Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Ministerswo Zdrowia chce,by to Położne znieczulały rodzące...

«1

Komentarz

  • Ja bym wolała, by MZ szło w stronę promowania porodów naturalnych, nie przyspieszanych. Do tej pory wszystkie moje porody starano się przyspieszyć, jak się da. I to jest okropne, bo zamiast skupić się na rodzeniu muszę dużo energii przeznaczać na obronę przed personelem - typu mieć siły, by jak przy córce zaprostestować przeciw wyciskaniu jej z mojego brzucha. Wiele rzeczy mogę nie zauważyć wcześniej typu przebicie pęcherza czy nacięcie, podawanie róznych środków. Bo przecież rodzącej ani się nie informuje ani nie pyta o nic. Ech.
  • Tak, tylko co to uprawnienie da rodzącym? Będzie dla nich lepiej? Ja tego nie widzę. Nie mówię, że położna ma nie mieć szerokiej wiedzy i umiejętności, ale jednak znieczulenie to dla mnie dalszy etap, nie tak ważny. Podstawa to inwestować w naturalne porody. Im więcej "pomocy" szpitalnej, tym bardziej znieczulenie jest ważne. I wydaje mi się, że właśnie idzie się w stronę jeszcze większej medykalizacji porodów.
  • Katarzyna sądzi, że położna powinna być specjalistą od fizjologicznego porodu, a taki nie wymaga znieczulenia zewnątrzoponowego. :-D
    Trudno mi sobie wyobrazić, żeby położne same robiły zzo (myślę o wkłuciu, bo samo podawanie środka, to pikuś jest, a teraz gania się do tego co 2 godziny anestezjologa, bo nawet gin tego zrobić nie może, nie tylko położna).
    Jak dla mnie, bardziej palące potrzeby, jeśli idzie o kompetencje położnych to:
    - możliwość prowadzenia ciąży na NFZ,
    - możliwość zlecania badań na NFZ,
    - możliwość wypisania recepty na leki używane w ciąży, porodzie, połogu i popularnych schorzeniach ginekologicznych,
    - możliwość przyjmowania porodów pozaszpitalnych na NFZ,
    - uznanie we wszystkich szpitalach, że położne nie wymagają nadzoru lekarza, gdy sprawują opiekę nad porodem fizjologicznym,
    - samodzielne szycie krocza w przypadku uszkodzeń I lub II stopnia przez wszystkie położne.
    To, tak na początek.
  • edytowano październik 2015
    Tak bo masakryczne porody powinny być na żywca i cesarki też i amputacja nogi czy czego tam ! Niech żyją rzeźnie ! Bo w Polsce dzieci i tak jest za dużo, skoro są niedożywione więc po co je rodzić ? :P Nastraszyć taką rodzącą bolesnym porodem to sama przyleci po tableteczki, spiralkę i nigdy jużw żadną ciążę nie zajdzie. Sorry za sarkazm.
  • edytowano październik 2015
    Prawda jest taka, że jest za mało anestezjologów bo wszyscy uciekają do Anglii. I trzeba kogoś tym obowiązkiem wkłucia obarczyć jak najtańszym kosztem, przecież rodząca, żeby nie wiem jak sprytna była nie zrobi sobie zastrzyku w kręgosłup.
    Tylko, że moim zdaniem położnych, czy innych pielęgniarek i tak jest ZA MAŁO na oddziałach, mają za dużo obowiązków na głowie, odpowiedzialność dużą a wypłaty nieadekwatne do wykonywanej pracy. Tak samo jak pielęgniarki neonatologiczne często pracują na kilka etatów na jakichś dziwnych umowach, przez które same nie mogą np. powiększać swoich rodzin bo nie chroni ich żadne prawo.
    W dodatku miały by przejąc obowiązki lekarza anestezjologa, i brać na siebie ryzyko pomyłki lub niewłaściwego doboru leku. Nie każda pacjentka dostaje to samo i nie ma standardowych dawek.
    Dlatego ja jestem za prawem rodzącej do znieczulenia, ale nie jestem za wrabianiem w to położnych.
  • edytowano październik 2015
    Kobiety BEZ ŻADNYCH problemów z ciążą i porodem powinny mieć prawo do urodzenia w domu. Nie potrzebna im nawet położna, nie mówiąc o kroplówce, oxytocynie i znieczuleniu, lub pomocy ręcznej. Znam takie osoby co urodziły same. Oczywiście...kilkadziesiąt lat temu. Dlatego nie ma co mówić, że nie wolno pozwalać na znieczulenie w szpitalu i niech kobita cierpi albo zdycha jak pies pod płotem. Bo to zupełnie inna kategoria. Jeśli ktoś ląduje w szpitalu tzn, że liczy na pomoc, być może coś nie jest idealnie, więc jakim prawem zabraniać znieczulenia?
