Świetlice szkolne - rekrutacja

Czy jest jakiś przepis, który mówi, że pierwszeństwo przy przyjęciu do świetlicy szkolnej mają dzieci z rodzin wielodzietnych? 
«134

Komentarz

 • Tola powiedział(a):
  Czy jest jakiś przepis, który mówi, że pierwszeństwo przy przyjęciu do świetlicy szkolnej mają dzieci z rodzin wielodzietnych? 
  Z tego co się orientuję, każda szkoła ma wewnętrzny regulamin przyjmowania dzieci do świetlicy szkolnej, nie regulują tego przepisy odgórne (upewnię się jeszcze). W wielu szkołach np pierwszeństwo mają uczniowie klas początkowych (reszta miejsc dla wszystkich)-dzieci pracujących rodziców oraz te, które nie uczestniczą w lekcjach religii
  Podziękowali 1Tola
 • I te  dzieci które dojeżdżają do szkoły np autobusem szkolnym
  Podziękowali 2Tola Bea
 • Dzięki. A na jakich przepisach opierają się takie regulaminy?
 • edytowano 16 maj
  Nie mogą być sprzeczne z przepisami prawa oswiatowego i innymi przepisami-to tak najogólniej
  Świetlica jest miejscem, które może ale nie musi być zorganizowane

  No i tzw sprawy życiowe - inaczej będzie w szkole, która skupia uczniów z gminy i zapewnia im dowóz, inaczej w dużym mieście, np w szkołach sportowych, w których dzieciaki zaczynają trenowanie np o 6 rano
  Ilosć miejsc w swietlicach jest zazwyczaj ograniczona i trzeba się dobrze nagłowić, jak zapewnic miejsce tym najbardziej potrzebującym tego dzieciom, a do nich należą np dzieci rodziców długopracujących czy rodziców samotnych
  Najlepiej dowiedzieć się w konkretnej szkole

  edit: postaram się sprawdzić
  Podziękowali 1Tola
 • @Tola - nie ma odrębnych przepisów regulujących pierwszeństwo przyjmowania do świetlicy szkolnej.
  To reguluje regulamin świetlicy szkolnej, do którego rodzice powinni mieć swobodny dostęp i móc się z nim zapoznać.
  Istnienie świetlicy szkoleń uwarunkowane jest tez wolą i możliwościami finansowymi organu prowadzącego
  Podziękowali 1Tola
 • Jejku, serio? Zorganizowanie świetlicy nie jest obowiązkiem szkoły?

  Przepraszam, ale naprawdę ten system powinien być zaorany. Dziecko siedmio- ośmioletnie wg. prawa nie może samo wrócić do pustego domu (zresztą wiele dzieci w tym wieku naprawdę do tego nie dorosło). Jak można pracować zawodowo, jeśli dzieci mają 3-4 lekcje dziennie? 
 • No ja wiem, najlepiej, jak matka jest w domu. Ale nie zawsze się da. Nie wydaje mi się zresztą, żeby dziecko w wieku szkolnym musiało przebywać z matką 21 godzin na dobę. Szkoła powinna zapewniać dzieciom opiekę i edukację przynajmniej z 6 godzin dziennie, wtedy chociaż praca na pół etatu jest mozliwa. Co można zrobić między 8:00 a 10:35 wliczając dojazd?
 • @Bagata - nie sama szkoła temu winna, ile finanse oraz możliwosci lokalowe
  Bo jak miasto nie da na etety - to nie zorganizujesz oddziału
  a jeśli szkoła na ma mozliwosci lokalowych (vide szkoła w Wawie, gdzie w ub roku szkolnym otwarto 21!!! nowych oddziałów klas pierwszych), to żeby na rzęsach stawało, nie otworzy nowego oddziału albo będzie jeden na cała szkołę

