Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Sól egzorcyzmowana

24

Komentarz

  • Poza tym - używając np. święconej wody przywołujemy Bożą Obecność, bo woda ta była poświęcona właśnie. A przelewając wosk, odprawiamy czary. Po prostu.


    To nie woda czy sól 'działają' - działa wypowiedziana nad nimi (przez kapłana) modlitwa.
  • I jeszcze z "Dzienniczka" św. Faustyny:


    W pewnej chwili, kiedy zaniemogła śmiertelnie jedna z naszych Sióstr, i zeszło się całe Zgromadzenie, a był także i kapłan, który udzielił chorej absolucji, wtem ujrzałam mnóstwo duchów ciemności. W tej chwili zapominając się. że jestem w towarzystwie Sióstr, chwyciłam za kropiło i poświęciłam ich i znikły zaraz; jednak kiedy Siostry przyszły do refektarza, Matka Przełożona zrobiła mi uwagę, że nie powinnam święcić chorej w obecności kapłana, że do niego najeży ta czynność. Przyjęłam to upomnienie w duchu pokuty, ale wielką przynosi ulgę święcona woda dla umierających. (Dz 601)

  • Ja teologicznie nie umiem uzasadnić dlaczego sakremetalia są stosowane,  ale z jakiegoś powodu księża święcą mieszkania i nikogo to nie oburza, ani nikt nie dopatruje sie w tym magicznych obrzędów. 
    Wodę ,  sól i olej trakuje jako narzędzie do walki,  nie samą w sobie tylko jako coś omodlonego.  Ja sama egzorcyzmów nie mogę odprawiać więc korzytam z tego co jest mi dane od kościła.  
    To nie jest tak że szatan jest skuteczniejszy od Boga tylko szatan wykorzysta każdą okazję żeby działać,  a Bóg pozostawia nam wolną wolę. 
  • Maciek_bs powiedział(a):
    Może moje niedowiarstwo wynika właśnie z tego, że jestem tak bardzo niedoskonały i ani z Chrystusem ani z bliźnimi nie wychodzi mi najlepiej? Jestem dopiero w przedszkolu, a małym dzieciom ognia się nie daje :)
    Ale małym dzieciom daje sie kalosze żeby w błcie nie utaplały nóg. 
    Podziękowali 1Rien
  • Zacznijmy od początku: czemu akurat sól by miała być opętana przez diabła? Przychodzi mi do głowy taki pomysł, że gdzieś kiedyś ludzie bali się używać soli, bo uważali, że jej podziemne kopalnie leżą blisko piekła. Księża zaczęli zatem egzorcyzmować sól, żeby ten problem usunąć. Weszło to do lokalnej tradycji i dorobiono teorię, że taka sól jest lepszą, niż zwykła, bo odpędza demony.
  • Maciek_bs powiedział(a):
    Zacznijmy od początku: czemu akurat sól by miała być opętana przez diabła? Przychodzi mi do głowy taki pomysł, że gdzieś kiedyś ludzie bali się używać soli, bo uważali, że jej podziemne kopalnie leżą blisko piekła. Księża zaczęli zatem egzorcyzmować sól, żeby ten problem usunąć. Weszło to do lokalnej tradycji i dorobiono teorię, że taka sól jest lepszą, niż zwykła, bo odpędza demony.
    A przeczytałeś tekst modlitwy egzorcyzmu, który wkleiłam? Jest odniesienie do historii biblijnej - dlaczego sól. Poczytaj o tym...
  • To pierwszy cud Elizeusza. Drugi jest mniej przyjemny:

    19 Mieszkańcy miasta mówili do Elizeusza: "Patrz! Położenie miasta jest miłe, jak ty, panie mój, widzisz, lecz woda jest niezdrowa, a ziemia nie daje płodów". 20 On zaś rzekł: "Przynieście mi nową misę i włóżcie w nią soli!" I przynieśli mu. 21 Wtedy podszedł do źródła wody, wrzucił w nie sól i powiedział: "Tak mówi Pan: Uzdrawiam te wody, już odtąd nie wyjdą stąd ani śmierć, ani niepłodność". 22 Wody więc zostały uzdrowione aż po dzień dzisiejszy - według słowa, które wypowiedział Elizeusz. 
    23 Stamtąd poszedł do Betel. Kiedy zaś postępował drogą, mali chłopcy wybiegli z miasta i naśmiewali się z niego wzgardliwie, mówiąc do niego: "Przyjdź no, łysku! Przyjdź no, łysku!" 24 On zaś odwrócił się, spojrzał na nich i przeklął ich w imię Pańskie. Wówczas wypadły z lasu dwa niedźwiedzie i rozszarpały spośród nich czterdzieści dwoje dzieci. 
    Podziękowali 1Milagro
  • Ale, rozumiem, rozmawiamy o soli? :smile: 
  • Tak tylko sygnalizuję, że Elizeusz był dziwnym człowiekiem.
    Podziękowali 1Milagro
  • @Malgorzata, ale... czytałaś ten fragment z Dzienniczka, który wkleiłam?
    I to nie jest tak, że masz się nie modlić równocześnie! 

