Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Jaki rower...

24567

Komentarz

  • edytowano lipiec 2018
    Żona za młodu jeździła na 15-to kilogramowym czeskim rowerze ze sztywnym widelcem, na kompletnej grupie STX (ta nowsza; grupa, nie żona :D ). Narzekała na brzydką farbę, ale to silna i uparta kobieta. Poza tym jeździło się po Mazowszu, rzadko pod ostrą górkę, za to po trawie i po piachu. Marzyły nam się koła większe niż 26" i opony szersze niż 1,9".
    Podziękowali 2wiesia Amica
  • Ale czy Wy dalej doradzacie @Leli, @wiesia i @Song_Hongbing?
    Leli powiedział(a):
    A na co trzeba zwrócić uwagę przy kupnie roweru?  Chce kupic mamie ladny i lekki rower  chyba w stylu takich miejskich. Bede kupowac przez Internet. 
    Bo wydaje mi się, że jeśli ktoś szuka miejskiego roweru to zakłada jeżdżenie po asfalcie i utwardzonych ścieżkach. W tej sytuacji opony nawet 2.0 to juz niepotrzebny opór. Dużo lżej będzie się jeździło na circa 1,75. Dlatego napisałam, że lepsza opcja to trekking / cross. Koła 26"? Owszem do jazdy pod górkę w terenie dla niewysokiej osoby to ma rację bytu. Ale czy w tym przypadku? Nawet w terenie kola 27,5" sprawują się znakomicie. Wiem bo jeździmy na takich. A na asfalt jednak 28" +średniej szerokości są optymalne. Rama w 27,5, 28 czy 29" @Song_Hongbing nie będzie ani większa ani mniejsza tylko taka, jaki rozmiar kupisz. Może być 16", może być 21". Natomiast jeśli ktoś szuka dobrego damskiego roweru z niską ramą wygodną do wsiadania (a o takim @Leli pisała) to proponowanie MTB mija się z celem, ponieważ od dobrych kilku lat rowery górskie damskie prawie nie różnią się wysokością ramy od męskich. I to jest główny problem, nie wielkość koła. Wiem bo sama długo szukałam. Bywają MTB z prosta skośną rurą jak starsze, ale na pewno nie z lepszym osprzętem bo to najniższe modele tylko. Ponoć rura wyżej lepiej usztywnia ramę i zapobiega jej uszkodzeniu.
    Podziękowali 4nowa Leli uJa Amica
  • edytowano lipiec 2018
    Co do wagi to trzeba pamiętać, że producenci najczęściej podają wagę danego modelu z najmniejszą ramą. Nie jest to więc waga rzeczywista roweru, który kupimy (chyba, że kupujemy np. 13" ramę). Dodatkowo przy MTB i crossach to waga gołego roweru, podczas gdy trekkingi ważone są z zestawem akcesoriów (bagażnik, błotniki, oświetlenie, czasem jakaś rogata kierownica itp.) Z tego powodu Giant (a więc i Liv), @wiesia, nie podaje wagi swoich rowerów, czy przynajmniej tak się tłumaczy. Ponoć nie chcą podawać nierzeczywistej, a podanie realnej stawia ich daleko za fikcyjnymi danymi konkurencji. Mój rower oficjalnie waży chyba nieco ponad 12kg. Ile waży naprawdę nie sprawdzałam. Dla mnie jest leciutki, ale sądzę, że jednak więcej. A waga obcięta jest np. na tym, że zębatki przedniej przerzutki nie mają żadnej osłony, ani nawet możliwości montażu takowej. Poprzedni rower, ten sam producent, niższy model, miał taki dodatkowy pierścień osłaniający. Niektóre MTB nie mają obecnie 3 przekładni z przodu tylko 2. Jedna duża tarcza zębatki mniej i juz rower lżejszy, prawda? ;) W kwestii mamy @Leli trzeba więcej danych by móc mądrze doradzić. Gdzie, jak często będzie jeździła, jaka postura, na ile wysportowana itp, itd? Nie ma uniwersalnie najlepszego roweru. Nawet przerzutki tańsze w niektórych przypadkach mogą być lepsze. Bo jak się nie jeździ intensywnie i w niewymagających warunkach to taki Altus, Acera czy choćby i Tourney da radę, a w razie czego wymiana to kilkadziesiąt a nie setki złotych. Absolutnie nie zgadzam się by na osprzęt patrzeć bardziej niż na ramę. W końcu to osprzęt łatwiej stopniowo wymieniać jeśli się nie sprawdzi. I nie kupiłabym nieamortyzowanego widelca. Ale my po wertepach i wzgórzach jeździmy, jak już @Dorota pisała. Hamulce tarczowe hydrauliczne @Song_Hongbing są rewelacyjne w porównaniu z v-breakami. Wiem bo dość świeżo się przesiadłam. Mąż po własnej przesiadce stwierdził, że roweru z innymi mi nie kupi. A, że wymagają droższego serwisu to prawda, ale ostatecznie jak często?
    Podziękowali 4Leli Joannna NC500 Amica
  • STX to legenda. Wiem o co cho, ale jestem troszkę tylko młodsza - w pierwszym rowerze miałam LX ;)
    No nie poradzisz @Bambidu ... człowiek chce sobie "stare, dobre" czasy powspominać.