 • Nie no jasne, dlatego mówię o całym systemie.
 • W szkole, gdzie pracuję nie ma rekrutacji do świetlicy. Teoretycznie może uczęszczać do niej każdy uczeń szkoły. W praktyce oczywiście są to maluchy 1-3 i niedobitki 4.
 • W jakich godzinach pracują swietlice?
 • U nas po 12 lub po 13 i do 13 lub 14czyli ok godzine i to nie codziennie ale to mała szkoła w której w kl 0-7 uczy się 35 uczniów w sumie 
 • Od 6.30 do 18
 • U mnie do 16.30 od nie jestem pewna chyba 12.20 jak kończy lekcję ta klasa co ma tego dnia najmniej. Ale to mała szkoła, wszystkie klasy mają lekcje od 8 i tylko różnie kończą.
 • U na od 7.15 (przyjazd autobusu) do 13.30 (odjazd ostatniego) w mieście do 14.45 (odjazd ostatniego autobusu).
  Moje wsiowe na świetlicy nie mogą być. Tylko dojeżdżające.
  Przedszkole we wsi od 7.45 do 14.00 i nie dowożą przedskolaków - dopiero od pierwszej klasy. 
  I pracuj tu człowieku B)
 • U nas 6.00 - 17.30
  Uwierzycie ze były dzieci które czekaly  już przed 6.00 na otwarcie szkoły? 
  A wychodzily po zamknięciu świetlicy i czekały przed szkołą do 18?
  Podziękowali 1Bea
 • edytowano 17 maj
  Bagata powiedział(a):
  Szkoła powinna zapewniać dzieciom opiekę i edukację przynajmniej z 6 godzin dziennie, wtedy chociaż praca na pół etatu jest mozliwa. Co można zrobić między 8:00 a 10:35 wliczając dojazd?
  dlaczego powinna? To myślenie socjalistyczne. Szkoła jest od uczenia a nie przechowywania dzieci . W Irlandii, gdzie żyję nie ma czegoś takiego jak świetlica. W szkole podstawowej zajęcia kończą się o 1.30 albo 2.30 ( preschool to godzina 12 ) i masz dziecko odebrać. Co więcej jak nauczyciele mają szkolenia to szkoła jest cały dzień zamknięta. W czasie świąt albo innych dni wolnych nie ma czegoś takiego jak dyżury nauczycieli w szkołach aby można było im dzieci podrzucić.
  Podziękowali 2kociara joanna_91
 • No ale to w praktyce chyba oznacza ze co do zasady matka dzieci wczesnoszkolnych nie pracuje? Jak sobie radzą rodzice pracujący?
  Podziękowali 1Bagata
 • Niech będzie, że socjalistyczne, jak zwał tak zwał.

  Ja tam uważam, że państwo powinno wspierać swoich obywateli w wychowaniu dzieci, a takim wsparciem jest zorganizowanie codziennej kilkugodzinnej opieki dla dzieci, które nie mogą jeszcze same zostawać w domu. Niechby to nawet było płatne, ja bym chętnie dopłaciła za to, żeby dziecko miało możliwość realizowania swoich zainteresowań i zabawy z kolegami bezpośrednio po lekcjach w budynku szkoły.

  Podziękowali 1Monika73
 • mader powiedział(a):
  No ale to w praktyce chyba oznacza ze co do zasady matka dzieci wczesnoszkolnych nie pracuje? Jak sobie radzą rodzice pracujący?
  No całe pokolenia jakoś się wychowaly ;)

  Uważam ze szkoła w trakcie nauki sprawuje opiekę nad dziećmi ale skazanie 7 latka na 10 h w szkole to stanowczo za dużo 

  Troche nam się granice poprzestawiały niestety :(
  Rodzic żąda, rodzicowi się robi dobrze 

  Mój kuzyn mieszka z rodziną  i  pracuje w Londynie. Od momentu posłania synka do placówek musieli tak organizować życie aby zapewnić mu opiekę po jego zajęciach czy w czasie przerw w szkole.  Na ten dłuższy czas przyjeżdżała babcia albo przylatywał do Polski. Jako jedyny z grupy. Generalnie nikt nie ma z tym problemu i nie rozkminia

  I jakoś tam minister nie pohukuje z telewizora na wrednych nauczycieli ani nie instruuje rodziców , gdzie mogą na wredne szkoły skarżyć ;)
  Tak wiem. Tam inne zarobki. No ale my też w euro nie zarabiamy 

  Z własnej praktyki -mama 7 latki pracująca na uczelni (to istotne bo wolne przed świętami miała kilka dni wcześniej niż szkola) z oburzeniem pyta -to kiedy ja mam święta przygotować??? Kiedy usłyszała, że szkoła w wigilię na pewno nie pracuje

