia z listy uczniów lub studentów."


Informacja o 4 miesiącach pojawia się wielokrotnie, ale w artykułach i postach z 2012, 2013, roku, nie wiem, czy coś się nie zmieniło. Koleżanka, która broniła się roku temu powiedziała mi o 3 miesiącach od dnia obrony.

To jak to jest?

Komentarz

  • Z tego, co wkleiłaś wynika, że mimo, że nie masz ubezpieczenia (rodzice powinni zgłosić w kadrach w pracy, że zakończyłaś naukę) to masz prawo do świadczeń - czyli przez 4 miesiące od dnia obrony, jeśli zachorujesz i pójdziesz do lekarza, to masz prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej.

    Ubezpieczenie, a prawo do świadczenia to 2 różne rzeczy, więc chyba dobrze Ci powiedzieli w dziekanacie, że ubezpieczenie wygasa.

    Co do zniżek na przejazdy - kiedyś zabierali legitymację w dniu obrony lub przy składaniu pracy w dzieknacie, nie wiem jak jest teraz, może coś się pozmieniało. Kontroler na pewno nie dzwoni i na pewno Cię nie sprawdzi, czy już się broniłaś ;) Ale jeśli Panie z dziekanatu są sprytne to może wykombinują, że powinnaś złożyć legitymację w dniu obrony ;)
  • edytowano lipiec 2015
    Co do zniżek, nie pomogę, bo pierwsze słyszę, żeby po obronie przysługiwało jakieś prawo do zniżek. Jeśli jest tak, że masz legitymację, która nie powinna być ważna to nikt tego nie sprawdzi, a już na pewno nie kontroler w komunikacji miejskiej. Nie mniej, jeśli uzyskujesz zniżkę posługując się nieważnym dokumentem to z pewnością tak nie można.

    Co do ubezpieczenia, źródło jest tutaj http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20081641027

    e: i jest tak nadal, jak sądzę, na stronie nfz-tu można znaleźć takie informacje.
  • na str nfz-tu jest podany jako źródło podanych tam informacji o tych 4 msc, nawet nie spojrzałam na daty. Może na stronie sejmu jest coś, co obowiązuje aktualnie. Myślę jednak, że gdyby zmieniła się sama zasada, a nie tylko jej podstawa prawna, to na stronie funduszu byłaby jakaś aktualizacja. Ale być może się mylę, na str sejmu na pewno znajdziesz aktualniejsze źródło :)
  • @joanna_91 teraz pomyślałam, że na stronie mz też powinno być, może tam będzie łatwiej znaleźć
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.