Założenie stowarzyszenia

Chciałbym założyć stowarzyszenie. Na początku celem jest sformalizowanie grupy i nabycie osobowości prawnej. Nie chcemy mieć ani przychodów, ani kosztów. Czy można to zrobić bez ponoszenia kosztów i jak najmniejszej liczby papierków?  Rozliczenie roczne nie jest konieczne w przypadku uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów. Czy można zaczynać od uepk, czy też po pierwszym roku działalności? 

Komentarz

 • Nie znam sie na tych wszystkich przepisach tak dobrze ale jako stowarzyszenie utrzymujemy sie ze skladek czlonkowskich i bez ksiegowego nie dalo rady. Z tym ze przy takim funkcjonowaniu to wychodzi jakies grosze (glownie jakies rozliczenie roczne). Ale pewnie jak ktos kumaty to radzi sobie sam. Najgorzej jest ze statutem - nam kilka razy wracali ale potem byl pisany z pomoca pani prawnik i juz wszystko przeszlo. Warto podejsc do urzedu miasta i zapytac - u nas wiem ze na jakies szkolenie dziewczyny ktore zakladaly chodzily 
 • Zakładałam Stowarzyszenie i udało się bez poprawek. Wzorowałam się na podobnych statutach z netu. Mamy księgowego bo realizujemy też projekty i wpływy i wypływy z konta są. Płacimy 50 złotych/m-c i za rozliczenie roczne 150 złotych. Ze składkami to ludzie płacą rozmaicie ale my robimy raz w roku potańcówkę i raz sprzedajemy ciasta na dużej imprezie i mamy na księgowego, opłaty bankowe i wkłady własne do projektów. 
  Musicie zacząć od zebrania założycielskiego.Wszystko, krok po kroku jest w necie.
 • @Elunia sami piszecie projekty?
 • Tak. Jest taka stronka dla NGo-sów
  http://fundusze.ngo.pl/x/1626651?query_id=1626660&res_num=0&sort_field=eventEnd&sort_order=asc

  i tu wybieramy takie dosyć proste. Nie brałyśmy się jeszcze za FIO bo te już trudniejsze. Startujemy też w konkursie w naszej gminie i zawsze coś dostajemy.
  Aaaa i jak się pisze różne projekty to ważne żeby statut był jak najszerszy. My nie mogłyśmy stanąć do niektórych projektów bo nie miałyśmy tego w działalności statutowej.
 • @Elunia a chodzilas na jakis kurs pisania projektow? My tylko projekty w gminie powiecie i raz wojewodztwie ale byl jakis projekt w ramach ktorego byla pomoc i facet nam pisal a teraz nikogo nie mamy. Nauczylam sie rozliczac projekty ale pisac nie umiem. Szukalam jakis kursow online ale nic nie znalazlam. My w statucie mamy bardzo szerokie spektrum dzialania

 • Nie chodziłam. Pisałam najpierw takie na 2-3 tysiące. Prosiłam też koleżanki, które piszą żeby mi pokazały stare projekty. Wiadomo nie każdy chce ale z tego mozesz się dużo nauczyć.
 • My na mniejsze sumy. Jeden tylko mielismy wiekszy na siatkowke na caly rok ale to zawsze mnostwo kombinacji bo pieniedxy praktycznie nie ma (skladki placi srednio 10-12 osob), a specyfika spolecznosci jest tala ze raczej do skladek chetni nie sa. Nie mamy za bardzo od kogo sie uczyc - nikt swoich projektow nie pokazuje i ogolnie jest taka troche nie fajna atmosfera bo tp jednak troche konkurencja jakby nie patrzec. Moze do Ciebie na korepetycje sie zapisze? :) tylko zeby cena mnie z nog nie zwalila B) 
 • Przypominaj mi się na priv. Mam w kompie pracowym kilka starych projektów to ci prześlę. A z jakiego jesteś województwa?

 • Lubelskiego :) 
 • Czyli nikt nie jest w Stowarzyszeniu nieobracającym kasą?
 • @fedor ale po co chcesz założyć stowarzyszenie? No nie da się nie obracać kasą. Czymś innym jest działalność zarobkowa stowarzyszenia.
  Podziękowali 1Bea
 • Mam pewną grupę ludzi chcemy zadbać o nasze interesy (i większości mieszkańców) w Gminie. Chcemy by nasza grupa była sformalizowana, miała osobowość prawną.
 • feodor powiedział(a):
  Mam pewną grupę ludzi chcemy zadbać o nasze interesy (i większości mieszkańców) w Gminie. Chcemy by nasza grupa była sformalizowana, miała osobowość prawną.
  Ale nawet na wszelkie zmiany w krs sa potrzebne pieniadze, a nie ma czegos takiego jak wyjme z wlasnej kieszeni (bo to niezgodne z prawem). 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.