    Inna rzecz, że moim zdaniem to pokazuje DARMOWOŚĆ Bożej łaski. Nie musimy się spinać, by... była. Chyba to warto też zobaczyć - chociażby na przykładzie sakramentaliów.

    Relikwie traktuję jako znak obecności świętych - starszych braci w wierze - którzy przeszli już do bezpośredniego obcowania z Bogiem i "łatwiej im" uprosić mi pomoc. To nie oni pomagają! To Bóg za ich przyczyną. Są tylko pośrednikami. Ale to tak, jak w rodzinie - czasem ktoś ma nazwijmy to większe "chody" u rodziców. Jakoś tak po dziecięcemu to praktykuję i śmiem twierdzić, że dobrze właśnie tak.   
  • Mnie nic nie zwalnia z modlitwy,  woda święcona,  sól czy relikwie umacniają. 

    Nie wiem czemu diabeł boi sie wody święconej ale skoro sie boi,  to nie będę tego rozkminiać. 
    Podziękowali 2Małgorzata32 Joannna
  • Nie chodzi o to, że sól jest "opętana" i trzeba odprawić nad nią egzorcyzmy. Chodzi o to, że sól mając specjalne znaczenie w symbolice chrześcijańskiej jest używana jako poświęcona przez specjalną modlitwę egzorcyzmu, niejako "niosąc" tę modlitwę do miejsc gdzie będzie rozsypana/wrzucona.

    Mnie osobiście to ni ziębi ni grzeje. Podobnie jak woda z Lourdes czy wino z Gidel (Gidli?). Jak jest to ok. Ale nie żebym latał za tym, bo to konieczne, albo potrzebne.
  • > niejako "niosąc" tę modlitwę

    Jak materia może nieść to, co duchowe?
  • Postacie Eucharystyczne są prawdziwym Ciałem i Krwią Chrystusa, a nie materią napromieniowaną modlitwą.
    Podziękowali 1Milagro
  • Ale sie czepiasz. 
  • Właśnie się czepiam, bo wpis Mader pokazuje, jakie się robi zamieszanie. Jakaś praktyka niewiadomego pochodzenia, podczepiona awansem pod proroka Elizeusza, nagle zaczyna się pojawiać obok tego, co jest sercem naszej wiary.
    Podziękowali 1Bambidu
  • Dla mnie to ma sens o ile buduje wiarę w działanie Boże, ewentualnie daje pokój serca. Sakramentalia nie działają ex opere operato, czyli może się dokonać to, co oznaczają, ale nie musi. Widać to bardzo dobrze po samym egzorcyzmie, który pewnie statystycznie częściej nie działa, niż działa. 

    Nie podoba mi się, że cała ta otoczka zagrożeń duchowych tworzy niezdrową sensację i wzmaga lęki, które potem właśnie potrzebują różnych praktyk lub unikania dla stonowania nastroju. Niekiedy to mi wręcz przypomina takie jakieś zachowania obsesyjno-kompulsywne lub samospełniające się proroctwo - gdybym ja się w kółko karmił takimi treściami z Egzorcysty, to bym bardzo szybko doznał dręczenia i natrętnych myśli; we mnie te wszystkie opowieści raczej wzbudzają lęk, więc unikam "jak diabeł święconej wody". ;)
    Podziękowali 1tymka
  • Ja bardzo lubię relikwie. We mnie to wywołuje takie lekkie myśli o niebie i daje dystans do życia ziemskiego, skoro tutaj się tak nabożnie nastrajam w bliskości czyichś zwłok i to najczęściej typu palec, kostka czy co to tam jest.


