Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

forumowe warsztaty fotograficzne

edytowano listopad 2015 w Ogólna
Bardzo chciałabym liznąć trochę podstaw fotografowania. Nie mam lustrzanki ale też fajny aparat niedawno dostałam i chciałabym nauczyć się robić ciekawe zdjęcia. Ciemna jestem pod tym względem niesamowicie. Czy wiecie cis o jakiś kursach online? ??? U mnie na wiosce nie ma nic do zaoferowania.
«1345678

Komentarz

  • @Quintana
    nie słyszałam o takowych kursach. Ale chętnie mogę Ci zadać kilka ćwiczeń, które rozwijają myślenie o plastyce fotografii i spowodują, że potem będziesz bardziej świadomie robiła zdjęcia.
  • Dzięki !!! Mam na priva lecieć? ??
  • Nie, nie na priwa. Chwilę pomyślę i dam Ci ćwiczenie. Jak porobisz zdjęcia to możesz mi wtedy na meila odesłać, albo tutaj odważńie zamieścić. Potem będą dalsze kroki.
    Tylko zakłądam:
    że mniej więcej sama sobie poradzisz z obsługą aparatu.
    Czy Ty tam masz jakąkolwiek możliwość zmiany/ustawienia pzresłony?
  • Ćwiczenie 1:
    zdjęcie wykonujemy tylko i wyłącznie przy świetle dziennym, ale w pomieszczeniu. Światło może padać na przykład z boku, z okna. Można wykonać próby z zasłoniętą firanką, z odsłoniętą etc. Martwa natura na stole - czas zatrzymany.
    Swiatło będzie padać z boku równo, albo lekko od tyłu, z tyło-boku.
    Chciałabym zobaczyć, jak do tego podejdziesz. Martwą naturę np. z owoców, kwiatów, chleba możesz sama ustawić, albo wykonać fotografię zastanej rzeczywistości np. obiadu, czy resztek po śniadaniu.
    Zawsze mile widziane cykle - czyli przynajmniej 2, 3 zdjęcia.
  • Dobrze. Tylko u nas dzisiaj szaro i biuro. Mało światła dziennego. Poczekam na przejasnienie.
  • Mój aparat to Sony 3000 .20.1 pixel
  • Magda moja córka tez skorzysta, dzięki
  • z wielkim zainteresowaniem poczytam :). Dziękuję :D. Byłam kiedyś na krótkim kursie fotografii, bardzo dobrze się bawiłam. Zawsze mnie fascynowało ,,oko'' fotografa.
  • Ja tez chce... @MagdaCh cos czuje, ze jakas mini szkola sie tu szykuje :)
  • Posłuchajcie, kto ma ochotę zapraszam serdecznie. Umówmy się, że wątku stawiamy ogólne pytania, a kto będzie chciał konkretną korektę wykonywanych zadań - to albo tutaj zamieści zdjęcie, albo do mnie na meila wyśle (magdachudzicka@wp.pl) z numerem telefonu do siebie, to oddzwonię. Pisanych korekt nie będę wysyłać, bo padnie mi klawiatura :)
    Kto pominie jakieś zadanie, też nic się nie stanie - ale zachęcam do systematyczności.
    I uwaga: zawsze posyłamy zdjęcia w cyklu: 3-5 fotografii na dany temat, a nie jedną.
    Może tu inne Koleżanki i Koledzy po fachu się przyłączą do tłumaczenia omawianych zagadnień, zapraszam.
    W związku z tym, że sama nie potrafię robić czarno-białych zdjęć, zapraszam ze mną do pracy w kolorze.
    Wieczorem jeszcze coś więcej napiszę na temat fotografii, skoro jest grupa :)
  • A ja myślę... czemu nie mam takiego fajnego aparatu ;)
    Z chęcią jednak poczytam i pooglądam, jeśli ktoś zdecyduje się tutaj wrzucać swoje dzieła :)
  • Ja byłam na kursie ale nie znam internetowych. A ze swojego doświadczenia wiem ze dobrze jest by ktoś wytłumaczył face to face podstawowe zasady/ ustawienia. Wiem ze czytałam to kiedyś przed kursem i ni w ząb obczaić nie mogłam. A na kursie mnie olśniłO :) Choć tez minęło trochę czasu zanim zalalapam w praktyce ustawienia przesłony/ISO
  • Jak dojdziemy do ustawień, to najwyżej się kursanci w otoczeniu popytają.
    Mam kilka myśli a propos martwej natury: każdy ustawia to, co lubi, albo to, co na stole w sympatycznym bałaganie się samo zostawiło. Można fotografować z różnych punktów widzenia- z linii stołu, z góry, z boku, po skosie. Można robić zbliżenia, a nawet fragmenty etc. - tutaj sprawa jest prosta i należy do decyzji fotografa.
    Co do ostrości - jak macie te automatyczne ustawienia popatrzcie, żeby ustawiał ostrość wg jednego punktu, a nie wg kilku punktów. Chciałabym abyśmy panowali, co ma być wyostrzone. Jak aparat ustawia ostrość na całość, to się za dużo nie nauczymy.
    Przysłona: zaczynamy od najniższego numeru, czyli najszerszej przysłony. Wraz z wyższymi jej numerami, oko przesłony jest węższe, a nam chodzi o to najszersze w tym ćwiczeniu.
    Najlepsze te martwe natury to u @mańka będą ;)
  • Jak tylko u mnie zaswieci słonce , to zrobię zdjecia i wstawię tutaj.. Chcialabym otrzymać konstruktywny krytycyzm, z ktorego ktos inny mógłby się nauczyć.

