Przekroczenie Masy krytycznej człowieka na metr kwadratowy mieszkania.

1101113151621

Komentarz

 • Kiedyś jakoś z łatwością myślałam o wyjeździe za granicę. To był czas naszych wędrówek z miasta do miasta. Znajomi po 2 latach mieszkania w jednym miejscu pytali: to gdzie teraz?, które miasto?
  Teraz już sobie nie wyobrażam.
  Podziękowali 1Bridget
 • zgoda i gotowość to zupełnie co innego niż mus, mus to nie chcę i robię wbrew sobie, bo tak trzeba
  Podziękowali 3J2017 Natasza Katia
 • Ja wyjeżdżałam wbrew sobie. Bo był mus. Zgoda i gotowość pojawiły się potem. Jako dobry owoc tamtej dobrej, choć ekstremalnie trudnej decyzji.
  Podziękowali 3Skatarzyna sylwia1974 jan_u
 • Naprawdę różnie się w życiu układa. A emigracja to nie grzech. Nie dramatyzujmy ;).
 • zwykle emigracja jest wyborem, zwykle ku lepszemu, pewnie, że nie dramatyzujmy.
  Podziękowali 2J2017 Berenika
 • edytowano listopad 2017
  A wracając do tematu ciasnoty, to bywa tak, że dzieci pięknie ze sobą współpracują nawet na małej przestrzeni i tak, że rodzeństwo codziennie jest o krok od dokonania mordu na współlokatorze. Ja i siostra byłyśmy w dzieciństwie przypadkiem nr 2. Moi zdesperowani rodzice przenieśli się do salonu, a siostrze oddali swoją sypialnię, bo mieli dość naszych awantur. Ja wśród 8 moich dzieci mogę wyłonić 2 takie pary ilustrujące przypadek nr 2. I przy każdej przeprowadzce robiłam wszystko, by osobnik nazwijmy go A nie był w pokoju z osobnikiem nazwijmy go B, a osobnik B nie był blisko osobnika C. Reszta dogaduje się w dowolnych konfiguracjach bez trudu.
  Współpraca (lub jej brak) między rodzeństwem może być poważnym czynnikiem osłabiającym (wzmagającym) wrażenie ciasnoty.
 • I tak jak ze wszystkim nie ma jednej wypracowanej reguły, ani żadnej recepty na szczęście.
  Każda rodzina musi więc podejmować własne , niezależne decyzje , nie kierując się wyborami innych

  Ale czasem można poczytać o różnych sposobach rozwiązywania dylematów mieszkaniowych i nie tylko
 • Daga powiedział(a):

  Ale co do tego nie mam wątpliwości

  każde dziecko powinno mieć swój kąt i dobre warunki do nauki i odpoczynku

  małżeństwo swoją sypialnie

  i wspólny stół   i  jadalnia


  no  i te łazienki i kibelki

  inna sprawa

  (u nas na razie rzadko się korkuje, jednak nie wyobrażam sobie wspólnego kibelka z łazienką)

