Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Nie chcą dopuscic syna do matury -help

Dopieprzył sobie i ma z zawodowego przedmiotu (technikum) jedynkę. Przedmiot się kończył po pierwszym semestrze czyli jest to ocena końcowa. Był z gościem umówiony na ferie na poprawę, ale vicedyrektor powiedziała, że ma prawo poprawiać dopiero w sierpniu więc nie dopuszcza go do matury. Czy jest jakaś brzytwa której można się chwycić? 
«13456

Komentarz

  • Nie bardzo ogarniam temat szkół ponadgimnazjalnych ale upatrywalabym tej brzytwy w statucie szkoły, systemie oceniania itp.
    Procedur -czy zostały dopełnione. Jakieś odwołanie od oceny, wniosek o egzamin. 
    Wydaje mi się, że rodzicowi/uczniowi przysługuje prawo do odwołania się od oceny. Ale głowy nie dam czy i w tym wypadku 
    Podziękowali 1Berenika
  • Nie wolno się odwołać od oceny. Nie ma takiej opcji. Wolno się tylko odwołać od procedury jej wystawienia. Czy on lub Wy zostaliście powiadomieni na miesiąc przed, że taka ocena grozi? Czy syn miał tyle oceń cząstkowych, ile powinien przy liczbie godzin przedmiotu w tygodniu? Można się też powołać na obietnicę możliwości poprawy w ferie. 
    Podziękowali 2Karolinka Nika76
  • I jeszcze jedno: nie ma czegoś takiego jak dopuszczenie do matury w dzisiejszych czasach. Jeśli ma ze wszystkiego oceny pozytywne,  to może ja zdawac. A jeśli coś było nie tak przy wystawieniu, to można się chwytac tej szansy. Ja bym chodziła i blagala nauczyciela przedmiotu o ostatnią szansę na poprawę.
    Podziękowali 1Karolinka
  • Elunia ma, niestety, trochę racji. Jeśli źle rokuje, to mają pretekst, by my dac ndst i tym samym uniemożliwić podejście do matury.
  • Oczywiście wybieram się tylko chcę zebrać wszelkie argumenty. Z nauczycielem nie ma problemu, bo chce mu dać możliwość poprawy i bez problemu poprawi  na luty był umówiony.  Ale vice zaprotestowala i  powiedziała, ze może poprawiać dopiero w sierpniu. Co wyklucza go z podejścia do matury, bo zostaje z jedynką. Klu jest w tym jak obalić to podejście, że może poprawiać dopiero w sierpniu. 
  • Albo też nauczyciel umawia się po cichu z uczniem,że wystawi mu ocenę pozytywną
    pod warunkiem ,że uczeń do matury nie będzie podchodził.
    Być może nauczyciel tak chciał do tego podejść  a dyrektor się nie zgodził?
    Generalnie trzeba się mocno postarać ,żeby z zawodowego przedmiotu dostać jedynkę
    na koniec.Może syn nie chce podchodzić do matury?

  • Nauczyciel i syn nie wiedzieli że jest takie podejście , wczoraj im to vice powiedziała. Tak trzeba się starać pisałem że zapieprzył, szkole nie zależy na niedopuszczaniu młodzieży do matury,  syn chciał ją zdawać,  jest załamany.  Nie mnożmy wątków szukam powodów do obalenia sierpnia.
  • Jutro się wybieram. O tego typu argumenty mi chodzi.
    Dziękuję wszystkim :)

  • Dyrektor nie ma nic do gadania, bo jedyną osobą,  która wystawia ocenę jest nauczyciel i tak to wygląda z punktu widzenia prawa. Tylko jeśli na n-la naciska dyr, to n-L z obawy przed nieprzyjemnosciami w pracy może zrobic to, czego chce dyr.
    Podziękowali 1Karolinka
  • Jak była już rada klasyfikacyjna to po ptokach , jak nie to rozegrać musisz sprawę z nauczycielem.
  • @Agnieszka mam w tym rozporządzeniu od Ciebie 

    § 21. 1. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej (semestralnej) uzyskał  ocenę niedostateczną z jednych obowiązkowych zajęć  edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy. W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może wyrazić zgodę´ na egzamin poprawkowy z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

    4. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły w ostatnim tygodniu ferii letnich, a w szkole, w której zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w styczniu — po zakończeniu tych zajęć, nie później jednak nie do końca lutego.

