wada wzroku-pytanie

Syn (prawie 13 lat) miał robione badanie i okazało się że na lewym oku ma-0,5. Odczuwa że gorzej nim widzi. Czy powinien nosić okulary? Czy nie bo tylko mu się wada pogłębi? Nie znam się i proszę o radę :). A i jeszcze... W pt rano nie widział na lewą stronę. Tzn. Mówił że widzi tylko połowę mojej twarzy i że nie ma bocznego pola widzenia. Właśnie tym lewym okiem. Badania okulistyczne (prócz pola widzenia- będzie za tydzień) wyszły ok i ma skierowanie do neurologa. Czy to może być migrena?

Komentarz

 • Może a nie musi.
  Pilnie skontaktowałabym go z neurologiem.

  Przy tak małej wadzie pomyślałabym o okulary do pracy przy monitorach
  Podziękowali 1awia
 • A badane było dno oka?
  Podziękowali 3Aneczka08 awia Isako
 • Było i wyszło ok. Do neurologa jutro będę dzwonić.
 • Ja mam schizę ale wbijałabym odrazu do neurologa nie czekałabym. 
  Podziękowali 2awia Agnicha
 • a kleszcza nie miał - u znajomej syn zaczał zezować, widział podwójnie okazało się, że neuroborelioza, oczywiście najpierw TK zrobili by inne rzeczy wykluczć.

  co do wady to mój 9,5 latek ma -0,75 i sprawdzona okulistka kazała jeszcze poczekać do po wakacjach (tym bardziej, że jest w ed i nie przepisuje z tablicy) powiedziała, że i tak będzie dożywotnio nosił okulary. Zaś w przypadku 7,5 latki co jej wyszło ponad +2 po kroplach, kazała zrobić okulary na już, i powiedziała, że 2-3 lata powinny starczyć i powinno byc ok.

  Skąd jesteś, mam w wwie pewną osobę co umie dobrać okulary dziecku. Bo się przekonałam, że wcale niekoniecznie okulista dziecięcy dobierze dobrze.

  Przy -0,5 to nie tyle do monitora co do tablicy trzeba, choć nasza powiedziała, że bedzie nosil na stałe.

  I czy było dno oka po kroplach robione?

  jeśłi ma ubytki w widzeniu a okulistycznie jest ok to na izbę przyjęć do szpitala gdzie jest neurologia, to się nim zajma zrobią TK na poczekaniu
  Podziękowali 1awia
 • Jedno oko -0,5 to bym głowy okularami nie zawracała. Popsuje sobie tylko wzrok jak szkła nie będą non stop czyste a o to trudno, szczególnie w tym wieku. Chyba, że mu to wyraźnie przeszkadza, np. siedzi w ostatniej lawce i musi wysilać wzrok żeby zobaczyć
  co napisane na tablicy.

  Natomiast z tym ograniczeniem pola widzenia konieczna pilna diagnostyka, bo to niepokojące.

  @Bea po co okulary do monitora przy -0,5? Przy takiej wadzie raczej nie powinien mieć problemu z czytaniem. Raczej ograniczenie kontaktu z ekranami w ogóle - one mają duży wpływ na pogłębianie wady - ale to w dzisiejszym świecie trudne do osiągnięcia.

  Podziękowali 2Bea awia
 • @Aneczka08 ;
  czy możesz mi, poproszę, przesłać namiary na tę osobę, która dobiera okulary?
  córka też ma -0,5 i muszę się zabrać za to.

  Z moich wspomnień taka wada przeszkadzała mi już przy przepisywaniu z tablicy, jeśli nie siedziałam w pierwszej ławce. Zaczęło się w 6 lub 7 klasie. Teraz mam -2  na szczęście nie poszło to dalej.

  Od okularów wada się chyba nie pogłębia, tzn. była kiedyś taka teoria, ale potem się zmieniła na taką, że należy jednak dobierać okulary dokładnie do wady, a nie trochę za słabe.