  Nie spełniamy żadnego z powyższych. 
  Podziękowali 1Berenika
 • u nas też nie,
  w wielu rodzinach tego nie ma
  sorry jadalnia, kilka łazienek to luksus
  w moim odczuciu
 • Nasz pokój jest wielofunkcyjny 
  Sypialnia, salon i jadalnia w jednym :)
 • @Karolinka Luksus to był kilkadziesiąt lat temu, teraz praktycznie wszędzie w  domach są po 2 łazienki. A jeśli jest tylko 1 łazienka, to ważne, żeby chociaż kabelek był w osobnym pomieszczeniu. W domu rodzinnym mieszkało nas 4 osoby i niestety łazienka była z ubikacją, były wieczne spory i przeganianie siebie nawzajem.Teraz też mamy 4 osoby ale łazienka i WC osobno i jest duuuużo lepiej. 
 • edytowano listopad 2017
  mama_asia powiedział(a):
  Nasz pokój jest wielofunkcyjny 
  Sypialnia, salon i jadalnia w jednym :)
  Nasz ma jeszcze dodatkowe funkcje oprócz powyższych, np "pracownia" męża i pokój dziecięcy. Nie jest ciekawie, gdy trzeba coś wydrukować, uruchomić warczącą drukarkę, a obok śpi niemowlę.
  Podziękowali 3ewaklara Berenika Agax4
 • edytowano listopad 2017
  @Natalia Ja też kiedyś wyjechałem za granicę bardzo wbrew sobie, bo był mus (wg mnie) finansowy,byłam tam kilka miesięcy i do dzisiaj żałuję. Zarobiłam pieniądze ale co z tego? Było mi bardzo źle psychicznie, z dala od rodziny i znajomych, przeżyłam bardzo dużo stresów. I co z tego że zarobiłam te pieniądze? Nie dało mi to szczęścia.   Od tej pory nie robię już nigdy niczego wbrew sobie. A za granicę już nigdy więcej. Gdybym wtedy została w Polsce też by się pewnie jakoś ułożyło. 
  Podziękowali 1Rejczel
 • Dorotak powiedział(a):
  @matuleczka, nie wiem, gdzie i jak wynajmowalas mieszkania ale widać miałaś dużo szczęścia. Nikt nigdy Ci nie podniósł ot tak znienacka.czynszu? Zawsze miałaś jasna umowę? Żadnych akcji w stylu 'podpisujemy umowę co miesiąc na kolejny'? Albo żądań kaucji w wysokości dwóch pensji męża? Farciara. Ja skacze pod sufit, że przywiązałam się do małego, zadłużonego mieszkania na naście lat. Bo jak wbije se q ścianę gwóźdź to... To wbije i już :D 
  No właśnie nie. Czy z umową, czy bez nigdy mnie takie rzeczy nie spotkały. Jedyna sytuacja która nas zaskoczyła, to ta szybka sprzedaż jednego mieszkania. Ale byliśmy uprzedzeni, po prostu założyliśmy, że za tyle to się nie sprzeda i nie szukaliśmy niczego nowego. A potem mieliśmy stres. 
  Podziękowali 1Joannna
 • W starych blokach z płyty było WC oddzielnie i łazienka oddzielnie, ale bez WC. Zawsze coś. Teraz w nowych blokach robią łazienkę z WC i dodatkowe WC, ale raczej rzadko. Spanie w tzw. dużym pokoju to coś, czego nie znoszę. Już wolałabym tam zrobić spanie dla dzieci, bo rodzice powinni mieć prywatność. I to codzienne składanie i chowanie pościeli, ble. Dlatego wiem, że obecne mieszkanie będzie się sprawdzać tylko do pewnego momentu.
  Podziękowali 4J2017 Rejczel Karolinka Katia
 • my tak mamy. Malutka łazienka bez toalety i osobno wc. 
  Podziękowali 1Bridget
 • J2017 powiedział(a):
  @Natalia Ja też kiedyś wyjechałem za granicę bardzo wbrew sobie, bo był mus (wg mnie) finansowy,byłam tam kilka miesięcy i do dzisiaj żałuję. Zarobiłam pieniądze ale co z tego? Było mi bardzo źle psychicznie, z dala od rodziny i znajomych, przeżyłam bardzo dużo stresów. I co z tego że zarobiłam te pieniądze? Nie dało mi to szczęścia.   Od tej pory nie robię już nigdy niczego wbrew sobie. A za granicę już nigdy więcej. Gdybym wtedy została w Polsce też by się pewnie jakoś ułożyło. 
  Widzisz, ludzie są różni. Ja wyjechałam wbrew  sobie, a teraz jestem bardzo z tej decyzji zadowolona. Emigracja jest ciężkim wyzwaniem, ale może też być źródłem dobrych zmian i satysfakcji. Nie tylko materialnych. Mi jest teraz dobrze tu, gdzie jestem, ale nie, nie nastawiam się, że zostanę tu na zawsze. Nic nie jest na zawsze. Każdą decyzję można zmienić, jeśli okoliczności będą tego wymagać. O ile rzecz jasna się nie ślubowało. 
  ☺️

  Podziękowali 3Rejczel beatak Katia
 • A ja z drugiej strony widzę, jak ten 'mus' wyjazdu i pracy zagranica się zmienia w przyzwyczajenie i trudności ze zrezygnowaniem z tego komfortu finansowe go, jaki daje taki wyjazd. 
  Podziwiam ogromnie rodziny, na forum sporo takich, które wyjechały i wróciły do kraju, nawet kosztem tej drugiej łazienki. Serio. 
  Trzeba mieć ogromnie dużo odwagi, zeby wyjechać. Ale żeby wrócić że świadomością, że się rezygnuje z jakiegoś tam komfortu, żeby być w ojczyźnie - to już jest heroizm moim zdaniem.