    Tylko teraz pytanie czy kończą się zajęcia dydaktyczno wychowawcze w  ogóle czy z danego przedmiotu :/
  • edytowano styczeń 2017
    wg mnie chodzi w ogóle o zajęcia dyd- wych a nie z konkretnego przedmiotu, ale warto dopytać !
  • W ogóle. 
  • Znalazlam takie cos, tylko nie wiem czy i jakie zmiany zaszły od tamtego czasu (rok 2008) 
    http://www.oswiata.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/egzamin-poprawkowy-ucznia-klasy-maturalnej
  • Komisa w dzisiejszych czasach już nie ma. Jest egzamin klasyfikacyjny, jeśli uczeń był nieobecny na lekcjach w wymiarze wyższym niż 50% i grozi mu nkl. Wtedy uczeń występuje o taki egzamin i go pisze. 
  • A z prawami należy wyskakiwać, jak najbardziej. Nauczyciele i sama dyrekcja niejednokrotnie nie znają lub nie pamiętają  prawa w sensie niuansów, a nawet jeśli znają , to nie zawsze przestrzegają. W tak trudnej sytuacji, jeśli się nie da po dobroci i polubownie, to prawo nas ratuje (jeśli ktoś go nie przestrzegał przy wystawianiu oceny).

     Mieliśmy w moim LO sytuację, że wychowawca przy wystawianiu oceny z zachowania nie dochował jednej małej procedury ze statutu (nie spytał się klasy, jak oceniają koleżankę). Wystawił ocenę, na jaką zasłużyła, ale jej rodzicom się to nie spodobało. Ocena musiała zostać zmieniona, bo została wystawiona niezgodnie z procedurami. Była to dla nas wszystkich bardzo nieprzyjemna lekcja prawa i przestrzegania procedur, a dziewczynka dostała ocenę, jaką chciała, bo wychowawca zapomniał o jednym małym drobiazgu.
  • Oczywiście, że nie będę wyskakiwał na dzień dobry z prawami, ale idą na rozmowę muszę być przygotowany merytorycznie, gdy po dobroci nie wystarczy. Tak jest już po radzie semestralnej, chodzi o egzamin poprawkowy.
  • Najpierw radzę do kuratorium. 
  • Statut musi być opracowany w oparciu o prawo. 
    Ja nie rozumiem jednego. Nauczyciel umawia się na poprawę oceny w ferie czyli po zakończeniu 1 semestru. To jest niezgodne z zasadami. 
    Chyba, że semestr kończy się po feriach to inna sprawa, ale jeśli była już rada klasyfikacyjna to semestr zakończony. 
    Na moje rozumienie to nauczyciel dał ciała i dał szansę  (chciał dać ) niezgodnie z prawem. 
    Tu ewentualnie widzę jakąś szansę. 

    Nie wiem jak jest w przypadku szkół ponadgimnazjalnych i z przedmiotami zawodowymi.
    Ale wg mojej wiedzy należy rodzica i ucznia o zagrożeniu oceną ndst powiadomić na miesiąc przed radą pedagogiczną. I uczeń w tym czasie ma prawo poprawić ocenę 

  • I musi być w papierach, że uczeń o tej ocenie został powiadomiony. Jeśli jest pełnoletni, to jego podpis ma świadczyć, że jest tego świadomy. 

    A semestr kończy się 30 stycznia. U nas rada klasyfikacyjna jest na początku lutego.
  • Teraz doczytałam, że jest już po radzie. W tym wypadku, niestety, cienko to widzę.
  • W kuratorium powiedzieli, że to kuriozum i niech szkoła napisze na piśmie, bo wg nich do konferencji końcowej może poprawiać. Jutro dyrektor.
  • I dobrze, że do kuratorium zadzwoniłeś.
  • PawelK to daj znać jak coś będzie wiadomo.
    Jakaś strasznie dziwna sytuacja.
  • tak jakby komuś dobrej woli brakowało... :(
  • Dziękuję wszystkim za porady i zainteresowanie. 
    Rozmawiałem z dyrektorami, miałem przygotowane pismo, ale nawet nie wyciągnąłem.
    Widać, że dyrekcja i tak ma anielską cierpliwość do podejścia syna do nauki. Grzeczny, inteligentny, tylko nieodpowiedzialny...
    Może nastąpił punkt przegięcia i taka reakcja. Mam dzwonić do środy, dyrektor obiecał obadać sytuacje prawną jeszcze, niczego nie obiecując. 
    Jak się nie uda, napiszę do kuratorium z prośbą o opinię, ale na razie czekam. 
    Dam Wam znać, jak się skończyło.

  • @PawelK no tak z tymi dzieciakami jest, że  czasem jak się rozpędzą, to nawet jak chciałby się zatrzymać  to nie wiedzą jak.
    Ale z tego co piszesz , widać światełko w tunelu.
  • Sprawa nie dotyczy dzieciaka przecież.
    Podziękowali 1Bridget
  • edytowano styczeń 2017
    @Berenika "wysoki jak brzoza, a głupi jak koza" :wink:
    Dla mnie 18-19 latek to jeszcze dzieciak.Wyrośnięty ale ciągle jeszcze pogubiony w swoich chaotycznych przemyśleniach,ekstremalnych emocjach,potrzebie zaistnienia w grupie.
    Podziękowali 2babka4 Malena
  • Kasha ma rację, o czym ze zdziwieniem się przekonałam po pierwszych tygodniach pracy w LO.
    Podziękowali 2Skatarzyna Subiektywna
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.