    Może jeszcze zęby bez znieczulenia wyrywać i żeby to robił kowal jak w średniowieczu.
  • @prowincjuszka - w Polsce prawie 100% porodów odbywa się w szpitalach. Przynajmniej 80% z nich powinno przebiegać fizjologicznie i bez żadnych interwencji. Tymczasem, ponad 40% to cc, a bez żadnych interwencji jest coś ok 5% porodów.
    Co Ty bredzisz o tym, że do szpitala trafiają tylko kobiety "liczące na pomoc, bo nie jest idealnie"? 100% wymaga pomocy? I jak niby przebiega poród idealny? W szpitalu serwuje się kobiecie w porodzie "pomoc" bez zastanawiania się, czy jest ona potrzebna. Gdyby nikt nie pchał się na siłę interweniować przy prawidłowych porodach fizjologicznych, gdyby kobiety, które tego chcą mogły na NFZ urodzić w domu, gdyby wreszcie ktoś zaczął pilnować stopni referencyjności szpitali (do jednostek o wyższym stopniu kierować tylko osoby wymagające poważniejszych interwencji i bardziej doświadczonego personelu) i w jednostkach o najniższym stopniu referencyjności stawiano by na porody bez interwencji, to do wszystkich przypadków skomplikowanych bez problemu wystarczyłoby anestezjologów.
  • edytowano październik 2015
    Nic nie bredzę. Do szpitala powinny trafiać tylko kobiety, które chcą pomocy przy porodzie. Reszta mogłaby rodzic w znanych sobie warunkach, bez zbędnego stresu.
  • Może i powinny, ale, na dzień dzisiejszy, trafia tam prawie 100% kobiet rodzących i NFZ nie daje wyboru. I te nowe pomysły, żeby położne mogły dawać zzo, są wpisane w ten plan, że 100% kobiet rodzi w szpitalu. Gdyby do szpitala trafiało 60% kobiet rodzących, z tych 60% 3/4 trafiałoby do ośrodków o najniższym stopniu referencyjności do porodu fizjologicznego, to dla pozostałych 15% na pewno wystarczyłoby anestezjologów w ośrodkach o wyższych stopniach referencyjności. I by nie było problemu, że położne muszą znieczulać. To jest problem stworzony przez nasz system opieki okołoporodowej.
    I nikt tu nie odmawia prawa do znieczulenia osobom, które, z różnych ważnych przyczyn, nie mogą rodzić fizjologicznie. Więcej, jestem zdania, że jeśli kobiecie podaje się w I okresie porodu oksytocynę, to do niej w pakiecie powinno być zzo, bo ta oksytocyna powoduje ból niefizjologiczny i nieznośny dla normalnego człowieka. Tyle, że są szpitale, gdzie oksytocynę w pierwszym okresie porodu dostają prawie wszystkie pacjentki poza tymi do planowego cc :-(
  • Poród na oksytocynie. Chciałam umrzeć, byle już nie bolało.
    Ale położne mają zakładać czy distrzykiwac?
  • edytowano październik 2015
    @Elunia - czy w DE w domach narodzin prowadzonych przez położne podaje się rodzącym zzo? Pierwsze słyszę! Jestem całym sercem za samodzielnością zawodową położnych i za ich osobistą odpowiedzialnością za wykonywaną przez nie pracę! (Choć wielu położnym jest to niewygodne) Jednak nie podoba mi się pomysł wsadzania położnych, w "nie ich buty". Niech sobie lekarze pilnują porodów niefizjologicznych, bo to ich działka jest, jak coś się wymyka fizjologii. W takim porodzie rola położnej powinna być podrzędna, a decyzje powinien podejmować lekarz, bo to jest procedura medyczna, a nie fizjologia. Ale niech ci sami lekarze odpuszczą na rzecz położnych fizjologiczne ciąże i porody. Im to wcale nie jest w smak, bo to dla nich jest żyła złota. Pomyśl sama, jak fantastycznie zarabiają ginekolodzy na prywatnym prowadzeniu zdrowych fizjologicznych ciąż! Przecież oddanie ich pod opiekę położnym, to by było, jak zarżnięcie kury znoszącej złote jaja! Że nie wspomnę o tym, że prowadząc ciążę urabia się sobie pacjentkę w sposób dla siebie wygodny, włącznie z tym, że można jej zasugerować, że jeśli zapłaci ile trzeba, komu trzeba, to się nie będzie musiała męczyć i pan doktor zrobi jej cc :-?
  • edytowano październik 2015