  Podziękowali 3J2017 Rejczel Kobieta
 • Tola powiedział(a):
  W starych blokach z płyty było WC oddzielnie i łazienka oddzielnie, ale bez WC. Zawsze coś. Teraz w nowych blokach robią łazienkę z WC i dodatkowe WC, ale raczej rzadko. Spanie w tzw. dużym pokoju to coś, czego nie znoszę. Już wolałabym tam zrobić spanie dla dzieci, bo rodzice powinni mieć prywatność. I to codzienne składanie i chowanie pościeli, ble. Dlatego wiem, że obecne mieszkanie będzie się sprawdzać tylko do pewnego momentu.
  Oj tam, wystarczy na noc zamknąć drzwi na kluczyk i już masz prywatność :)
  Podziękowali 1Bridget
 • O ile drzwi w ogóle są.
 • Obecnie jestem na etapie pozbywania się niepotrzebnych gratów, wywalania kurzołapów, malowania ścian na jasne kolory. Przy 60m2 i siedmiu osobach minimalizm jest niezbędny.
  I dobrze mi z tym :)
 • Ja wyjechałam do kraju, który mi się nie podoba, gdzie "nie czuję" tej kultury, tych ludzi. Ale traumatyczne to to nie jest, raczej człowiek cierpi na samotność. Z tym, że mam na czym się skupić, czym się zająć, nie potrzebuję wychodzić "na zewnątrz". Bardziej niż wrócić do PL chciałabym wyjechać stąd. 
  Ale sam fakt emigracji jakoś mi nigdy nie ciążył, nie było to coś nie do pokonania. Ot, trochę inaczej, inny język, inne obyczaje. Tylko czasem widzę wyraźniej, że nie ma tu dla nas miejsca  w lokalnej społeczności, ale to znaczy, że czas zająć się sobą, a nie patrzeć wokół. 
  Podziękowali 1Rejczel
 • Kurcze, lubię to nasze mieszkanie chociaż robi się powoli za ciasne. Mam naprawdę super sąsiadów, nie wyobrażam sobie przeprowadzki. Na razie ;)
  Podziękowali 2anulaczarnula sylwia1974
 • @Natalia No ale trzeba też brać pod uwagę jednak dzieci, póki małe są to łatwiej jest zmieniać miejsce zamieszkania, jak jest szkoła to już gorzej i nie ma sensu. Dzieci mają przecież ulubionych przyjaciół, znajome środowisko i zmiana szkoły,  środowiska, zerwanie kontaktu z ulubioną koleżanką to często trauma dla dziecka. A kilkakrotnie taka zmiana to już wogóle. Trzeba gdzieś zakotwiczyć w miarę na stałe jak się ma rodzinę, tak uważam. Znajomi którzy mieli mus wyjazdu, to tylko jednak sami mężowie wyjeżdżali zarobkowo na jakiś czas,  żony z dziećmi tutaj są, zwłaszcza te co nie pracują, bo po co całej rodzinie życie wywracać.  Tylko jedni znajomi wyjechali całą rodzinką do Irlandii ale od razu z zamiarem zostania tam na stałe, są tam już 13 lat i kupili sobie dom,nie narzekają. Najpierw jednak wyjechał tylko mąż, przygotował miejsce i po 1 roku dołączyła do niego żona z dziećmi. 
 • mama_asia powiedział(a):
  Kurcze, lubię to nasze mieszkanie chociaż robi się powoli za ciasne. Mam naprawdę super sąsiadów, nie wyobrażam sobie przeprowadzki. Na razie ;)
  Ja podobnie.... Sąsiedzi mają 4-pokojowe mieszkanie, a są już sami. Czasem żartuję, że mogliby nam odstąpić jeden pokój (moglibyśmy spokojnie przebić się do nich), ale nie chcą. Mają trójkę dorosłych synów i kilkoro wnucząt, którzy ich odwiedzają. Wnuki często śpią u nich więc mają gdzie ich pomieścić. 
  Podziękowali 2sylwia1974 Bridget
 • @Dorotak To prawda, znam kobietę, co mając 4 dzieci ciągle znajdowała sobie pretekst do samotnych  półrocznych wyjazdów zarobkowych, mieli piętrowy dom w Polsce, dobrze wyposażony, męża miała spokojnego i dobrego ale pretekst do wyjazdu znalazł się zawsze- a to nowy chodnik przed domem, a to remont łazienki,a to nowe meble. Tymczasem w Polsce nudopilnowane jej dzieci-nastolatki zaczęły robić głupoty, ojciec był w pracy, matka za granicą a dzieci same sobie. 
 • A wyjazdy zarobkowe takie to już trochę inny temat, który działa mi wyjątkowo na nerwy :P
  Podziękowali 1ewaklara
 • My mamy przez ścianę samotnego Pana w czterech pokojach, czasem odwiedzają go córki i wnuki. Kiedyś proponował nam zamianę mieszkań, ale wtedy był w stanie lekkiego upojenia ;)
 • @anulaczarnula ; a może by się zamienili z wami mieszkaniami? po co im takie duże :D może właśnie o to trzebaby się modlic :)
 • Pisząc o super sąsiadach jego akurat nie miałam na myśli. Przyzwoity facet, ale były wojskowy, ateista, nadużywajacy ciut. Chwali się, że ma broń w domu ;) 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.