Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Poradnik 500+

124»

Komentarz

  • Elunia powiedział(a):
    To dlaczego jak rodzice są rozwiedzeni to 500+ nie bierze ten co faktycznie wychowuje dziecko tylko kto pierwszy ten lepszy? Mam taka sytuację wśród znajomych niestety. Potem może jakoś sądownie dojdą ale juz wstecz nie dostaną.

    A temu pierwszemu nie grozi odpowiedzialność karna za fałszywe zeznania?
    Podziękowali 1Monika73
  • edytowano luty 2018
    Edit. Nie wiem może ja faktycznie coś źle zrozumiałam, albo.sa różne artykuły na ten temat. W każdym razie niech pracują nad tym żeby było jak.najlepuej także dla dzieci z domów dziecka.
  • Wydaje mi się ,że w po rozwodzie  500 plus jest wypłacane temu z rodziców ,któremu sąd powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej.
    Podziękowali 2Dorotak Nika76
  • Jeśli powierzył obojgu - to temu , u którego dziecko ma stwierdzone miejsce zamieszkania.  Problemy mogą pojawiać się wtedy ,gdy oboju rodzicom powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej i mają nadal wspólne miejsce zamieszkania albo w opiece naprzemiennej moim zdaniem ...
    Podziękowali 1Nika76
  • Bo nie wyobrażam sobie , żeby to świadczenie było wypłacane rodzicowi , który nie sprawuje bieżącej pieczy nad dzieckiem.
  • Elunia - jeśli u tych twoich znajomych wystąpiła przejściowo taka sytuacja - to przecież rodzic uprawniony może dochodzić roszczeń od tego ,który uzyskał świadczenie bezpodstawnie !
  • Elunia - alimenty na pewno nie są minimalne z  tego tylko powodu ,że ojciec bierze dzieci na weekendy ! W sumie standardem obecnie są kontakty co drugi weekend i jeden dzień w tygodniu plus część wakacji i ferii .
    Podziękowali 1Nika76
  • Elunia powiedział(a):
    Monika73 powiedział(a):
    Elunia - jeśli u tych twoich znajomych wystąpiła przejściowo taka sytuacja - to przecież rodzic uprawniony może dochodzić roszczeń od tego ,który uzyskał świadczenie bezpodstawnie !
    No ona wystąpiła chyba do sądu ale to wszystko trwa i wstecz nie dostanie. Jak rodzic nie ma odebranych praw to tak to działa.
    No wstecz nie dostanie ale chyba ojciec powinien oddać jeśli wziął bezpodstawnie?
    Podziękowali 1Monika73
  • Ale wygra zapewne ;)
  • Poza tym , to podpada też pewnie pod przestępstwo. Żłożył zapewne fałszywe oświadczenie. Jak człowiek ma na karku prokuratora to zazwyczaj szybko spłaca róże zobowiązania ...
    Podziękowali 1jan_u
  • Hmm... Właśnie zaglądam do wniosku na 2 młodszych dzieci, świadczenie mam przyznane do 2019/09/30. Pierworodna do 2021/05/30. Zastanawia mnie, czy czegoś nie pomyliłam... Czy wszystkie dzieci nie powinny być "na jednym terminie".
    Ale chyba nie... jak się rodzi kolejne, to wniosek osobny... i inny okres wypłaty świadczenia zależny od miesiąca urodzenia. Chyba dobrze myślę?
    No w każdym razie zwątpiłam ;)
  • Jak syn  najstarszy kończył w marcu 18 lat to miałam na decyzji dla jednego do końca marca a dla drugiego do końca września.
  • mader powiedział(a):
    Okres wypłaty był ten sam, najwyżej krótszy jeśli dziecko urodzone "w trakcie" okresu.
    Nie było na pewno indywidualnych okresów.
    A wydłużenie ponad rok przyznania świadczenia to dopiero teraz od lipca jest (chyba że nie zorientowałam się że zdążyłas dwoje dzieci od lipca urodzić @wiesia ;) )
    Moja ma do 9 kwietnia czyli do urodzin tak że nic się nie zmieniło
  • @mader dokładnie o to chodzi
  • Świadczenia na pierwsze dziecko są od tego roku. Na młodsze @Wiesia składała pewnie w ubiegłym okresie.
    Stad i daty inne 
  • Mader, nie wiem, Wiesia tylko moze to sprawdzić.... 

  • wiesia powiedział(a):
    Hmm... Właśnie zaglądam do wniosku na 2 młodszych dzieci, świadczenie mam przyznane do 2019/09/30. Pierworodna do 2021/05/30. Zastanawia mnie, czy czegoś nie pomyliłam... Czy wszystkie dzieci nie powinny być "na jednym terminie".
    Ale chyba nie... jak się rodzi kolejne, to wniosek osobny... i inny okres wypłaty świadczenia zależny od miesiąca urodzenia. Chyba dobrze myślę?
    No w każdym razie zwątpiłam ;)
    @Wiesia a złożyłaś latem wniosek na wszystkie dzieci, czy tylko na pierwsze? Bo jak na wszystkie to się odwołaj - coś pomieszali.  Jak nie - to złóż na pozostałe dzieci do 30.09.
    Podziękowali 1wiesia
  • ja składałam wniosek na wszystkie dzieci  w sierpniu i jest tylko do dnia 18 urodzin córki, , macie gdzieś podstawę prawną że powinno być te 500 + dłużej niż do 18 lat
  • Nie. Jest do 18 lat i kropka. Chyba, że z jakimiś orzeczeniami o niepełnosprawności.
    Podziękowali 1babka4
  • @Bambidu, latem tylko na pierwsze. Czyli dokładam teraz na dwójkę młodszych. Tak jest dla mnie OK, mam nadzieje i że dla urzędników.
    Tylko wygenerowało się pilnowanie wielu terminów.
  • dokładnie to wiem ,i tak zawsze było , 
  • Wychodzi na to że dziwnie zrobiłam bo większość z Was, o ile dobrze rozumiem zawnioskowała latem na wszystkie dzieci. Do nas świadczenie przychodzi na wszystkie dzieci jednego dnia, jednym przelewem także dopiero teraz przy końcu daty zaczęłam się zastanawiać ;) Dzięki za pomoc :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.