    Podziękowali 1Bridget
  • edytowano maj 2018
    sól służy do wypędzania  demonów  i ochronie przed nimi
    tak jak ostatni słyszałem ze wystarczy prosic Maryje by okryła  płaszczen  nas  ukryła  w dłoniach nas i ramionach i stajemy sie niewidzialnymi dla demonów 
    te słowa wypowiada egzorcysta  nad opentanym  i ona powiedziała ze  on nie widział  kapłana zniknoł 

    a tutaj książka  rady dobrego pasterza opracowanie przez egzorcystów  w formie pdf 
    ale ja mam w formie  papierowej


    MODLITWA ZAMYKAJACA DRZWI NIECZYSTYM DUCHOM DO NASZEGO CIAŁA.
    Opieczętowujemy je zawsze Najdroższą Krwią Jezusa. Należy często głośno mówić:
    ianurzam się w najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa.
    KrWią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen.
    MODLITWY W PILNYCH PRZYPADKACH; NAGŁEGO ATAKU
    SZATANA
    Należy wykonać znak Krzyża I po wiedzieć z wiarą.”
    W IMIĘ JEZUSA, DUCHU NIECZYSTY, ODEJDŹ!
    albo
    W IMIĘ TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ
    OJCA, SYNA I DUCHA SWIĘTEGO, ODEJDZ, SZATANIE! POPRZEZ
    ZASŁUGI DROGOCENNEJ KRWI JEZUSA, ZA
    WSTAWIENNICTWEM NIEPOKALANEGO SERCA
    MARYI, ŚWIĘTEGO JÓZEFA I WSZYSTKICH
    SWIĘTYCH SWIĘTEGO MICHAŁA I WSZYSTKICH ANIOŁOW!
    lub odmówić Breye świętego Antoniego; bądź nosić je przy sobie
    OTO KRZYZ NASZEGO PANA UCIEKAJCIE, NIEPRZYJACIELSKIE
    MOCE ZWYCIĘŻYŁ LEW Z POKOLENIA JUDY, POTOMEK
    DAWIDA.






    Podziękowali 2Rejczel madzikg
  • @Maciek_bs, 'napromieniowana' modlitwą... - no proszę Cię... Litości. Obawiam się, że merytorycznośc tej dyskusji musi się skończyć odesłaniem do lektury Katechizmu Kościoła Katolickiego (tak, jest rozdział o sakramentaliach). Polecam gorąco.  
    Podziękowali 2Małgorzata32 Joannna
  • I, wybacz, @Maciek_bs, ale przychodzi mi na myśl tylko jedno - Uwielbiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi a objawiłeś prostaczkom. Ja czytam Biblię i Katechizm KK. I nie mam problemów z sercem naszej wiary. Pewnie to i łaska, ale też założenie, że jednak są mądrzejsi ode mnie.
    Skoro modlitwy egzorcyzmów (także nad solą) są w Rytuale egzorcystów, to korzystam z dobrodziejstwa Kościoła i nich, nie kminąc, czy nie lepiej byłoby egzorcyzmować węgiel, bo może bliżej środka ziemi?...  
    Podziękowali 1celinka
  • Czemu az cztery razy wydygałaś/wydygałeś @ori
  • ori tak już ma ;)
    Podziękowali 1Rejczel
  • Katechizm nie mówi nic o soli egzorcyzmowanej. Szczegółowo omawia tylko błogosławieństwa, inne formy traktuję trochę jak obrzędy kultury ludowej.
  • Jeżeli egzorcyzm soli jest zawarty w rytuale egzorcystów, to tym bardziej mnie ciekawi, jak solniczka może być opętana przez diabła.
    Podziękowali 1Anka
  • sół  służy do wypędzania   demonów  tak samo jak krzyż czy nawet obraz matki Bożej o tym mówił ks glass     
  • Do potrzebujących wczoraj wysłałam te z priva wczorajszego.
    Dzisiejsze privy wysyłam jutro.
    Komu jeszcze potrzeba to czekam na priv.
  • Maciek_bs powiedział(a):
    Jeżeli egzorcyzm soli jest zawarty w rytuale egzorcystów, to tym bardziej mnie ciekawi, jak solniczka może być opętana przez diabła.
    Czyli co?
    Franciszkanin Ojciec Teodor z Krakowa głupoty gada tak?

  • Bardzo sympatyczny franciszkanin. Nic nie wiem o głupotach.
  • Na każdej mszy świętej egzorcyzmuje sól olej wodę o świece.
    Mają nam pomagać i są to sakramentalia.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.