    Jeszcze raz dziękuję za podjęcie trudu, bo widzę , że mała szkółka nam się tu wiąże.
  • Bo nauczyciela macie dobrego!
    Zdjęcia Magdy na fejsie są piękne!
    Ostatnim czasem urzekło mnie zdjęcie drogi w lusterku samochodowym.
    I takie prawdziwe.
    Trzeba mieć talent i to "cos" w oku żeby tak łapać świat w migawki.
  • Magda, napisz mi łopatologicznie, co to jest ta przesłona? ?? ISO? ? ja mogę sobie ustawić parę rzeczy jak jestem na trybie manual. Gdzie szukać i jaki to ma symbol? ???
    Ps no mówiłam, że ciemna masa ze mnie. :-B
  • ISO to jest czułość - i sama zobaczysz, gdy robisz na dworze zdjęcia w piękną, słoneczną pogodę nastaw jak najniższe czyli 100, jak gorsza pogoda to 200, a w domu to pewno 400 albo 800, zależńie od ilości światła. Ja ostatnio na 800 robię w domu (mam na myśłi tylko światło z okna, bez sztucznego).
    Przysłona ma symbol f, w linku masz różne wartości przysłony, polecam na początek i prawie zawsze jak najniższą numerycznie (różne obiektywy mają różną tę dolną)
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Przysłona_fotograficzna.
    Nastawiasz ją pokręcając jednym z pierścieni na obiektywie.
  • Marzy mi się udział w tych naukach.
    Może z raz uda się coś zrobić.
  • Chętnie poczytam rady..póki co teoretycznie, a podpowiedz Magda co warto kupić i nie przepłacić i na co zwrócić uwagę
  • Nauki jak nauki - raczej takie towarzyszenie krok po kroku - bo fotografia jest bardzo indywidualną dziedziną i na szczęście na dobre efekty nie trzeba czekać zbyt długo.
    Wypyszko, ja nie jestem specjalnym znawcą aparatów - raczej mężczyźni należą do fanatyków dobrego osprzętu. Mnie się wydaje, że na wszystkim można dawać z siebie wszystko - tyle, że nie powinien to być aparat tzw. "idiota".
    Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie tradycji i nowoczesności czyli lustrzanka cyfrowa (ja posiadam już wieloletni aparat Canon 450 EOS i pamiętam, że kiedyś kosztował 1600 zł; jak to zwykle bywa z handlem i aparatami - obiektyw trzeba potem sobie dokupić lepszy, bo się stopniowo zauważa, co potrzebne. Teraz się kupuje o wiele lepsze te Canony) Ale to jest koszt. Może być cyfrowy-cyfrowy, jak ma Quintana - byle się tam dało nastawiać parametry.
    No i nigdy nie kupujcie używanych aparatów.
  • Dziękuje chciałam poznać twoje zdanie, chodzi za mną zakup, tylko zawsze milion innych wydatków i to czeka, ale może zrobię sobie w końcu prezent,tylko ja zupełnie ciemna w temacie sprzętu :\">
  • Ktoś tam kupował niedawno i prawie 2000 zł płacił, właśnie za Canon lustrzankę cyfrową. No niestety, jest to porządny wydatek - tyle, że na długie lata. No i dokumentacja fotograficzna rodziny bezcenna.
  • Magda, ja mam przeslone od 3,5-22. Będę robić na 3,5,czyli na otwartej. U nas ciągle brak słońca ale zrobiłam parę zdjęć przy dziennym świetle (odbijajacego się śniegu za oknem) Tylko nie pamiętam na jakiej przesłonie robiłam. Może zrobię jeszcze raz przy słabym świetle ale z otwartą przesłoną
  • I wyśle dzisiaj lub jutro wieczorem.
  • Spokojnie z tą pzresłoną. Chodzi mi robienie dalszych zdjęć, naukę na przyszłość nad panowaniem nad nią. A jak dobrze wyszły, to nie ma co się martwić :)
    Stopniowo będziemy się uczyć świadomego korzystania ze wszystkich parametrów. To tylko dlatego.
  • @Agnicha
    spokojnie - nie całkiem. Czas może póki co wyliczać automatycznie. Trzeba ustawić na manual możliwość zmiany przesłony, no i ISO się ustawia ręćznie.
    Ostrość może sam mierzyć, byle to było mierzenie wg jednego punktu.
  • Ja jestem analfabeta fotograficzny. Nie znam się na tych przesłonach, iso i cośtam. Ale zauważyłam, że musiałam większe to iso dawać, jak nie wolno było lampy używać. I w ciemnościach było bardzo dobrze.
    Ale to pisze niemota, co tylko z funkcji automatycznych korzysta.
  • edytowano listopad 2015
    1
    CWICZENIE 1D
    CWICZENIE 1 G
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.