Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

[ED] Formacja religijna dzieci

edytowano styczeń 2016 w Edukacja domowa
Chciałbym zapytać, jakie regularne praktyki religijne (modlitwa, lektura Pisma Świętego, udział we Mszy św.) łączycie z nauczaniem dzieci w domu.
«1

Komentarz

  • Codziennie rano śpiewamy Godzinki - to cud, że od kilku lat nam się to udaje - sam wiesz, jak wyglądają ranki w rodzinie wielodzietnej. Pierwszymi słowami jakie słyszą nasze dzieci są "Zacznijcie wargi nasze chwalić Pannę Świętą." Dzień bez godzinek jest dniem straconym. Zaczyna śpiewać ta osoba, która pierwsza wstaje. Zazwyczaj 7-letnia Helenka. Wszyscy znamy na pamięć. Dzięki Godzinkom ranki są spokojniejsze.


    Służba jeszcze ministrancka. Dla dziewczyn Maryjki.
    Ta służba wiąże się z prawie codzienną obecnością (w odpowiednich miesiącach) na roratach, różańcu, gorzkich żalach, drodze krzyżowej i nabożeństwach majowych. Ta cykliczność jest piękna i dzieci bardzo nią żyją.

    Nie zmuszamy dzieci do modlitwy. Ale wychodzi.
    Też wszyscy jesteśmy w Żywym Różańcu od lat.
  • Ale my nie w ED już.
  • Godzinki, pięknie!
    Uwielbiam.
  • Dzięki Godzinkom skończyły się poranne wrzaski. Hela myje zęby i zaczyna śpiewać, wstajemy i od razu śpiewamy - nie ma czasu na kłótnie. Wszystko robimy śpiewając - śniadanie, pakowanie, mycie. Czasami jakieś jęki się niektórym wymkną - ale w sumie są zagłuszane przez śpiew. Bo my głośni niestety jesteśmy. Ale uwielbiamy śpiewać wszyscy.
  • @Monira powiedz coś bliżej o Maryjkach pierwszy raz słyszę o tej formacji dziewczynek.
  • edytowano styczeń 2016
    Piękna sprawa z tymi Godzinkami, Monira!

    U nas Godzinki w RM po 8.00 oznaczają, że czas zacząć sie uczyć :D
  • Maryjki to Dzieci Maryi oczywiście - tak się na Śląsku mówi. Moje dziewczynki lubią te spotkania.

    A Godzinek w RM i katechezy słucham już zwykle w samochodzie. Sama. Bardzo lubię.
  • modlimy się z dziećmi codziennie wieczorem całą rodziną, przed/po posiłkach, rano przed śniadaniem krótko też, Biblie dla dzieci czytamy i prowadzimy rozmowy na tematy duchowo teologiczne.
  • Moje dzieci mają jeszcze podręczniki do religii, skąd sobie czytają, odpowiadają pisemnie na pytania. Odpytuję ich z tego i z katechizmu.
  • edytowano styczeń 2016
    Wcześniej (jeszcze kilka miesięcy temu, mocno zmotywowani przygotowaniami naszych dziewczyn do I Komunii), rano podczas tzw. porannej katechezy połączonej z modlitwą, robiliśmy albo jakiś temat albo czytanie z dnia albo omawialiśmy patrona dnia. Czasem dodatkowo uczyliśmy się kilku zdań jakiejś modlitwy po łacinie. W ciągu dnia( w zależności od zastanej sytuacji) w południe odmawialiśmy Anioł Pański, a o 15 Koronkę. Wieczorami stery przejmuje mąż, czasami robi z nimi wieczorny rachunek sumienia plus modlitwa. Przed Komunią często też uczył ich albo powtarzał nowo-poznaną modlitwę z tzw. wymaganych z katechizmu. To on również czyta im wieczorami, czasami są to także historie o świętych.


    Ostatnio bardzo rzadko zdarza nam się w taki sposób praktykować przekaz wiary. To znaczy mnie, bo mąż jest wierny i co wieczór( naprawdę z małymi wyjątkami, kiedy jest bardzo zmęczony) modli się z dziećmi.