    W najnowszej książce popularyzującej kolarstwo, Maja W. próbuje zrobić taki ranking najbardziej uniwersalnego roweru. Jej wychodzi MTB. Rodzice mają książkę także nie podzielę się ad hoc tym zestawieniem (tabelka rower vs zastosowanie i punktacja za to), ale plus minus się z nią zgodzę. Pomijam interes Mai, która ma kontrakt z Krossem.
    Oczywiście nie istnieje nic takiego jak przeciętny obywatel, także i dopasowanie roweru w ten sposób jest karkołomne.
    Piszę z naszych doświadczeń. My tak tak praktykujemy (3 pokolenia: 6-66lat, 3 rowery) jeździmy codziennie MTB  po bułki do sklepu, do lasu, na wakacje w góry (to jeździ ta 60+) i na zawody.
    Podziękowali 2Leli Amica
  • Dziekuje.  Teraz tylko musze to wszystko przeczytac, przetworzyc w glowie i podjac decyzje  :)
  • @wiesia, ja się w 100% zgadzam. Kocham MTB i też wszelkie zadania mi spełnia, a odkąd górskie mają większe koła stały się jeszcze bardziej uniwersalne. Ale jesli ktoś nie jeździ po piachu tylko po asfalcie i potrzebuje ranę wygodną do wsiadania to upieram się, że trekking praktyczniejszy.
  • Nie tylko praktyczniejszy ale lepiej wygladajacy z dojrzala panią.
    Podziękowali 1nowa
  • A jaki rower dla 7 latki? koła 24 cale, coś lekkiego, sprawnego, nie drogiego. Myślałam że na 20 pojeździ parę lat no ale niestety nie, więc znowu kolejny zakup mnie czeka.
  • @Dorota, w sumie nie wiemy na ile mama @Leli jest "dojrzałą panią". Ale skoro o wygodę, rehabilitację kręgosłupa i nieobciążanie go chodzi to górski zdecydowanie przegrywa.
  • edytowano lipiec 2018
    @Bambidu @Leli @Dorota ;
     
    @wiesia pewnie się zgodzi, że przyjemność jazdy zaczyna się wraz ze zjechaniem z asfaltu, w przeciwnym razie lepiej wziąć Punto w elpegie.

    STX nie miał nawet V-brake'a :'( :

    Podziękowali 1wiesia
  • No nie wiem, nie wiem @Song_Hongbing, szosa też ma swój urok!

    Wiem, że jałowe takie gadanie, nic nie wnosi w temacie @Leli... ale ile wspomnień odżyło!!! Przegrzebałam zdjęcia sprzed dekady - człowiek spał z rowerem w pokoju.
    Ile czasu było żeby ten sprzęt serwisować, naprawiać...
  • @Aga85 moja siostra drugi rok na takim jeździ i sobie chwali. A jeździ dość sporo. Jedno mam zastrzeżenie, że i Unibike poddał się najwyraźniej trendowi cięcia kosztów i miesza osprzęt z różnych grup. Przerzutka z tyłu Alivio (całkiem przyzwoita) a z przodu już najniższy model shimano, do tego manetki Altusa, itd. Jakby nie można było wszystkiego z jednej grupy.

    Podziękowali 2Aga85 Amica
  • @AB a on sam sobie nie znajdzie pod Twoim okiem w necie czegoś co mu się podoba?
    Co do MTB (możliwość pobrykania i jazdy), to wysokość ramy trzeba dobierać tak by między klejnotami a górną rurą zmieściła się conajmniej dłoń na sztorc.
    To indywidualna sprawa, bo zależy od długości nogi. Podobno kobiety mają proporcjonalnie dłuższe nogi przy tym samym wzroście. Mam 158cm i idealna jest rama 15", ujadę na 18" z narażeniem okolic intymnych. Tak przykładowo, żebyś szukała coś w okolicy 15", może mniej nawet.
  • edytowano sierpień 2018
    Z tym że on ma 150 teraz, @AB. Ile będzie miał za rok nie wiadomo. Poniżej 15" bym nie celowała. Raczej15"-16"- mniejsza rama bezpieczniejsza do szaleństw chłopackich, ale szybciej z niej wyrośnie. Co nie jest takim problemem jeśli następni w kolejce czekają. Uważam, że nawet jesli w necie chce się kupować to lepiej przymierzyć się w realu do konkretnego modelu i rozmiaru. Niby wszystko podobne a jednak jeden czasem tak pasuje jakby się od lat na nim jeździło a inny, niby ten sam rozmiar i typ a ani rusz się nie zgadzacie. I to jest kwestia indywidulnej budowy i upodobań a nie lepszego czy gorszego roweru.
    Podziękowali 1Amica
  • Ja tu sie rozpytuje wokol, czytam I probuje zrozumiec porady, a maz podjac decyzje I zamowil rower tej samej marki co sobie kupil - giant. Zamowiony rower to Liv Flourish 3. 
  • Aga85 powiedział(a):
    Mam taki już 8 lat
    Jezdze głównie na wyprawy rowerowe i trochę po miescie
    Absolutnie nie nRzekamn
    Podziękowali 1Aga85
  • @wiesia ;
    Dla mnie bomba!:

