Wypełnij ankietę Konfederacji Rodzin Wielodzietnych w Europie

Konfederacja Rodzin Wielodzietnych w Europie przygotowała ankietę w ramach prowadzonego od dwu lat szerokiego projektu ''Rodziny i społeczeństwa''. Stawia sobie ona za cel zebranie jak najszerszych opinii dotyczących warunków życia rodzin wielodzietnych, ich motywacji ich potrzeb. Ankieta jest przygotowana w 12 językach, w tym w języku polskim. Wystarczy wejść na adres http://www.surveygizmo.com/s3/2056112/The-Conditions-of-Large-Families-in-Europe i poświęcić co najmniej 15 minut odpowiadając na pytania dotyczące gospodarstwa domowego, podziału obowiązków i motywacji. Można też podzielić się swoimi doświadczeniami w pytaniach otwartych nieobowiązkowych.

Zaproszone są wszystkie rodziny wychowujące trójkę lub więcej, dzieci jak również te których dzieci są już dorosłe.
Ankietę można wypełniać do 30 października.

Badania dotyczące rodzin w Europie są prowadzone od 2010. Pierwszy etap projektu polegał na zebraniu dostępnych badań. Oprócz uniwersytetów, uczestniczyło w nim Włoskie Forum Rodziny i Światowy Ruch Matek (MMM). Z Polski w spotkaniach Familyplatform uczestniczyły dwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Rzecznik Rodziców i Związek Dużych Rodzin oraz dwójka ekspertów reprezentujących instytucje europejskie i wydział nauk społecznych UW.
Obecnie prowadzony jest duży projekt badawczy ''Rodziny i Społeczeństwa'' (FamiliesAndSocietie). Jednym z elementów tych prac jest przygotowana przez Europejską Konfederację Rodzin Wielodzietnych we współpracy z Uniwersytetem w Sztokholmie ankieta dotycząca rodzin wielodzietnych. Po raz pierwszy można będzie przedstawić potrzeby dużych rodzin Komisji Europejskiej i starać się o regulacje sprzyjające posiadaniu dzieci. Ale aby to było możliwe potrzebne są konkretne odpowiedzi.
Teresa Kapela, odpowiedzialna za kontakty międzynarodowe w Związku Dużych Rodzin Trzy Plus uważa, że wobec znikomych badań dotyczących rodzin wielodzietnych w Polsce, jest to bardzo ważna okazja zdobycia brakującej wiedzy. Dlatego im więcej uczestników ankiety, tym wyniki będą bardziej szczegółowe.
Teresa Kapela przypomina analogiczne badania Światowego Ruchu Matek sekcji europejskiej z 2010 r. Światowy Ruch Matek jest stowarzyszeniem pozarządowym. Powstał w 1947 w Paryżu. Reprezentuje matki wobec instytucji krajowych i międzynarodowych, jest afiliowany przy ONZ. Stara się uwrażliwiać sfery rządowe, instytucje i podejmujących decyzje w Unii Europejskiej, jak i społeczeństwa na głos matek i ich wkład w rozwój społeczny, ekonomiczny i kulturalny każdego kraju. Światowy Ruch Matek, zwraca również uwagę na rolę ojca i wspiera wszystkie inicjatywy, które mają na celu zwiększenie aktywności ojców w opiece i wychowaniu dzieci.

Badania zostały przeprowadzone w 2010 w ramach FamilyPlatform projektu europejskiego, do którego starano się zaprosić jak najszerszą reprezentację Stowarzyszeń Rodzinnych. Z Polski uczestniczyli ZDR3+ i Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców.

W 2009 Światowy Ruch Matek MMM Europe wziął udział w 7. programie ramowym Komisji Europejskiej FAMILYPLATFORM www.familyplatform.eu ). W ramach programu został opracowany raport Realities of Mothers in Europe ''Życie codzienne matek w Europie - 'krytyczna analiza badań i dokumentów dotycząca rodzin z punktu widzenia matek".

W 2010 została również opracowana ankieta internetowa, ''Wielka Ankieta - Matki w Europie'' aby zebrać bezpośrednie opinie dotyczące pracy, potrzeb i postulatów matek szczególnie w zakresie polityki społecznej i zatrudnienia.
W ankiecie wzięło udział ponad 11 tys. matek, które udzieliły informacji na temat wyzwań, potrzeb i oczekiwań matek i ich rodzin, gdyż nie żyją w izolacji społecznej. Waga roli ojców w rodzinach europejskich nie budzi wątpliwości. Ojcowie, dzieci, rodzice, dziadkowie, inni członkowie rodziny, przyjaciele, są częścią składową rodziny europejskiej i mają swoje bardzo ważne role. Ale ten raport dotyczy przede wszystkim matek i ich potrzeb, obecna ankieta rzuci światło na problemy rodzin wielodzietnych - podkreśla Teresa Kapela.
«1

Komentarz

 • Świetnie, że temat wypłynął.
 • To nie przypadek :)
 • Wypelnilam, ale pytania nie są wyczerpujące. Na szczescie jest miejsce na uwagi.
 • a dobra
  zaczęłam
  ale jak mam pisac o mężu, partner , to nie piszę , sory
  wypełniam ankietę jako żona w pierwszym punkcie

  dziekuje za uwagę

  czy na tym świecie jeszcze Ktokolwiek uzywa słow

  mąż/ żona


  LOL
 • Trochę braków ma ta ankieta.

