Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wzrost czy coś robić?

24

Komentarz

  •  :) spoko. Kiedy teoria pasuje to pasuje....a kiedy nie to nie... ;)
  • U mnie najnizsza corka w tesciowa poszla, jest do niej podobna, jest niziutka i ma malutkie dlonie i stopy. Ale rosnie, powolutku, w swoim tempie. Jak zacznie bardzo mocno od klasy odbiegac, to pewnie bede sprawdzala.
  • Myślę,  że kluczowe,  jak objawy dojrzewania mają się do rówieśników u dziecka. Jak zaczyna nurkować w siatce centylowej,  to z mojej półki właśnie rtg nadgarstkow jest ważne. 
  • A o co chodzi z tym wiekiem kostnym i rtg. To zwykłe prześwietlenie czy jakieś specjalne badanie?
  • edytowano wrzesień 2016
    Kości nie są od początku kośćmi,  tylko częściowo chrzastkami.  Z czasem w tych chrzastkach pojawiają się jądra kostnienie.  Upraszczajac,  po ilości kości w kości można stwierdzić,  czy dojrzałość wzrostowa kodcca odpowiada wiekowi metrykalnemu.  Mały osmiolstek może mieć kości pięciolatka.  Wtedy martwimy się mniej lub wcale.  Ma jakby więcej czasu na rosniecie.  Jeśli ma w swoim wieku to szukamy przyczyn niskoroslosci.  Starsze -alarm. Gdzieś są przyczyny przedwczesnego dojrzewania,  a dziecko ma przed sobą mniej czasu na wzrost niż rówieśnicy.  Zwłaszcza u dziewczyn to problem,  bo pierwsze miesiączki na ogół powodują zarośnięcie chrzastek wzrostowych i zatrzymanie wzrostu. 
  • Czyli jak mam tylko jedna z trzech corek niska ( w siatkach sie miesci, ale jakos w dole jest, dwie pozostale sa w 50 centylu), miala problem ze zrosnieciem sie obojczyka po zlamaniu (po 4 tygodniach w gipsie na rtg nie bylo widac poprawy), ma obecnie 6 lat I 3 msc, zeby jej mleczne nadal siedza w buzi I zaden nie wypadl (nie wiem, czy ma to znaczenie, czy nie, ale u rowiesnikow juz powypadalo sporo), w klasie jest najnizsza, to mam jakis powod do zmartwienia, czy nie? Bo wedlug mnie to jak pisalam wczesniej poszla w tesciowa I taka jej uroda, wolniej rosnie (ale rosnie) I ogolnie wszystko u niej zachodzi wolniej. Syn tez jest raczej sredni, nie niski, ale chyba nie ma co porownywac chlopca z dziewczynami.

    Tylko kiedy cos moze niepokoic, w jakim wieku warto sprawdzic czy wszystko jest ok.

    Poki co rtg nie chce jej zadnego robic (chyba ze bedzie konieczne, bo cos...), bo od maja byla trzy razy naswietlana.