    CeramicSpeed 99% Efficient Drive Shaft // Chain Free Bike // Eurobike 2018


    Podziękowali 1wiesia
  • U mnie stanęło na unibike flash :)  Namówił mnie pan z mojego ulubionego sklepu. Mam nadzieję, że bedzie się dobrze sprawował :)
    https://roweroza.pl/rower-damski-crossowy-unibike-flash-lds-2018?gclid=Cj0KCQjwn4ncBRCaARIsAFD5-gXWf5rSZvtSgbHOScMRcZfoHZ2zutr-5Y9jTak49iJ5FPTpr1_9blsaAiZJEALw_wcB
  • A u nas diamond 24 cale dla 6,5 latki. Sliczny jasno niebieski;) tez nas namowil pan z rowrowego sklepu. Pierwsza wycieczka za nami mloda stwierdziła ze jak jej urosną troche nogi albo pupa to bedzie calkiem wygodnie;)
  • @Song_Hongbing oho prototyp faktycznie ciekawy! tylko przygłośny nieco! Dzięki nie śledzę :) tylko jeżdżę (dziś 33km) :-D

    @uJa masz wysokie dzieci! my tkwimy przy 18" Dawes Academy. No i zaczynam ja powoli wdrażać w wycieczki... 18, 21km. Bez przygotowania wielkiego. Widzę że to czasem za dużo. Tylko u nas nie ma powrotu jak się zacznie jechać trzeba skończyć pętlę. 12-15, lekkie górki powinno być ok.
  • uJauJa
    edytowano sierpień 2018
    Przyznaje ze jest troche za duży ale 4.5 latka zdecydowanie wyrosla ze swojej 16tki a na 20tce siostry czuje sie świetnie. Mialam więc wybór albo dokupic drugą 20 (co bylo bez sensu) albo 24 troche na wyrost. Ale sama rusza, hamuje, skręca, wnosi go na schody itd więc chyba nie jest tak zle (ma 124 cm wzrostu)
    My tak do 15 km jezdzimy ale to ze wzgledu na najmlodsza, ona nie lubi byc w bezruchu i dlugo w foteliku nie wytrzymuje.
  • My siedmiolatce kupiliśmy 20, nijak na 24 nie dawała rady, chociaż przymierzalismy  :( Na szczęście druga jest w kolejce do rowerku i w sumie nie był drogi. :)
    A ja dziś na jeździe inauguracyjnej przebiłam oponę  :'( :'( :s

  • taki :)
    Podziękowali 1Aga85
  • Moja 8 latka dzis "kupila" sobie rower 24 cale. Rana nie wiem jaki rozmiar, ale radzi sobie jak siodelko jest najnizej. W przyszlym roku powinno byc idealnie. Ale moja 8 latka to kurczaczek, ma 122cm wzrostu obecnie.
  • @uJa a jak idzie obsługa manetek od przerzutki?
    Podziękowali 1Hope
  • W tylnej przerzutce super i w gore i w dół, przednia jakaś taka twarda wiec na razie jezdzu na 2;) az sie jej kciuk wyrobi albo coś zrobimy z przerzutkami 
  • Lepsze byly w 20 bo byly takie że cala reka przekrecalas a teraz trzeba kciukiem (pokauzje wyswietline cyferki;) ) nie znam sie ale mąż mówi ze te są juz super, a ja uwazam ze przedtem bylo łatwiej.
  • aa wcześniej też mieliście! revo- lub gripshifty A teraz macie manetki cynglowe :)
    My w 18 jeszcze nie mamy dlatego pytam :) dużo dorosłych nie rozumie np. że powinno się biegi zmieniać bez obciążenia, jeśli pod górkę to trzeba zluzowac łańcuch przyspieszając... zastanawiam się czy dziecko złapie! ;)
    Podziękowali 1NC500
  • O ja sama nie rozumiem:d
    Podziękowali 1Skatarzyna
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.