    Jeszcze ADWENT i WIELKI POST jest dobrym motywatorem dla w miarę regularnych praktyk religijnych.
    Ostatnio trudno mi się zebrać ... i pewnie brak modlitwy tłumaczył by ten mój wewnętrzny bałagan i nieogarnięcie...
    Może iskierka tęsknoty, rozpali serce do działania...
  • edytowano styczeń 2016
    Dziękuję :) Moi chłopcy służą. Dziewczynki zostały zaproszone do służby przy ołtarzu. Jedna dziewczynka przyszła. Zaniedbuje się prace z dziećmi bardzo u nas. Piękna formacja dziewczynek właśnie jako Maryjek. Dzieci Maryi. Piękne. My na razie nie zgodziliśmy się na służbę naszej córci przy ołtarzu. No nie wiem. Ale widzę, że formacja, modlitwa w domu to podstawa wszystkiego.
  • Ministrantki to kościelny gender. Lepiej angażować córki w inne aktywności - polecam skauting katolicki :)
  • @Maciek słowa skauting i katolicki to sprzeczności. Historia mówi za siebie
  • Gregus, dawno Cie nie bylo. No co mowi ta historia, poza tym, ze Baden-Powell katolikiem nie byl? Co do ministrantek, jestem wszystkimi konczynami przeciw. Psuje sie chlopakom jedna z nielicznych pozostalych im nisz, a do tego niszczy sie istotny aspekt sluzby - powolaniowy.
  • edytowano styczeń 2016
    Greg - wpisz w Gógle nazwisko ks. Jakub Sevin. Przedsoborowy.
  • I oczywiście zapraszam Cię do organizowania w Poznaniu Wędrowników Mamy Róży - możesz robić tak katolickie zbiórki, jak zapragniesz :)
  • ale po co skoro podwaliny skautingu to masońskie źródło?
  • My robimy skauting, którego podwaliną jest Ewangelia.
  • Dzieci Maryi nie służą przecież. Spotykają się raz w tygodniu na spotkaniach formacyjnych z księdzem. W czasie ważnych uroczystości niosą sztandar. To wszystko.

    + skauting oczywiście:)
  • Nie służą przy ołtarzu miało być. Skąd Wy bierzecie takie pomysły?
  • edytowano styczeń 2016
    @Gregorius podwaliny skautingu, to system wychowawczy oparty o relację starszy brat-młodszy brat pod okiem rodzica. Proponuję wrócić "do ad remu" ;-) i napisać o formacji religijnej w ED.
  • U nas bardzo sprawdza się ciekawość dzieci, jak w całej ED.
    Przykładowo regularnie mówiąc Różaniec jestem ZAWSZE proszony przez dzieci: Tato, ale opowiedz nam O CZYM jest ta tajemnica. I jest to niezależne od tego czy akurat z jakiegoś powodu odmawiamy przez miesiąc Tajemnice Radosne, które siłą rzeczy zawsze rozpoczynają się od Zwiastowania.
    Przy pomocy tej metody nie tylko dowiedziałem się, ale PRZEŻYŁEM Wniebowstąpienie jako akt Boga, który tylko sam jeden mógł wniebowstąpić, w odróżnieniu od każdej innej osoby włącznie z Maryją, która mogła co najwyżej być Wniebowzięta ;-)
  • W moim rodzinnym mieście w katedrze też służą dziewczynki. Chłopaków już nie widziałam od lat.
  • W sąsiedniej parafii jest jedna ministrantka. Ale ona chodzi na zbiórki chłopackie, a nie na Dzieci Maryi. Tak że raz w życiu widziałam i jestem oburzona również. Nie mamy z tym procederem nic wspólnego - owoce w tamtej parafii już są. Chłopcy nie chcą służyć. W naszej parafii jest świetna formacja dla ministrantów, w tej w której służy pierworodny jeszcze lepsza. Co Śląsk to Śląsk.
    I naprawdę uważam że Dzieci Maryi powinno się odtworzyć w ich pierwotnej formie - to naprawdę świetna formacja dla dziewczynek.
  • po co im formacja i tak beda rodzic dzieci i gotowac obiady i prac ...
  • @Monira - a jakiś link do pierwotnej formy "Dzieci Maryi"? Chętnie się zapoznam, choć córek nie mam. Ale może będzie można komuś podsunąć.
    k.

  • Żeby robiły to z radością i miłością?
  • przekonalas mnie Skatarzyna =))
  • @asiao widocznie za mało uformowana byłaś w dzieciństwie :P
  • @asiao - znajoma ma dzieci 9, 7 i 1.5 roku. I uważa, że w rzeczywistości ma jedno dziecko i dwoje pomocników. Bo 9-latek mówi do niej, żeby posiedziała, zrobi jej kawę; 7-latka kilka godzin bawi się z małą. Dzieci same oporządzają kury i przepiórki, prowadzą małą hodowlę, itp. I ona o 10 rano mi mówi, że już jest na dziś obrobiona, że ma wolny czas....
    Tak więc kobieta mająca dzieci, może nie prać, gotować tylko, ale prowadzić dyskusje z dziećmi.
    Żebym nie obserwowała tego na codzień, bym nie uwierzyła.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.