  7 latek od połowy września zostaje długo po zamknięciu świetlicy pod opieką wychowawczyni. Mama zjawia się ok 18.30 -19.00
  Po którymś razie wychowawczyni nie wytrzymuje i mówi, że następnym razem po prostu doprowadzi dziecko o 17.30 do domu.
  Mama -ze śmiechem, oj nie nie nie. I tak nikogo nie będzie
  Okazuje się ze pracuje od 10 do 18 na drugim koncu miasta . Osłupiała wychowawczyni w koncu mówi ze przecież mama wie do której szkoła pracuje i w takim razie doskonale musiała zdawać sobie sprawę, że w żaden sposób nie jest w stanie odebrać dziecka o czasie.  Mama oburzenie i pretensjami -no wie pani, ja bym musiała opiekunkę zatrudnić a tak to ktoś musi z moim dzieckiem zostać bo nie można go zostania aż rodzic nie odbierze 
  Podziękowali 1Kobieta
 • @Kobieta, zajęcia od 8:00 do 13:30 albo 14:30 to jest w miarę długo. W Polsce dzieci mają po 3-4 lekcje, czyli kończą ok. 11.
  Podziękowali 2Elunia Bea
 • edytowano 17 maj
  Ej, o czym Wy mówicie??? 
  Jaka 6-18? Komu się poprzestawiało?
  Ja pisałam o 6 godzinach opieki!
  Podziękowali 2Elunia AB
 • Fajnie, że w GB dzieci nie muszą długo przesiadywać w szkole. Różnica jest taka, że tam ludzie są w stanie utrzymać się na przyzwoitym poziomie z jednej przeciętnej pensji, ewentualnie z drugim rodzicem pracującym na kawałek etatu.
  Podziękowali 3mader AB Bea
 • Bagata powiedział(a):
  @Kobieta, zajęcia od 8:00 do 13:30 albo 14:30 to jest w miarę długo. W Polsce dzieci mają po 3-4 lekcje, czyli kończą ok. 11.
  Jeszcze dokładnie sprawdzę ale jestem przekonana ze moje dzieciaki nigdy nie kończą lekcji ok 11.
  Najwcześniej 12.35 i to chyba raz w tygodniu. 
 • Bagata powiedział(a):
  Ej, o czym Wy mówicie??? 
  Jaka 6-18? Komu się poprzestawiało?
  Ja pisałam o 6 godzinach opieki!
  Yyyy
  Chyba nie rozumiem tego wpisu :)
 • @kociara "No całe pokolenia jakoś się wychowaly "

  W sensie że dzieci same szły/wracały ze szkoły i czekały na rodziców? Prawda tylko chyba w Irlandii obowiązek szkolny jest od piatego roku życia? Jeśli się nie mylę. Dlatego pytam @Kobieta jak sobie w praktyce radzą rodzice pracujący. Nie kazdy ma przecież babcie.
  Podziękowali 3Bagata Elunia Bea
 • kociara powiedział(a):

  Troche nam się granice poprzestawiały niestety :(
  Rodzic żąda, rodzicowi się robi dobrze 


  Oj, kociara, dziwne, co piszesz. Komu się robi dobrze? Rodzicom, którzy muszą rzucić pracę, bo dziecko ma lekcje np. 10:45-14:30, a następnie ma zadawane do domu tony pracy domowej, bo w szkole z niczym się nie zdąża?
  Podziękowali 3mader Elunia Monika73
 • Chodzi mi o to, że popadamy w skrajności. Ja mówię o tym, że gdyby nie świetlica, to pierwszoklasista miałby 3 godziny opieki w szkole. Ty o tym, że 10 godzin to za dużo. Jest chyba coś po środku?
 • edytowano 17 maj
  Ech chyba musze jeszcze raz wszystko napisać i wyłuszczyc o co mi chodzi

  Edit 
  Ale będzie dlugo bo to wielowątkowa sprawa
 • mader powiedział(a):
  @kociara "No całe pokolenia jakoś się wychowaly "

  W sensie że dzieci same szły/wracały ze szkoły i czekały na rodziców? Prawda tylko chyba w Irlandii obowiązek szkolny jest od piatego roku życia? Jeśli się nie mylę. Dlatego pytam @Kobieta jak sobie w praktyce radzą rodzice pracujący. Nie kazdy ma przecież babcie.

  Podbijam, bo też jestem ciekawa.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.