  Nie uwzględnia że ktoś nie ma ogrodu, nie przewiduje pracy nienormowanej i działalności gospodarczej, w wykształceniu nie ma "uczeń" dla małych dzieci, tylko jest od razu "student".
 • No z ogrodem to śmiesznie - nie mam ale w 100% tylko ja podlewam kwiatki na balkonie :)
 • i nie lubię, jak kto mnie na pierwszej stronie pyta, ile euro mąż zarobił, ani jednego, w złotówkach mu płacą
 • Malgorzato, właśnie dlatego trzeba wypelnic i w uwagach wpisać co trzeba.
  Zwróćcie uwagę na sformulowanie "rodzina nienaruszona" - bardzo ciekawe.
 • Skatarzyna - to ankieta dla calej Europy, stad euro, ja przeliczylam :)
 • nie @Lila

  uwagi są na końcu ???
  tak
  a ja na początku musze zaznaczyć, że dzieci mam z partnerem

  dziekuję nie biorę udziału
 • edytowano październik 2015
  1. Przeczytaj spokojnie motywację.
  2. Nie musisz wypełniać.
  3. Nikt dzisiaj nie zrobi nam ankiety pod nas i nie weźmie jej pod uwagę na Komisji Europejskiej. Ta ankieta to szansa, żeby w ogóle powiedzieć, że tak!!! że jest wiele rodzin nienaruszonych, małżeństw tych samych partnerów od zawsze; że dzieci w tych małżeństwach nie biorą się z wyrachowania ani zmiany partnerów, ale z miłości i stałości małżeństwa!!!

  4. Jeśli ją wypełnią Polacy mieszkający w Pl to w końcu w UE wypłynie temat nierówności w traktowaniu rodzin w Europie. Im więcej osób napisze o - tak naprawdę braku udogodnień, o braku zainteresowania przez państwo polskie dużymi rodzinami, o braku płatnych urlopów macierzyńskich etc. to europejska federacja stowarzyszeń rodzinnych będzie miała o co walczyć! Dane z badań to ważny argument! Badania są podstawą w jej walce o poprawę warunków bytu rodzin!
  5. Jeśli w badaniach nie potwierdzi się jaka jest syt. polskich rodzin to następne lata mamy stracone w lobbingu w KE.
  Za to LGBT nie śpią i reagują bardzo sprawnie i szybko i głośno. Wiedzą czego chcą, maja środki na badania i lobbing.
  A ile jest polskich lobbystów polskich stowarzyszeń rodzinnych w UE? Przedstawiciele 2 stowarzyszeń. Niemcy maja kilkuset, ale niestety nie wszyscy oni walczą o taka rodzinę, jak my ją rozumiemy...
  I to ich interesy Komisja Europejska zna najlepiej, bo oni są, odzywają się etc.

  Dlatego ja widzę OGROMNY sens wyrażania swojej opinii i potrzeb w takich badaniach. Pewnie, lepiej byłoby mieć swoje gardy tam, w UE.
  Ale polskich organizacji nie stać na takie badania ani na trzymanie swoich ludzi przy PE jako obserwatorów reagujących na unijne bzdety. Niestety.
  Dlaczego więc nie skorzystać z narzędzia, jakie oferuje nie wroga nam instytucja, tylko konfederacja rodzin wielodzietnych?

  Może na inaczej sformułowane pytania nie dostaliby funduszy? (Jako pyt. wykluczające np. związki nieformalne?) Może dlatego sprytnie otworzyli furtkę w pyt. otwartych???

  Jak wchodzisz między wilki to czystym oburzeniem się nie wybronisz. A my mamy czynić ziemię sobie poddaną...
 • edytowano październik 2015
  wielbłąd
 • no
  niestety
 • @Lila
  Juz po sprawie u mnie
  Chcąc wpisać w rubryce wszystkie dzieci
  Nie ma tylu miejsc =))
 • Nie ma Szwajcarii. Nie przeskoczę do następnego pytania...
 • @Malgorzata prawie nigdy nie ma tylu miejsc.
 • Wiem , nigdy nie ma :D
 • Kuzde w kosmosie mieszkamy...
 • edytowano październik 2015
  Serio? Ale jaja :))
  Szkoda, że tych uwag nie ma na początku, od razu by człowiek wpisał co i jak.

  A do ilu dzieci jest rubryka? Z ciekawości pytam?

  I ciekawe czy w innych językach tak samo?
 • edytowano październik 2015
  no jest liczba dzieci na pierwszej stronie
  12 i więcej
  na drugiej wpisujesz cała rodzinę
  i juz nie mogę wpisać wszystkich dzieci i nas dwoje :) bo jest tylko 15 rubryczek :)
  spoko, przyzwyczajona jestem :)
 • Przepraszam, ale mam problem - jakie wykształcenie mam wpisać przy dzieciach? muszę coś zaznaczyć przy maluchach?
 • Ale 15 to i tak nieźle!
  Nie widziałam w żadnych dokumentach aż tylu :)
 • Dzięki za wszystkie uwagi.
  @Odrobinka - już jest Szwajcaria :)
 • Mówiłem Teresie, że wielodzietni wykryją każdy błąd w ankiecie ;)
 • Ona też na to liczyła... trzeba ją tu zawołać :)
 • O właśnie, to wykształcenie tez mnie zaintrygowalo, ci wpisać
 • Jakie tam są opcje do wyboru z tym wykształceniem? (już mi się nie otwiera ta strona, a nie chcę wypełniać od nowa...)
 • Już wiem!
  Dla dzieci małych wykształcenie - "nieukończona szkoła podstawowa"
  a głównych aktywnościach: - "inne"
 • a dla nastolatków?
 • uczeń/student

  wiem, że jeszcze nie ma ucznia, zaraz się pokaże ;)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.