Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Duda podpisał ustawę o przymusowym szczepieniu na HPV

135

Komentarz

  • Natomiast Maciej ma rację, że to smutne... :(
  • A mnie się z drugiej strony wydaje, że to będzie łatwiejsza szczepionka do ominięcia niż inne - nie dość, że producenci sami przyznają, że nie wiadomo czy działa, ogólnie wiadomo o różnych poważnych skutkach ubocznych, o tym w jaki sposób prawie zawsze dochodzi do zarażenia, to jeszcze nikt nie może straszyć, że moje dziecko przyczyni się do epidemii hpv (jak np. straszą przy nieszczepieniu na odrę).
  • Wiecie, a ja właśnie przeczytałam o innej ustawie:


    Koniec bezkarności parlamentarzystów i sędziów ws. wykroczeń drogowych. Andrzej Duda podpisał ustawę



    Nowelizację ustawy, która ograniczyła immunitety w sprawach wykroczeń drogowych m.in. parlamentarzystom, sędziom i prokuratorom, podpisał prezydent Andrzej Duda
    .

    http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Koniec-bezkarnosci-parlamentarzystow-i-sedziow-ws-wykroczen-drogowych-Andrzej-Duda-podpisal-ustawe,wid,17799966,wiadomosc.html?ticaid=1157df
  • Ale czy to nie jest tak że to jest ustawa dla nich samych zrobiona? Bo aktualnie poseł nie mógł przyjąć mandatu nawet jak chciał, sprawa szła do sejmu czy gdzieś tam = do mediów = do wiadomości wyborców. A teraz dwie stówki mandatu i sprawy ni ma.
  • Mam nadzieję, że nie.

    Co z tego, że szła do wiadomości wyborców? Wyborcy nie mają wpływu na miejsca na listach.
  • No musiał mieć to wpływ, skoro niektórzy posłowie dostając mandat nie przyznawali się, że mają immunitet, tylko koniecznie chcieli płacić (parę tygodni temu jakaś taka afera była).
  • Ludzie - gdzie wyście przeczytali, że szczepienie przeciw HPV ma być obowiązkowe?
    Ustawa, którą podpisał PAD mówi, że:

    Przedmiotowa ustawa ma na celu wprowadzenie zmian w zasadach ponoszenia kosztów szczepionek służących do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2013 r. poz. 947 oraz z 2014 r. poz. 619 i 1138).

    Obowiązek finansowania zakupu szczepionek przeznaczonych do obowiązkowych szczepień ochronnych osób ubezpieczonych zostaje nałożony na Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszty wydatków na zakup szczepionek będą określane w planie finansowym NFZ. Po raz pierwszy NFZ sfinansuje zakup szczepionek w 2017 r. Zakup szczepionek dla osób, które nie mają uprawnień z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego pozostanie finansowany z budżetu państwa z części dotyczącej dyspozycji ministra właściwego do spraw zdrowia.

    Zmiana ta powoduje, że ciężar podejmowanych działań o charakterze profilaktycznym powierzony jest temu samemu podmiotowi, który uzyskuje z tego tytułu realną oszczędność spowodowaną ograniczeniem występowania chorób zakaźnych, a zatem redukcją kosztów leczenia oraz ewentualnych kosztów leczenia ich powikłań. Rozwiązanie takie ma również wpłynąć na większą skłonność do podejmowania decyzji o rozszerzeniu listy chorób objętych działaniami profilaktycznymi w formie szczepień ochronnych.


    Na 100 proc. obstawiam, że w/w szczepionka nie znajdzie się na liście szczepień obowiązkowych.
    Natomiast znaleźć się mogą szczepionki przeciw pneumokokom. O to lekarze zabiegali już od dłuższego czasu :

    "Szczepienie przeciwko pneumokokom nie jest jeszcze na liście szczepień obowiązkowych.
    Z tego powodu lekarze regularnie apelują do władz państwa, by ten stan jak najszybciej zmienić. Pneumokoki mogą bowiem doprowadzić do uszkodzenia mózgu i śmierci małego dziecka.
    "

    http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/zdrowie-dziecka/szczepienie-przeciwko-pneumokokom-i-ile-kosztuje-szczepionka_41380.html

  • Duda podpisując tą ustawę dal możliwość działania dla nowego rządu, bo odroczyl sprawę do załatwienia na dwa lata.
    Generalnie więc chyba ta informacja to tylko taki zamęt wyborczy.
  • Nie tu sie nikt epidemii nie boi.Teraz raczej coraz bardziej boja sie tej szczepionki bo w radiu juz któryś dzień mówią,ze coraz więcej zaszczepionych dziewczynek ma skutki uboczne - juz Departament Zdrowia sie zaczyna tym zajmować ,sprawę mocno nagłaśniają.
  • Wrócę do zagadnienia: rzetelne info.


    Skąd takie brać? Na temat tej szczepionki.

  • @Bambidu

    Twój pomysł z groźną Katarzyną wydaje mi się całkiem niezły.

    Katarzyna przemawia w Sejmie... posłowie nie dostali sms-a z instrukcją, co mają rozumieć, nie rozumieją nic...
  • edytowano sierpień 2015
    A akurat ten wirus to przenosi się tylko drogą płciową (i oralno-płciową, jak i odbytniczo-płciową), więc jak ktoś się nie zadaje z osobą mającą te całe kłykciny to go nie dostanie.