  • Najbardziej niepokojące jest jak na siatce centylowej wypada ze swojego korytarza. Tam widac wyhamowanie wzrostu względem swojego dotychczasowego własnego schematu.
    Nasz nie wypada , ale ciągle jedzie 3 centylem, a nikt w rodzinie nie jest niski bardzo.
    Pamiętam, że chyba @haku miała podobnie z córeczką i tam dieta bez, bez ,bez spowodowała nagłe przybieranie na masie i wzrost.
  • Generalnie u nas pediatrzy zalecają zrobienie prametrów żelaza, przeciwciał na celiakie , tegoż zdjęcia. Jeśli nie znajdzie się taka konkretna przyczyna z seri gastroenetro, to dziecko odsyłają do specjalistycznych ośrodków.
  • @MartynaN dieta bez czego :)
  • @asia , oby i u nas tak było.
    @apowojek , rodzice męża są mniej więcej naszego wzrostu (teściowa 2 cm wyższa ode mnie), a mąż wysoki - po tacie. Nie spodziewam się, że T będzie wzrostu męża, ale nie wystarczy mi, że mnie przerośnie ;) Myślę, że ta teoria z dziedziczeniem wzrostu ma się nijak do praktyki. 
  • edytowano wrzesień 2016
    @Gosia5, F ma też góra 155, a jest od T starszy o 8 miesięcy. Jest bardziej barczysty od T, potężniejszy, ale nie jest wyższy. Ja czekam. Mój ojciec do 15 roku życia był najniższy w klasie, aż koledzy się z niego śmiali. Teraz ma 188. Po prostu rósł późno. Ale oczywiście każde dziecko inne, jeśli jesteś zaniepokojona, zbadaj. Lepiej zbadać, niż się denerwować.
    Podziękowali 2Bridget Gosia5
  • edytowano wrzesień 2016
    Zeby dostac komisyjnie hormon(bo to komisja ocenia czy sie nalezy ) to trzeba przejsc duzo badan i procedur.Kiedys sie tym interesowalam bo Adam od 3 msc zycia wzrostem i waga nie siega siatki centylowej.Wiem ze jeden lekarz nie jest w stanie zapisac dziecku tych zastrzykow.Czytalam tez kilka lat temu na forum niskoroslosci ze dziecko raz jeden przekroczylo minimalnie 3 centyl co zdyskwalifikowalo go z dostania tego hormonu.Nie wiem czy jest to nadal tak ciezki do zdobycia formalnie preparat bo na chwile obecna mamy do wykonania na cito rezonans wiec moje mysli zeszly na inny tor diagnostyczny.Celiakia wykluczona ,tsh zawsze ok ,ja 170 cm maz 182 cm ,rodzenstwo Adama 25/50 centyl wzrostowy Wiki i 50/75 centyl -Artur.
  • Dziękuję,  Dominikaa.  Właśnie słyszałam,  że to komisje itp. Szczerze mówiąc myślałam że to nie aż takie skomplikowane jeśli jest wskazanie.
    Póki co czekam na badania w szpitalu. 
  • edytowano wrzesień 2016
    przerabialismy  omnitrope przez 10 lat
    bułka z masłem

    tyle że już za późno w tym przypadku
  • Prayboy powiedział(a):
    przerabialismy  omnitrope przez 10 lat
    bułka z masłem

    tyle że już za późno w tym przypadku
    Jakie rezultaty jesli moge zapytac ? Jak dzieciaczek sie po tym czul ? 
  • Bylismy u lekarza z naszym 12latkiem .Do tej pory dr.mowil poczekajmy a dziś dał pilne skierowanie do poradni.
  • Troche pozno....12 to juz sie okres dojrzewania zaczyna.Ja tez dawalam sie zbywac ale jak skonczyl 5 lat to tupnelam noga i nagle wszystko ruszylo.No bo jak ogolnie zdrowy to zdrowy,a ze nie rosnie ...cyt."z czasem urosnie ;)"
  • Co myślicie- mimo że ja raczej z tych wyższych (173) mąż też nie niski (176) synowie raczej okolice 25centyla wzrostowego - najstarszy ok 10 długo teraz ciut powyżej 25, kolejny trochę poniżej 25, trzeci trochę powyżej, ale przeciętnie trzymali się swojej linii, za to najmłodszy sięgał długo prawie 50 centyla (do 2rż) ale teraz od 6miesięcy urósł 1cm (ma 2,5r) i spadł na 10centyl, je sporo i raczej zdrowo, żadnych innych kłopotów zdrowotno-rozwojowych nie widzę, wręcz skok w przód w kilku dziedzinach. Czy to tak może być i puki co obserwować bo może po prostu niebawem urosnąć, czy już coś z tym zrobić?
  • edytowano listopad 2016
    Ostatnio byłam na przedstawieniu szkolnym u córki i mocno się zdołowałam jej wzrostem w porównaniu z rówieśnikami.

    Zapisałam córkę (wzrost poniżej 3 centyla) do poradni endokrynologicznej na Nikłańskiej bo tam był najkrótszy czas oczekiwania na styczeń ale chyba zrobiłam błąd bo tam nie leczą hormonem wzrostu jakby był potrzebny. Będę musiała tak sobie myślę iść po kolejne skierowanie i już zaklepać termin w CZD lub Dziekanowie (w CZD ponad rok)...

