PayU i Paypal

Co to i dla kogo to? Byłabym wdzięczna za informację, bo to, co czytam w internecie jest jak dla mnie zbyt zawiłe. Może ktoś wytłumaczy łopatologicznie?

Chciałabym znaleźć jakąś bezpieczną możliwość płacenia za zakupy. @Elunia chyba wspominała, że tak płaci na Allegro i że ma wtedy możliwość wycofania pieniędzy z rachunku odbiorcy nawet po dokonaniu wpłaty. Tak, Eluniu? Z tym, że ja nie mam konta bankowego. Da się płacić Paypalem lub PayU bez niego? Jak?

Komentarz

• Paypal to firma międzynarodowa, szeroko znana, łatwo dokonać transakcji z zagranicy, jednak ma dosyć wysokie prowizje.

Payu to firma jak inne pośrednicząca w płatnościach kartami lub szybkimi płatnościami z kont bankowych, różnica w stosunku do ecard czy przelewy24 polega na tym, że można płacić z osobnego "konta" payu, podobnie jak w paypal. To firma zarejestrowana w Polsce, ściśle powiązana z allegro. Prowizje podobne jak u innych pośredników płatności, czyli minimalnie ok. 2%.

Nie słyszałem o jakiejś szczególnej możliwości wycofania płatności z payu, ale się tym nie interesowałem. W jednej firmie handlującej w necie zawarłem umowę z payu, w innej z ecardem.

...Przypomniałem sobie, że przy płatnościach czy to przez payu, czy ecard, czy
    podobnych wymagana jest wysyłka przesyłką rejestrowaną. Być może gdyby klient zareklamował transakcję, a nie było dowodu wysyłki, pośrednik wstrzymałby przelew na konto sprzedawcy. Ten jednak następuje dosyć szybko, np. w ecardzie w ciągu dwóch, trzech dni. Na pewno jednak pośrednik może w takim razie anulować transakcję i wystąpić do banku sprzedawcy o zwrot, co jednak, gdy tam nie będzie pieniędzy? Nie wiem.
  • Dziękuję za informację :) Wszystko, co związane z bankowością i kontami to dla mnie czarna magia. Teraz trochę mi się już rozjaśniło w głowie :) Dziękuję :)
  • Przy transakcjach w Polsce paypal jest zbędny i drogi. Tak uważam. Dodatkowo gdy wpłacisz komuś prywatnie przez paypal, nie jako transakcję handlową, to nie możesz dochodzić żadnych praw, to jest tak, jakbyś dała darowiznę albo zwróciła dług.

Jeśli chodzi o bezpieczne płacenie za zakupy, trzeba stosować parę prostych zasad:

1. Na allegro trzeba kupować tylko u firm z bardzo wysoką liczbą komentarzy i oczywiście wysokim procentem komentarzy pozytywnych.

2. Można jak najbardziej płacić przez payu, bywają problemy z zawieszonymi transakcjami, ale zazwyczaj w ciągu 24 godzin sytuacja się wyjaśnia. Jeśli się jednak obawiasz, kupuj za pobraniem.

3. W przypadku sklepów internetowych lepiej trzymać się dużych firm, z wyjątkiem oczywiście mojej księgarni :)
  • Dziękuję za rady :) Niestety, ja widocznie muszę uczyć się na własnych błędach. Starałam się zawsze kupować bezpiecznie, a teraz zostałam oszukana, bo zawiesiłam zdrowy osąd na kołku. Pieniądze wysłane, towaru nie ma i nie będzie.
  • edytowano listopad 2015
    Przepraszam, dopiero teraz zauważyłam pytanie.Na allegro jest tak, że płacisz przez Paypala i jak pieniądze wpłyną, allegro informuje sprzedającego, on wysyła wtedy towar.Pieniądze gromadzą się na koncie sprzedającego i można wydać je na zakupy albo poprosić o wpłatę na konto lub przekazem.Pieniądze od kupującego przez jakiś czas pozostają na koncie Paypala i w razie oszustwa można je łatwo odzyskać.My płacimy zawsze z konta ale za sprzedaż dostajemy przekazem to może wpłacać też można przekazem.Na allegro opcję Paypala musisz sobie uruchomić w profilu.
  • @Elunia, ale chyba piszesz o Payu?
  • O! A czy np osobie prywatnej opłaca sie założyć paypal? Zeby czasem cos wysyłać i dostawać? Moja siostra mieszka w USA i czasem cos mi wysyła żebym kupiła dzieciom np 20-30 $ albo ja jej wysyłam zeby ona mi cos kupiła w USA i wysłała do pl... Korzystam wtedy z konta koleżanki ale to trochę męczące jest takie pośrednictwo...
  • Drobne kwoty pewnie tak, grubsze już chyba lepiej American Express lub przelewem na konto dewizowe, ale w USA mają wysokie prowizje, warto dogadać się, żeby przelewali z banku-korespondenta banku polskiego (banki udzielają takich informacji).
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.