    Jakoś mi się nie chce wierzyć że nastanie czas rewolucji i że będą dostępne jak ulotki.
  • @manna - w DE, to zdaje się, że położne mają wysokie koszta działalności i w tym jest główny problem.
  • edytowano październik 2015
    Nie piszcie już o tych zagranicznych czy prywatnych standardach bo w rejonowym szpitalu tego nie uświadczysz, :((
    jak pomyślę, że mam tam znowu trafić to wyć się chce, zwłaszcza kiedy człowiek wie, że gdzie indziej może być normalnie :((
  • @Karolinka - ale ja wszyscy będą milczeć i pokornie znosić tę naszą polską położniczą rzeczywistość, to nic się nie zmieni na lepsze :-(
  • edytowano październik 2015
    ja wiem,
    tylko żal jakiś taki mam w sobie, że w szpitalach naturalne sprawy traktuje się nienaturalnie
  • Mnie podano oksy, bo położna spieszyła się na autobus- no koniec dyżuru miała
  • edytowano październik 2015
    ja dostalam oxy po tym jak kilka razy powiedzialam poloznej, ze nie chce jej dostac

    ale co tam, polozna wiedziala lepiej jak przyspieszyc akcje, bo juz za dlugo ryczalam z bolu w jedynie slusznej pozycji na plecach i z bolami krzyzowymi podpieta siodma godzine pod ktg
    na dodatek tak mi jej twarz sie wryla w pamiec, ze gdybym ja spotkala na ulicy to..lepiej zebym jej nie spotkala ;-)

    edit. tfuuu!!! znowu sie wyzalilam na te france polozna! to juz chyba z piaty raz tu na forum! :-\"
  • Elunia: "Wydaje mi się też, że im więcej może położna i im mniej wtrąca się lekarz, tym poród jest spokojniejszy i bardziej fizjologiczny."
    Elunia, moje doświadczenia są inne. Szpitale są tak zaprojektowane (te, co znam w swojej miejscowości i niedaleko), by rodzić szybko. nie ma pojedynczych, osobnych sal. Są sale wspólne, oddzielone ścianeczką lub kotarką. Tam nie ma miejsca, by kobieta spokojnie rodziła kilkanaście godzin. To ma być taśma - rodzić i wychodzić, bo może będzie następna. Akurat wtrącanie się lekarza nie zawsze ma wpływ na poród. To położne chętnie go przyspieszają stosując dozwolone (choć przez świadome rodzące kobiety odrzucane) lub niedozwolone praktyki. Na 4 szpitale, w których byłam, nie ma normalnych, fizjologicznych porodów, zawsze coś się przyspiesza. I jest to robota położnych, bo lekarza przy tym jeszcze nie ma.
  • Ostatnio jak sobie byłam na patologii i czekałam na cesarkę, w sali były dwie dziewczyny, które rodziły w trakcie pobytu mojego. Nie szły na salę póki nie miały ileś tam rozwarcia, wracały do pokoju, chodziły, płakały, jęczały, pamiętam, że okłady w torebce foliowej ciepłe z papieru toaletowego moczonego w ciepłej wodzie na brzuch robiłyśmy - nic mądrzejszego nie przychodziło do głowy, bo tak płakały, że coś człowiek koniecznie chciał zrobić a zupełnie się nikt nie znał. Inne babki patrzyły ze strachem na to co je czeka lada dzień. Co jakiś czas szły na sprawdzenie ile rozwarcia i tak mijała noc, a jak już poszły to szybko dość urodziły. Jedna rodziła bliźniaki i do końca myślała, że będzie mieć cesarkę. Myślała też, że będzie znieczulenie, ale jak już poszła na salę to powiedzieli, że jest za duże rozwarcie - tak mówiła. Trochę to jak czekanie na wyrok było.
  • @Bea - ale w interesie rodzących, ich dzieci i rodzin jest, żeby coś się zmieniło!
  • Przynajmniej z tego, co słychać u nas, położne absolutnie nie garną się. Wcale się nie dziwię, też bym się nie garnela. To, że mam studia i kota nie czyni mnie wtetrynarzem. Mój mąż, który się znieczuleniami zajmuje twierdzi, że u ciężarnych jest dużo.trudniej i dużo więcej można zepsuć.
  • Do cesarek też miałyby dawać znieczulenie?
  • Może trochę ignoranckie pytanie:
    Skąd wiedzieć jak powinien personel , lekarz czy położna mnie traktować? jakie procedury mogą wdrożyć nie informując pacjenta? Na co rodząca ma wpływ i w jakich kwestiach może dokonać wyboru?

