Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

kwiaty doniczkowe

13

Komentarz

  • Przesadzanie, czyli przełożenie rośliny do innej ze świeżą ziemią. Trzeba wyjąć z doniczki roślinę z bryłą korzeniową. W zależności od tego, jak to roślina, delikatnie usunąć część starej ziemi lub nie usuwać (bo wiele roślin zniesie nawet drastyczne zmniejszenie bryły korzeniowej, np. fiołek, skrętnik, skrzydłokwiat, a  inne to mocno odchorują, np. palmy). Wsadzić do nieco większej doniczki ze świeżą ziemią. Dosypać ziemię po bokach, wyrównać. I to wszystko. Można w razie czego szukać prostych filmików. Przesadzanie to bardzo prosta czynność.
  • Przełożenie do innej doniczki, zwykle większej.
    Dopisuję, bo widzę, że nie umieściłam tej informacji.
  • I raczej ta nowa doniczka nie musi być dużo większa - tyle, żeby pomiędzy bryłę korzeniową, a brzeg doniczki można było swobodnie wsypać i ucisnąć ziemię.
  • jestem miłośniczką roślin, także tych doniczkowych, domowych, mam ich całe mnóstwo i pięknie rosną. Jedyne co mi nigdy się nie utrzymało to paproć...no kuchnia zawsze marniały mi paprotki :(
  • Tak, większa doniczka nie powinna być znacząco większa wystarczy jeden numer więcej.
  • Paproć też mi nigdy nie przetrwała. Tylko te w ogrodzie dają radę ;)
  • Paprocie mogą spokojnie rosnąć w mieszkaniu, ale jeśli się kupuję to wiosną. Wtedy ma największe szanse na dostosowanie się do bardziej suchego pomieszczenia. I temperatura zimą - jeśli mieszkanie jest bardzo mocno ogrzewane, to paprocie źle to znoszą. Nie musi być chłodno, ale nie bardzo ciepło.
  • Predikata powiedział(a):
    Paproć też mi nigdy nie przetrwała. Tylko te w ogrodzie dają radę ;)
    w ogrodzie to się wytępić nie dają...
    a w domu d...
    Podziękowali 2Predikata madzikg
  • no i mam kwiaty doniczkowe :)
    pilea
    grubosz
    zielistka
    geranium
    to tak na początek :)
    zobaczymy co to będzie :smiley: 
    Podziękowali 2Katia madzikg
  • @monia3 doskonały wybór. To ładne i proste w uprawie rośliny.
    Podziękowali 1monia3
  • Czy powinnam przesadzić dopiero co kupione rośliny?
  • Chyba po latach dojrzalam do roslin w domu;) jaki lekki zwisajacy kwiat do salonu? Lubiący suszę;)
  • Bluszcz jest ładny ale niezdrowy jakby go jakiś pełzak zjadł, filodendron chyba też ładny jest.
    Podziękowali 1uJa
  • czekolada powiedział(a):
    Czy powinnam przesadzić dopiero co kupione rośliny?
    Jeśli siedzą w torfie owszem, bo w domu zaraz zdechną.

    uJa powiedział(a):
    Chyba po latach dojrzalam do roslin w domu;) jaki lekki zwisajacy kwiat do salonu? Lubiący suszę;)
    Żaden :tongue:  Albo pnącze, albo lubi suszę ;)
  • @Katia, a po czym to poznać? Nie śmiej się, jestem równie zielona jak te roślinki, które zakupiłam :lol: 
  • @czekolada torf jest lekkim, przepuszczalnym rodzajem gleby. Ma taka strzępkowatą strukturę, takie cale nitki, kreseczki, kawalki patyczkowate, lekki jak puch, takie cos ;) 
  • Torf jest brązowy i wyraźnie włóknisty, a taka ziemia z torebki w zasadzie czarna.
    Prawie wszyscy sprzedawcy roślin mają kwiatki w torfie, póki siedzą sobie w jakiejś szklarni czy innym idealnym miejscu wszystko jest OK, ale w normalnym domu z suchym powietrzem roślinka pada.
  • edytowano marzec 2018
    Ok, dzięki! Będę was tu zanudzać, bo zamarzyły mi się kwiatki w domu...dużo.  A nie znam się nic a nic. Na studiach miałam grudnika i trochę kaktusów, ale tajemniczo zaginęły w trakcie przeprowadzki. Od tamtej pory to tylko bazylię i rzeżuchę miałam i do zeszłego piątku nie czułam potrzeby więcej :lol: 
  • To zależy co znaczy lubiący suszę. Wiszące czyli filodendrony, różne bluszcze, hoje - nie lubią zalewania. Czyli podlać i na jakiś czas spokój. Dopiero jak ziemia przeschnie, to kolejne podlewanie. Dobre są np cissusy, zwykłe filodendrony pnące. One nawet jak im listki oklapną, to po podlaniu wstają. Uprawa roślin w domu nie jest absolutnie trudna, ale troszkę wprawy trzeba nabrać.
    Podziękowali 3Katia uJa sylwia1974
  • Rośliny w domu też mogą rosnąć w torfie, uprawiam tak np rośliny na balkonie, niektóre w domu też. To nie tak, że roślina w domu uprawiana w torfie uschnie. Ale torf ma taką właściwość, że jak wysycha, to robi się taki zwięzły jak cegła i nie chłonie wtedy wody, woda przez niego przelatuje. Więc osoby, które rzadko zaglądają do roślin, mogą sobie z tym nie poradzić. Ja bardzo lubię do upraw domowych lekką ziemię np do paproci. Ona jest dobra do wielu roślin domowych.
    Podziękowali 2czekolada Katia
  • A jak zakupiłam zamioculcasa w torfie to lepiej przesadzić od razu do ziemi?
  • Ania D. powiedział(a):
    To zależy co znaczy lubiący suszę. Wiszące czyli filodendrony, różne bluszcze, hoje - nie lubią zalewania. Czyli podlać i na jakiś czas spokój. Dopiero jak ziemia przeschnie, to kolejne podlewanie. Dobre są np cissusy, zwykłe filodendrony pnące. One nawet jak im listki oklapną, to po podlaniu wstają. Uprawa roślin w domu nie jest absolutnie trudna, ale troszkę wprawy trzeba nabrać.
    O takiego mi trzeba który zawola, podlej mnie podlej;) 
  • @Bagata, dobrze jest przesadzić. Bo dasz nową ziemię, sprawdzisz stan korzeni. To istotne, bo czasami kupione rośliny mają np. wełnowce na korzeniach. Ogólnie - przesadzić warto.
    Podziękowali 2Bagata czekolada
  • Dziękuję! Ale co to te wełnowce? Coś można na to poradzić? Na co trzeba zwrócić uwagę, sprawdzając stan korzeni?
  • Chętnie oddam sadzonki gasterii brodawkowatej, rozsadziłam swoje kwiaty i mam bardzo dużo odnóżek
  • Chetnie przyjmę.
    Podziękowali 1Karolinka
  • super. sadzonki stoją w wodzie
    gasteria to sukulent i bez problemu się wysyła
    proszę o adres na priv
    Podziękowali 1Elwik
  • Ja też mogę?
    Podziękowali 1Karolinka
  • Gdyby jeszcze została jakaś choćby marna sadzonka to ja też chętnie poproszę :)
    Podziękowali 1Karolinka
  • Tak, dajcie dziewczyny adresy

    Podziękowali 1celinka
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.