Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Referenda czyli psucie państwa prawa

edytowano sierpień 2015 w Polityka
Duda ograł Komorowskiego. Duda się cieszy. PO wściekłe.
Ja jednak się nie cieszę. Duda powinien odwołać referendum Komorowskiego. Tym zyskałby mój szacunek.
Pytania referendalne są nielogiczne. W referendum powinno się głosować konkretne rozwiązania czyli np. gotowe ustawy lub konstytucje. W przeciwnym wypadku i tak wyniki, jakie by nie były, zostaną zmanipulowane przez prawodawcę czyli parlament.

Komentarz

  • Zoll to dobrze skomentował; konstytucja wymaga, by referendum dotyczyło ważnych spraw państwowych, a nie spraw ważnych dla określonych grup obywateli.
  • Lasy państwowe, emerytura czy obowiązek szkolny dotyczą wszystkich obywateli a nie określonych grup, tym samym są ważne dla państwa i jego istnienia.
  • Dodanie referendum do wyborów wzmocni polaryzację sceny politycznej wokół PO i PiS.

    @Spioch
    Nie jestem zwolennikiem głosowania w referendum ustaw. Parlament zawsze może taką ustawę za chwilę zmienić.
    Referendum przypomina tu trochę (ustrojowo) orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego tzn. wydaje dyspozycję dla Parlamentu: ten przepis trzeba zmienić, ale bez wskazywania konkretnego brzmienia przepisu.

  • Nie miał za bardzo instrumentów prawnych, żeby odwołać referendum Komorowskiego, znacie jakieś?
  • Niestety nie mógł odwołać referendum Komorowskiego ale tym bardziej
    zastanawiający jest fakt przedwcześnie wydrukowania kart do głosowania na szóstego
  • edytowano sierpień 2015
    Jeżeli referendum mam być tylko drogowskazem to po co je w ogóle przeprowadzać? Nie wystarczą sondaże?
  • referendum jest bardziej miarodajne od sondaży
    poza tym obywatele czują się lepiej, a o to przecież chodzi? ;)

    też uważam, że to bez sensu. W ogóle jak już robić referendum, mogliby zadać 20 pytań, a nie 3.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.