    Na ile prośby czy wymagania rodzącej to fanaberie, a na ile realne możliwości wyboru?

    Ja wiem, że to trochę dziwne pytanie, ale przez niewiedzę wiele rodzących traci radość z własnego porodu, jej miejsce zajmuje nieufność i żal.
  • @Karolinka - żadnych procedur nie mogą wdrożyć bez poinformowania Cię i Twojej zgody! Wszak nie jesteś ubezwłasnowolniona. Wyjątek stanowi sytuacja ratowania życia, w szczególności, gdy jesteś nieprzytomna - wtedy o zgodę nie muszą Cię pytać, ani informować, co zamierzają czynić. ;-)
  • edytowano październik 2015
    Możecie rzucać kamieniami ale choć miałam cesarkę i nie wiem w jaki sposób poród dolny boli, nie zamierzam tak jak niektórzy szczególnie bezdzietni ale za to przemądrzali faceci podejrzewać tych jęczących wrzeszczących i zapłakanych kobiet o udawanie i jestem jak najbardziej za dostępem do znieczulenia. Może mniej było by decyzji o niezachodzeniu w kolejną ciążę przez zbyt traumatyczny poród. Zwłaszcza taki na oksytocynie.Nie jesteśmy muzułmanami gdzie znęcanie nad kobietą jest elementem religii. Ale czy położna powinna wykonywać wkłucie zamiast lekarza anestezjologa śmiem wątpić.
    To tak jakby krukowi kazali śpiewać zamiast kanarka.
  • @prowincjuszka, a co Ty się tak ciągle tych kamieni domagasz?

    urodziłam dwoje dzieci ze znieczuleniem i czworo bez, trzecie chciałam ze znieczuleniem, zrezygnowałam, gdy usłyszałam, że mogę urodzić szybciej niż wezwany lekarz dojedzie a wtedy i tak zapłacimy "za fatygę". Wtedy urodziłam b. szybko i na pewno by nie zdążył. Potem już wiedziałam, że bez znieczulenia dam radę. Boli. Ale jak nie ma dodatkowych kroplówek i nikt nie przeszkadza, to wcale nie takie straszne.
    A ostatni poród to juz coś pięknego (mimo bólu) choć w szpitalu, nawet w zwykłym powiatowym szpitalu można urodzić spokojnie i w takiej pozycji jak rodzącej najwygodniej. Da się.
    Dobra położna, która nie przeszkadza rodzącej i której nikt nie przeszkadza.

    A co śmieszne, to po 4. porodach w dzień bałam się nocnego, a to wlaśnie dwa ostatnie nocne były najspokojniejsze - choć nie najszybsze.
  • hm. a ja miałam niespełna 2h i ponad 2h II fazę porodu i jakby mi kto podał znieczulenie to bym po rękach całowała.
  • Bo znieczulenie, jak dobrze zrobione, to faaajne jest! ;)
    ale jak wszystko dobrze idzie, to naprawdę z tego fajnie można zrezygnować bez traumy.
  • Wiem, wszystkie kolezanki mi to mowia. Ja juz po prawdzie po F.dziekowalam za brak III fazy i wydobywanie lozyska. Bo mnie nie zszywali na zywca.


    Atsd, czytalam ze znieczulenie mozna podac na kazdym etapie porodu, a w szpitalach twierdza inaczej, to jak to jest?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.