Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Świeża mięta

Moja mama dostała dużo świeżej mięty i nie wie co z nią zrobić :D.
Do czego używacie miętę?
Mi się kojarzy tylko z drinkiem mohito :D

Komentarz

  • Mohito; )
  • Moja znajoma robi świetny napój mięta,melisa, miód i sok cytryny mniam
  • Wysusz w piekarniku na 50°, potem najlepiej do sloika i bedziesz miala mietowa herbate bez posmaku papierka z torebki.
  • edytowano listopad 2015
    .
  • Kompocik jabłko-mięta. Jest pyszny.
  • Do sosu jogurtowego do baraniny. Gdzieś @draconessa podawała przepis bo @Marcelina szukała. Zrobiłam na Wielkanoc dwa lata temu i co roku teraz robię. A sos miętowy pycha... :P
  • A kiedy w ogóle tę miętę zrywać? Teraz jeszcze można? My mamy w ogródku dżunglę miętową.
  • Tej mięty to zazdroszczę. Robię sok/napój miętowy- moje dzieci uwielbiają. Znajomi są bardzo mile zaskoczeni smakiem.
    Gotuję 2 litry wody z 1/2 kg cukru, 2 dag kwasku cytrynowego- można z niego zrezygnować lub zastąpić cytryną ale nie będzie go można zostawić jako syrop na zimę tylko co picia od ręki. Do gorącego soku wkładam z 20-30 gałązek mięty- nawet jej nie myję bo traci olejki aromatyczne i pozostawiam na 24 godziny. Potem wybieram gałązki mięty- sok ma słomkowy kolor, zagotowuję i wrzące do słoików. Spróbuj..... naprawdę nie pożałujesz ..... a jak pięknie pachnie w całym domu. Robię go od 3 lat.
  • o, coś jak syrop z kwiatów bzu @Sylaba
    szkoda, ze tak póxno o tym czytam
  • @kociara Nigdy nie robiłam z kwiatów bzu... Teraz robię syrop z owoców czarnego bzu- wspaniały dla dzieci.
  • To w następnym roku zrób choć kilka słoiczków, nie pożałujesz
    ja ten sok/syrop bardzo lubię
    a latem parzę miętę, dodaję troszkę miodu, tego soku właśnie, limonkę/cytrynę i dużo lodu-pycha i świetnie gasi pragnienie
  • AgaMaria, najlepiej przed kwitnieniem.
  • @Maciejka

    Twoja "miętownica" jest bardzo popularna na Ukrainie! Tylko tam wystepuje jeszcze z cytryna/limonka.
  • edytowano listopad 2015
    .
  • @kociara a podaj jakieś proporcje na ten sok? widziałam że ludzie rwa te baldachimy kwiatów ale myślałam że na nalewki
  • oj, muszę do teściowej zadzwonić albo mamy
  • edytowano wrzesień 2015
    @Sylaba -wyguglałam, wygląda na to, ze jest bardzo popularny, tu akurat od Kręglickiej:

    ok. 40 baldachów kwiatów czarnego bzu (dobrze rozwiniętych)
    2 litry wody
    1-2 kg cukru* (możesz użyć ksylitolu) – w literaturze klasycznej podaje się zwykle 1kg cukru na 1 litr wody – ja daję pół tej porcji
    sok wyciśnięty z 5 dużych cytryn

    Wykonanie:
    Kwiaty dokładnie oddziel od łodyżek, które są gorzkawe (ja obcinam je nożyczkami). Następnie zalej je wrzątkiem i odstaw w chłodne miejsce na co najmniej 12 godzin (ja odstawiam na całą noc). Następnie przecedź, dodaj cukier, sok z cytryny, wymieszaj i zagotuj (cukier musi dokładnie się rozpuścić). Nie gotuj tego syropu, jedynie doprowadź do wrzenia i natychmiast przelej do wyparzonych, szczelnie zamykanych butelek lub słoiczków (jeśli chcesz dłużej przechować). Zakręć, słoiczki postaw do góry dnem i odwróć dopiero gdy zupełnie ostygną. Nie wymagają już pasteryzowania. Jeśli robisz syrop do bezpośredniego spożycia, to po prostu przechowuj go w lodówce przez kilka dni.

    mama i teściowa dają kwasek-chyba o zakonserwowanie chodzi
  • @kociara....będę robić... choć co roku mam zamiar robic mniej..... a robie więcej. Moja siostra mówi że głupich robota lubi
  • SYROP MIĘTOWY
    15-20 długich gałązek świeżej mięty
    sok z kilku cytryn
    1l wody
    1kg cukru( może być mniej)

    Wodę zagotować, dodać cukier, sok z cytryn i cytrynę (ja daję też cytrynę sparzoną pokrojoną w plasterki).
    Gałązki mięty opłukać pod bieżącą wodą i wrzucić do tez do garnka. Odstawić na 24 Odcedzić na sicie i rozlać do słoiczków. Ja dodatkowo przelewam to przez gazę, żeby był bardziej klarowny ten syrop. Zagotować słoiczki ok.5-10 min.
    Tak przygotowany syrop rozrabia się z wodą. Jest znakomity w gorące dni. Polecam wrzucić kilka kostek lodu.
    A zimą można dodawać do herbaty lub też pić z samą wodą.


    Dostałam przepis od koleżanki
  • Sos mietowy jogurtowy: jogurt naturalny, swieza mieta bardzo drobno posiekana albo zblendowana krotko, zmieszana z octem balsamicznymi taka sama iloscia wrzatku ( uwaga - octu i wody odrobinke tylko - an duzy peczek po cztery lyzki - moznamiete zmieszac wczesniej, zeby sie nieco przemacerowala). Sol do smaku i mozna odrobineczke cukru dac Wersja dla leniwych - sos mietowy gotowy z jogurtem zmieszany:) Klasyczny sos do baraniny jest po prostu bez jogurtu:)
  • Czy teraz przekwitniętą miętę jeszcze można zbierać?

  • @AgaMaria w tym tygodniu popełniłam sok z mięty częściowo przekwitniętej..... jest równie dobry
  • edytowano wrzesień 2015
    Dzięki, jak pisałam przy domku jest dżungla miętowa tzn. przy garażu.
    @Sylaba przepis na sok?
  • @AgaMaria
    Zagotować 4 litry wody z 1 kg cukru i 20g kwasku cytrynowego, dodać 30-40 gałązek mięty i pozostawić na 24 godziny. Wyjąć mięte, zagotować sok i słoików.
  • edytowano wrzesień 2015
    hejka, a u nas właśnie w tej mięcie bujnej, gęstej wysypiają się dzikie ogromne kocury...I co...czy wystarczy umyć, sparzyć, zagotować...?
    Czy lepiej nie używać tej mięty "wygniecionej" przez kocury?

    *kocury miętówki
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.