Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Akrylamid

Bardzo lubię kawę zbożową, mogłabym pić cały dzień. Dzieci też lubią. Jednak ostatnio przeczytałam o tym, że kawa zawiera akrylamid. Zaczęłam czytać i okazało się, że zbożowa również. Zaskoczyło mnie to, bo zawsze słyszałam, że kawa zbożowa jest zdrowa. Akrylamid jest rakotwórczy i jest neurotoksyną i przenika do mleka matki. A ja karmię, więc co? Koniec z kawą zbożową?


Komentarz

  • edytowano sierpień 2017
    cyt.

    Toksyczność akrylamidu

    Akrylamid charakteryzuje się wysoką toksycznością. Narażenie na ten związek powoduje nowotwory tarczycy, jąder, pęcherza moczowego oraz nerek. Ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową wynosi 1 przypadek na 100, przy dawce 1 μg/kg masy ciała akrylamidu dziennie. Kobiety w ciąży oraz karmiące powinny szczególnie zwracać uwagę na to, co jedzą, gdyż akrylamid przenika przez łożysko do organizmu płodu oraz do mleka (5 ng/ml). Okres półtrwania akrylamiduw organizmie wynosi od 2 do 7 godzin. Akrylamid jest metabolizowany w wątrobie, gdzie ulega magazynowaniu. Tylko 10% spożytego akrylamidu jest wydalana z moczem.

    Edit

    https://portal.abczdrowie.pl/trujacy-akrylamid

  • No średnio ciężka matka wielodzietna musiałaby zaparzać 1kg kawy dziennie by dobić do tej dawki powodującej ryzyko 1/100 przypadków. Zresztą co to za ryzyko? W jakim czasie? Lifetime risk dla dowolnego raka to jest ponad 30% 

    Strzeż się Internetu! :)
    Podziękowali 1Agnieszka88
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.