Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Spór o Trybunał Konstytucyjny

Sędzia Muszyński odpowiada prezesowi Rzeplińskiemu

W sporze o Trybunał Konstytucyjny głos zabrał sędzia Mariusz Muszyński, który wysłał mediom oświadczenie. Wcześniej prosił Andrzeja Rzeplińskiego o opublikowanie jego pisma na internetowej stronie Trybunału. Znajduje się tam komentarz prezesa TK ds. podjętego przez prokuraturę śledztwa w jego sprawie. Oświadczenie Muszyńskiego nie znalazło się jednak na stronie TK. Sędzia wyraża m.in. wątpliwości, czy ostatni wyrok TK z 11 sierpnia, ws. ustawy o TK, w ogóle jest „wyrokiem”.

„Sprawa jest świadomie fałszywie przedstawiana, jako konflikt sędziego i prezesa Trybunału, który go nie chce dopuścić rzekomo do orzekania” – napisał prezes TK w komentarzu do podjęcia przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach śledztwa ws. niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia przez niego uprawnień.

Na ten komentarz odpowiedział sędzia Mariusz Muszyński. „Do tej pory kierowałem się troską o dobre imię Trybunału i milczałem, kiedy w przestrzeni publicznej pojawiały się nieprawdziwe informacje, znosząc je w imię wyższych racji” – napisał Muszyński w odpowiedzi Rzeplińskiemu. „Od tej pory będę jednak korzystał z mojego prawa do obrony w pełnym zakresie” – zapowiedział. Sędzia przekazał swoje oświadczenie mediom.

„Pisząc, że powstały spór nie jest sporem osobistym między sędzią Trybunału, a prezesem Trybunału ma Pan rację. Ten spór to poważny problem z zakresu funkcjonowania państwa i równowagi władzy” – zaczął sędzia Muszyński i wskazał, że każdy organ w Polsce musi działać „na podstawie i w granicach prawa”. „Pozbawienie mnie możliwości orzekania nie znajduje takich podstaw i przekracza granice prawa. Podważa mój status sędziego, a tym samym godzi w konstytucyjne prawo Sejmu do wyboru sędziów TK i narusza konstytucyjną równowagę władz” – napisał Muszyński.

Całość pod:

http://www.tvp.info/26612836/do-tej-pory-milczalem-sedzia-muszynski-odpowiada-rzeplinskiemu



Komentarz

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.