  Warto zwrócić uwagę na pozycję w jakiej dziecko czyta książki - nie powinno się leżeć na brzuchu. 
  Podziękowali 1awia
 • Moja ma fakt większą bo -1 i +1,5 ale ma antyrefleksy do monitora. Używa i sobie chwali. Mówi, że oczy mniej się męczą. Tylko tp dziewczynka..

  Jak siedzi w ostatniej ławce i przeszkadza to może się wszak bliżej przesiąść.

  O tej diagnostyce pilnie mówiłam.
  Neurolog sensowny chyba najbardziej..
 • Ale + 1 i - 0.75 to zapełnienia inna bajka przy czytaniu
  Podziękowali 1Bea
 • Odpowiadam grupowo bo się pogubiłam :wink: 1. Uczymy domowo więc tablicy brak :smile: 2. Jestem z Poznania 3. Oko badane po zakropleniu. 4. Kleszcza miał ale chyba 2 lata temu(?) 5.Po godzinie mu minęło i bolało (pulsowało) drugie oko i głowa bolała lekko.
 • Ciśnienie w oku okulista mierzył?
 • Tak czy inaczej neurologa szukaj. W moim pojęciu jest to pilne. Choć nie gaśnica ;)

  Migrenami też zajmuje się neurolog
 • Taki mam zamiar :smile: Po prostu jak wróciłam od okulisty to już było za późno.
 • A może ktoś zna neurologa w Poznaniu. Dobrze by było na nfz.
 • Ja mam +0.25 - malutka wada ale przy czytaniu ksiazek bardzo oczy sie suche robily tzw piasek i krople nie pomagaly a wystarczylo okulary do czytania i skonczyl sie piasek
  Podziękowali 2awia Bea
 • @awia - dobry neurolog dziecięcy w Poznaniu to Paweł Kemnitz (niestety nie wiem, czy na NFZ gdzieś przyjmuje, a pracuje na Szpitalnej chyba) i Grażyna Milecka (ona na NFZ na Kórnickiej przyjmuje).
  Podziękowali 1awia
 • Bardzo dziękuję.
 • edytowano kwiecień 2018
  @awia mój syn  6-7 lat temu miał taki incydent z widzeniem,ale obuoczny ... Nie widział na boki...Ma wadę wzroku właśnie minusową. Okulistka stwierdziła,że jeśli to będzie się powtarzało to neurolog. Nie powtórzyło się i jest wszystko ok. Pewnie,że warto zbadać, ale czasami w okresie dojrzewania różne dziwne rzeczy się dzieją. Wada Wada minusowa ma tendencję do powiększania się wraz ze wzrostem dzieci. Im  mniej oko się nadwyręża tym większa szansa,że wada będzie postępować wolniej. Tak więc szkła powinny być idealnie dopasowane do wady...Niestety lekarze jeszcze stosują stare metody i dają słabsze...
  Podziękowali 3awia Joannna mamaw
 • @awia do obojga tych lekarzy terminy są kosmiczne
  Nie wiem czy w takiej sytuacji nie pojechałabym na Krysiewicza albo na Szpitalną... to nie jest kwestia oka. Jeszcze jest opcja że pediatra wystawi synowi skierowanie do neurologa na cito
  Podziękowali 2awia Agnicha
 • @ola_g mam na cito od okulisty
  Podziękowali 1ola_g
 • Do dr Mileckiej warto podjechać bezpośrednio na Kornicka i porozmawiać w rejestracji - czasem terminy się zwalniaja tak z dnia na dzień.
  Podziękowali 1Agnicha
 • Jutro się wybieram bo rej tel to porażka!
 • O, Hania, dobry pomysł, czasami warto między pacjentami wejść do samej pani doktor. Jeśli chodzi o rejestrację to jedyny powód dla którego zrezygnowałam z wizyt - nie ma możliwości zarejestrować się, zwłaszcza jak dostaną na początku roku terminy na nfz 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.