    Co jeszcze mogę diagnozować z innych dziedzin przed wizytą endo, żeby nie tracić czasu? Pediatrzy z mojej przychodni widzę, że się nie znają i sama muszę sugerować na co dać skierowanie. Dziś wziełam na trójkę tarczycową ale co jeszcze?

    Czy może mi ktoś POLECIĆ dobrego endokrynologa przyjmującego prywatnie, który pracuje w CZD lub Dziekanowie, który podejdzie do tematu konkretnie ???
  • Ile corka ma lat?
  • edytowano listopad 2016
    7 i pół

    badania z poradni metabolicznej ok., celiakia też wykluczona
  • Mam podobny problem z córką.  Jak dostałam skierowanie do endokrynologa to akurat pierwszy termin jaki znalazłam (w czerwcu na listopad) był w poradni endo na Banacha. Znałałam tę lekarkę prywatnie i poszłam w ciągu tygodnia do Niej.  Po badaniu,  mierzeniu itp dała skierowanie do szpitala na Banacha. Miałam już wtedy komplet badań wskazujący na haschimoto. W szpitalu byłyśmy w październiku.  Były badania,  wyniki na granicy norm. Żeby starać się o leczenie hormonem wzrostu na NFZ trzeba mieć półroczną diagnostykę z jednego ośrodka. 
    Podziękowali 1milamama2+3
  • Odpowiednie wyniki badań (wiek kostny, usg jajników, badanie hormonu wzrostu w nocy) plus pół roku diagnozy- wtedy można myśleć o składaniu wniosku do komisji,
  • Ale 7 i pol to nie powodu do niepokoju jeszcze.Badania nie zaszkodza .To co apowojek pisze plus oznaczyc wit_D.
    Podziękowali 1milamama2+3
  • Urodziła się na 3 centylu, potem wskoczyła w wieku 15 m-cy na 5, 18 m-c na 50, 21 m-c 10 i od 3 r. 3 centyl, teraz jest poniżej 3 centyla, przez ostatni rok urosła 6 cm. 

    @apowojek kto daje skierowanie na wiek kostny? A teraz Twoja córka dostaje leki na haschimoto? Zaczęła rosnąć? Będziecie się starać o ten hormon, są wskazania?
  • Wiek kostny w szpitalu,  to rtg nadgarstka.  Córka bierze euthyrox. Urosła w ciągu 2 miesięcy 1,5cm od początku leczenia tarczycy.  Nadal jest poniżej 3centyla. 
    Czy będziemy się starać to się jeszcze okaże,  w styczniu mamy kolejny pobyt w szpitalu (jeśli będzie rosła to jeden dzień, jeśli nie to wtedy badanie hormonu nocne).  Potem na kwiecień mamy umówione wstępnie badanie kariotypu. 
    Podziękowali 1milamama2+3
  • To badanie hormonu wzrostu jest bardzo restrykcyjne,  jest chyba z 5 pobrań i podobno wystarczy że jeden wynik jest w normie i już są problemy z kwalifikacją. 
    Podziękowali 1milamama2+3
  • 6 cm na rok to chyba dramatu nie ma. koleżance endo powiedziała , że jak min 3 cm rośnie na rok to jeszcze norma (o 7 latku).
    Z ciekawości, ile córka ma wzrostu?
  • edytowano listopad 2016
    @Aneczka ale jest poniżej siatki centylowej, nawet nie na 3 centylu więc czymś to jest spowodowane, pozostałe moje dzieci rosną prawidłowo, podobno do hormonu jeżeli są wskazania kwalifikują do 4 cm na rok
    ma 115 cm, a masz może w podobnym wieku dziecko?
  • moja siostra zawsze była najniższa w klasie, ja z tych najwyzszych. Skoczyla gwałtownie do góry w ciągu jednego roku. Pogorszyl się jej wtedy wzrok. Dzisiaj jestesmy równe. 

    Ps: u nas jedna babcia była niska więc rodzice załozyli, że siostra poszła po niej.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.