100 beznadziejnych pytań do krawcowych :)

Pytanie nr 1
Chcę uszyć poduszki i poszewki do nich. Czy mają mieć taki sam rozmiar, czy poszewka powinna być większa?
«1

Komentarz

• Trochę większa .
    Podziękowali 2nowa mama_asia
  • 2. Poszewkę zaczynać szyć od wszycia suwaka?
  • Tak, od suwaka najprościej. A poszewka może być taka sama rozmiarem i tak się ułoży, jeśli poduszka miękka. Jak jakiś sztywniejszy materiał czy wsad, to większa, ale ciut.
  • kupiłam na allegro jakiś granulat silikonowy do poduszek
    zobaczymy, co z tego wyjdzie
  • edytowano 9 sierpień
    Najlepiej od suwaka. .najprościej jak rozprasujesz najpierw materiał. W sensie podwiniesz na szerokość suwaka, przeprasujesz ..nie potrzebne jest wtedy spisanie szpilkami czy fastrygowanie materiału wtedy łatwiej się szyje .Co do wielkosci podszewki to zależy jaki chcesz efekt ..jak poduszki ozdobne to taki sam rozmiar jak poduszka wtedy są takie wypchane ;) 
    Jak pościel to trochę większe .

• edytowano 9 sierpień
    Możesz je uszyć szwem angielskim. .będzie czystszy robota ;) 
    Wszywasz zamek , później po prawej stronie obszywasz poszewkę ..obrażasz na lewo i obszywasz normalnie .
    Dobrze po przeszyciu i obróceniu rozprasowac szwy i lekko podciąć przykrócić blisko szwa.
    Trzeba dać trochę większy margines przy wykrojeniu. .efekt jest mniej pracy ;) i czyste wykończenie ..co prZY poduszkach jest szczególnie wskazane jako, ze będą często parne czy zmieniane .
    Mam nadzieję,  ze zrozumiale napisałam. 
    Podziękowali 1Milagro
  • o matko
    muszę to przeczytać kilka razy :-)

do tej pory w sumie tylko spodnie dzieciaków podwijałam
    Podziękowali 1Katia
  • @Agnieszka zrozumiale napisałaś  :) 
    Podziękowali 1Agnieszka
  • To dobrze, że nie wiem, jakby było niezrozumiale :lol:

No ale ja naprawdę jestem noga w kwestii szycia :(
    Podziękowali 1jukaa
  • @Katia - to tak jak ja :-)
  • Ja nie zrozumiałam, ale nic to i tak ostatnio nic nie szyję.
    Podziękowali 1Agnicha
  • Chodzi o to, że przy pierwszym przeszyciu boków poszewki (nie tam gdzie zamek) końcówki materiału zostają na prawej stronie. Przycinamy je ze 3 mm przy szwie, obracamy na lewa stronę i przeszywamy jeszcze raz. Końcówki materiału są wtedy zaszyte w takim jakby kanaliku i nie ma co się strzępić. Nie trzeba overlocka ani innego obrębiania a wygląda bardzo porządnie. Też stosuję te metodę i sobie chwalę.

Udało mi się jaśniej?

• edytowano 10 sierpień
    Ale przy poszewkach dekoracyjnych to może nie zdać egzaminu, bo one często są z grubszego materiału i szew byłby bardzo sztywny i gruby. Raczej przy zwykłej bawełnie pościelowej albo jakichś cienkich typu jedwabie, itp.
    Podziękowali 2Skatarzyna Agnicha
  • Chyba tak :-)

i jeszcze jedno - czy dobrze wyliczyłam - czy materiału o wymiarach 135 cm x 140 cm wystarczy na uszycie dwóch poszewek o wymiarach 60 cm x 45 cm i dwóch o wymiarach 45 cm x 30 cm?
  • edytowano 10 sierpień
    Jeśli zamierzasz szyć ściegiem angielskim dodajesz trochę więcej tkaniny niż wymiary poduszki
    I następnie 
     1.. Wszywasz zamek 
    2   obszywasz poszewkę  na prawej stronie 
    Rozprasowujesz 
    3  Przekładasz na lewą stronę i zszywasz 
    Rozprasowujesz.

