Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Przepisy w/s zwolnień lekarskich

edytowano grudzień 2015 w Pomagajmy sobie
Mam krótkie pytanie - czy będąc na macierzyńskim, w czasie gdy rozłożyła mnie prawdziwa choroba z gorączką - mój mąż może dostać wolne dni na opiekę nade mną, jeśli się udam do lekarza i wezmę odpowiednie zaświadczenie?

Komentarz

  • edytowano grudzień 2015
    @MagdaCh - tak, może dostać wolne dni (zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny) -Tobą, jeśli nie wykorzystał w tym roku kalendarzowym 14 dni na opiekę nad chorym członkiem rodziny (również innym: matką, ojcem, teściową, dzieckiem powyżej 14 lat). Zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę. Oprócz zwolnienia lekarskiego wypisuje się wniosek o zasiłek opiekuńczy (80% ).
    http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=433
  • Bardzo dziękuję!!!
  • Na chore dziecko też może być to 14 pewno - ale to z tym zwolnieniem lekarskim - a te 2 dni, to osobno, to się w kadrach prosi.
  • Na chore dziecko może być chyba 60dni w roku.
  • te 2 dni opieki na dziecko sa 100% platne i niepotrzeba zwolnienia lekarskiego
  • Na chore dziecko nie moze wsiąść ojciec zwolnienia jesli mama przebywa na macierzyńskim lub wychowawczym. 2 dni opieki tez nie przysluguja wtedy. Przy rodzicach pracujących jest 60,dni na dziecko.
  • Mój Ma zawsze opiekę dostawał jak byłam na macierzynskim i wych
  • Rozumiem, że warto, abym odbyła spacerek do przychodni jutro.
    W zeszlym tyg. tak chodziłam z antybiotykiem i szlag trafił proces zdrowienia, wszystko wróciło.
  • 60 dni to na dzieci. Jedno - 6o dni, 7-też 60 dni :/ Czy to jest konstytucyjne? :P
  • Na chore dzieci do lat 14 jest 60 dni, na członka rodziny -14 dni, z tym że: "Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny z różnych przyczyn bez względu na liczbę osób uprawnionych do zasiłku oraz bez względu na liczbę dzieci i liczbę członków rodziny wymagających opieki, nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym."

    Te 2 dni jak Aga wspomniała to dni 100% płatne i to jest urlop z tytułu opieki nad dzieckiem i składa się tak samo wniosek do pracodawcy jak na urlop wypoczynkowy (i tu również te dni przysługują w sumie na obojga rodziców).
  • Przy czym @MagdaCh musisz zaznaczyć lekarzowi, że chodzi o opiekę.
    Jeśli chodzi o sprawę od strony służby zdrowia, to nie mam pewności jak to wygląda, ale tak mi się kojarzy.
  • edytowano grudzień 2015
    i jeszcze taki niuans:
    "Zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę.
    W przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 2, zasiłek opiekuńczy przysługuje nawet wówczas, gdy są inni członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę.
    Czyli nawet jeśli jesteście na macierzyńskim, a Wasze dziecko nie mające 2 lat zachoruje, mąż może wziąć zasiłek opiekuńczy na takiego malucha.

    edit: pogrubienie
  • Elf77 dzieki za info bo o tym nie wiedziałam.
  • @Elf77
    bardzo dziękuję za tak wyczerpujące informacje!!!
  • @Elf77
    mam pytanie o ten zasiłek opiekuńczy - czy to są jakieś kokosy? Jednym słowem, czy warto go wypisywać w przypadku zwolnienia na 2 dni? Czy to grosze są?
  • Jeśli mąż ma umowę o pracę, jak działalność to chyba nic z tego nie przysługuje.
  • Chodzi o pracę etatową - na normalną umowę.
  • @Bea
    na 2 dni wystarczy, zwłaszcza, że w sobotę musi pójść do pracy. Urlopu zwykłego już nie ma. Ja po dzisiejszym wspólnym dniu już czuję że wypoczęłam, a co dopiero jeszcze jeden jutro :)
    Ale ciągle nie rozumiem o co chodzi, może napiszę, jak ja to pojęłam. Że za te 2 dni zwolnienia na opiekę nade mną dostanie 80% przysługującej pensji - a jeśli napisze podanie do ZUS to jeszcze dostanie jakiś zasiłek, tylko nie wiem ile wynosi przykładowo na 1 dzień i z tego powodu czy warto o niego występować?
  • Oj chyba nie ma tak dobrze:)
  • Acha.czyli to podanie trzeba wypisac aby to nie byly 2 bezplatne dni.
  • (szkoda, że nie opcji edycji własnych postów)

    przeciez jest:) w prawym górnym rogu swojego posta masz takie kółeczko zębate, wchodzisz i kilkasz edytuj:)
  • No dobra, drukuję ten cały druk nr 15.
    Ale pokomplikowane. Nie mniej szkoda tego kawałka pensji, jakby nie było.
  • Ja jeszcze z głupim pytaniem - czy ten druk ZUS-15 to w kadrach się zostawia czy posyła do Zusu, a jeżeli tak, to do którego Zusu, wg adresu zam. osoby czy adresu zakładu pracy?
  • To byłoby duże ułatwienie :)
  • Tak, do kadr.
  • Szczerze mówiąc, to w przypadku pracy etatowej zazwyczaj kadry dają do wypełnienia ten druk i w razie czego powinny podpowiedzieć w razie wątpliwości.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.