    A jesteś w stanie upilnować aby córka będąc w liceum czy na studiach nie napiła się z gwinta od zarażonej koleżanki, albo nie zetknęła się z tym zarazkiem w ubikacji ? Oczywiście HPV zaraza się głównie drogą płciową ale bywają też różne inne źródła zakażenia, nie trzeba wcale być puszczadłem. Bo jeśli córka będzie dziewicą ale niezaszczepiona jakimś straznym zrządzeniem losu sie zarazi to co wyrzucisz ją z domu jakby była trędowata?
  • @Berenika - po przeczytaniu tego powyżej nabrałam wątpliwości, czy umiem się zrozumiale wysłowić...
  • edytowano sierpień 2015
    A jeżeli np. dziewczyna pozna swojego przeszłego męża, który wcześniej miał jakiś kontakt seksualny z kimś innym, to już nie powinna wychodzić za niego za mąż, żeby się nie zarazić?


    Będę złośliwa ale tak. Jeżeli od dziewczyn wymaga się czystości to od chłopaków też. :P
    Ja wychodziłam za prawiczka, ale gdyby był to człowiek już ,, użyty" to musiałby mi dostarczyć badania, że jest zdrowy nie ma HIV, rzeżączki, syfilisu, herpesa itd
  • Od napicia się z butelki "zarażonej" to się raczej w tym wypadku nie zarazi, @prowincjuszka
  • A tak z ciekawości, skoro HPV jest w różnych odmianach i niektóre z nich są odpowiedzialne za kurzajki i brodawki...

    - czy mając jedną z odmian np. kurzajkę można zarazić się inną?
    - czy mając jedną z odmian ma się zwiększone ryzyko na pojawienie się innej?
    - czy usunięcie takiej kurzajki to całkowite wyeliminowanie tej odmiany wirusa czy tylko uśpienie?
    - czy szczepienie HPV ma przeciwskazanie w postaci posiadania już jednej z odmian?

    To tak na szybko mi się nasunęły wątpliwości. Jak wiadomo przeciwskazaniem na szczepienia przeciwko grypie są stany alergiczne które szczepionka potęguje. Czy nie mamy czasem podobnego efektu w przypadku HPV, tylko oczywiście się temu społeczeństwu nie powie.
  • Skoro chlamydią można zarazić sie na basenie lub korzystając z wiejskiego toy -toya to hpv pewnie też. I potem niesłusznie wyjdzie się na dziwkę.
  • @Turturek:
    - tak
    - nie
    - nie wyeliminowanie i nie uśpienie, jedynie pozbycie się brodawki, wirus zostaje i przy obniżonej odporności może zaowocować kolejnymi brodawkami
    - według producenta - nie
  • I dobrze było by gdyby NFZ refundował te lepsze szczepionki do obowiązkowych szczepień, bo te które są sprawiają dziecku więcej bólu i nie wiem czy nie są robione z embrionów, w dodatku mogą mieć skutki uboczne, dlatego rodzice kupują sami te droższe szczepionki a ich koszt to 600-800 zł.
  • ja bym wolała, żeby szczepienia finansowano chętnym

    i przestano zafałszowywać NOPy


    i tak szczerze - rozumiem, że z powodu pragmatyzmu politycznego prezydent podpisał tę ustawę, odsuwając sprawę na "po wyborach parlamentarnych" - tym niemniej jednak czuję się zawiedziona jego postawą
  • tu też wkleję
  • @Katarzyno


    To miał być przytyk do posłów, nie do Ciebie.
  • i mapka poglądowa
    image
  • @katarzyno


    Kurzajki i ten brodawczak w drogach rodnych to ten sam wirus? Dobrze rozumiem?
  • Z mapki wynika, że Polska to kraj królików doświadczalnych. Szkoda, że pan prezydent również traktuje Polaków jako króliki doświadczalne dla firm farmakologicznych
  • edytowano sierpień 2015
    @Berenika - nie, to nie ten sam wirus. Ta sama rodzina wirusów, nazywanych ogólnie HPV (human papilloma virus). Jest ich ponad 100 różnych typów. Niektóre z nich są przyczyną brodawek (np. kurzajek), inne powodują tzw. kłykciny kończyste. Niektórym przypisuje się działanie onkogenne. Szczepionka Gardasil (w USA Silgard) obejmuje 4 typy wirusa (6, 11, 16 i 18), w tym dwa (16 i 18) uważane za wyjątkowo onkogene, ponoć odpowiedzialne za 80% przypadków raka szyjki macicy.
  • Opryszczka na buzi i "nie na buzi" to też dwa różne herpesy.
  • Mnie szokuje jedna sprawa. Przeciez profilaktyka raka szyiki macicy jest niezwykle prosta i tania. W krajach gdzie kobietu rzetelnie chodza na cytologie prawie nie zbiera smiertelnego zniwa. Szwedzdzy lekarze wpadaja do polski zobaczyc jak wyglada taki rak w zaawansowanum stadium. Czemu nie profilaktyka? Sa pewnie sytuacje wyjatkowe kiedy szczepic warto ale co do tej szczepionki nie mam przekonania.
  • @andora - a kto zarobi na cytologii?
    :-?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.