Gotowe  :) 

• Przetestuję "na brudno" :-)
  • Przy dekoracyjnych poszewkach ja dodaję znacznie więcej materiału 
    I zszywam tradycyjnie 
    Następnie  jeszcze raz zszywam według wielkości poduszki i zostaje dookoła  taka listwa z materiału
    Szerokość tej listwy według uznania. 
    Wtedy przy zmianie i praniu tych poszewek ozdobnych nic się nie strzępi
  • edytowano 10 sierpień
    Jeśli dobrze liczę to może Ci ciut zabraknąć na zakładanie z jednej strony. Jeśli to nie problem, że poduszki wyjdą np. 1-2 cm krótsze, to wystarczy. Zwróć uwagę czy materiał ma jakiś kierunkowy wzór i zaplanuj rozklad tak, by większe i mniejsze poduszki miały ten sam układ wzoru.
  • edytowano 10 sierpień
    Moim zdaniem za mało materiału na 4 poduszki i to dużo za mało.
    Po dwie poduszki masz 60 cm czyli 120 cm każda oraz 45 każda a to licząc tylko po wymiarach poduszek. 
    Bo ozumiem , że ten podany wymiar to jeden kupon materiału???

• edytowano 10 sierpień

Liczac same wymiary poduszek wychodzi np. taki podział:

120x45

120x45

120x45 (to ostatnie dzielone na pół daje dwie małe poduszki)

Albo 2 pierwsze pozycje zmieniamy na 60x90 obok siebie.

Ale to daje 135cm w jednym kierunku, czyli zostaje 5cm na 6 zakładów. Przy zwyklym szwie mało, przy angielskim- zdecydowanie za mało. Chyba że rozmiar poduszek pi razy drzwi ;)

• edytowano 10 sierpień
    A w ogóle to wciąż na szybko czytam "100 beznadziejnych krawcowych" i pewnie dlatego ciągle włażę we wątek. ;)
    Podziękowali 3Skatarzyna Katia madzikg
  • Ja czytając tytuł pomyślałam ,że to coś w rodzaju humoru z zeszytów szkolnych  :D :D
  • Wzór będzie mniej więcej taki, więc chyba wszystko jedno, w którą pójdzie stronę

• edytowano 10 sierpień
    szwy jak najmniejsze, zostawiam po 2 cm
    2 duże 60x40
    2 małe 45x30

wyszło mi tak ;-)

Podziękowali 1Milagro

• Wychodzi na to, że jestem najgorszą krawcowa na forum, szyję na oko absolutnie wszystko.  
  • Monira powiedział(a):
    Wychodzi na to, że jestem najgorszą krawcowa na forum, szyję na oko absolutnie wszystko.  
    Nie, tytuł należy do mnie - maszyna wciąż się kurzy, bo jej się boję :cold_sweat: 
  • @Katia - ja wczoraj straciłam ponad godzinę, żeby rozgryźć, dlaczego maszyna plącze nici i nie chce szyć.
    Nawkurzałam się, poplakalam w końcu nad swoją beznadziejnoscią, przyszedł mąż, pół minuty i maszyna działa.
    Źle poprowadziłam górną nić.
    Taka ze mnie krawcowa :)
    Podziękowali 1Katia
  • Monira powiedział(a):

Wychodzi na to, że jestem najgorszą krawcowa na forum, szyję na oko absolutnie wszystko.  
    @Monira, Ty pewnie uszylas w swoim życiu mnóstwo rzeczy, masz talent i umiejętności i możesz sobie pozwolić na szycie "na oko".
    Gdyby taki żółtodziób jak ja zaczął szyć "na oko", to dopiero byłby cyrk. 
  • edytowano 10 sierpień
    @Monira  ja też szyję na oko 
    Wszystko 
    No ale jednak miarę z materacy,, krzeseł  koldr itp robię 
    Bo jak jednego razy uszylam według jednego materaca wszystkie 6 
    To zabolało ekonomicznie 
    Bo okazało się że niby wszystkie podobne 
    Ale nie takie same  B)

Podziękowali 2madzikg Monira
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.