Kto się zna na termomodernizacji?

Chcemy skorzystać z programu Czyste powietrze. Ktoś już ćwiczył temat? Ktoś robił audyt energetyczny czy jak to się nazywa?
«1

Komentarz

• @Elunia ; ja zgłębiłam temat.
    Audyt nie jest konieczny - zależy co chcesz.
    Podziękowali 1Bea
  • Chco zmienić piec,dwa okna, drzwi wejściowe i ocieplić budynek. Będzie więcej niż to 53 tysie, ale trochę mamy swoich środków,a trochę chcemy dobrać z tej pożyczki. Staracie się o tę dotację?
  • Ja bym chciała. Myśleliśmy o piecu i o panelach słonecznych ale one tylko na kredyt, nie ma dofinansowania 
  • My piec wymieniliśmy ale jeszcze instalacje bysmy chcieli a nie wiem czy można 
  • No w tym projekcie Czyste powietrze niby.można.
    Podziękowali 1MAFJa
  • Zależy jaki piec - jeśli na gaz to nie ma problemu. Na inny opał a masz koło domu gaz to raczej nie dostaniesz ( tak twierdzi nasz fundusz).
    Zasada jest dość prosta - najpierw wymiana pieca, ew. instalacji itd. 
    Bez wymiany pieca nie ocieplą domu.
    Na opał stały piec musi być klasy wyższej niż V.
    Jak nie masz audytu to minimalne ocieplenie styropianem lub wełna 20 cm.

Wniosek jest dośc prosty.
    53 tys. to dofinansowanie + wkład własny
    Wkład własny zależny od dochodu, 500+ nie uwzględniają.

My chcieliśmy składać, bo mamy nieocieplony ale nie chcemy gazu, a byśmy musieli wymienić nasz nowy piec. Jak zakładaliśmy 5 lat temu nie miał jeszcze klas, więc musi być nowy ( klasy wprowadziła UE w 2017r.). I mamy już styropian 15 cm, a zgodnie z wnioskiem musiałby być 20cm. Odpadamy zatem.
  • @kika0 ale piec jest z dofinansowania.

@mafja można instalacje. Tylko zwróćcie uwagę jaki macie piec, sprawdź jakiej klasy. Posiadane mogą być V lub nowsze.

• No właśnie nie mamy gazu i chcemy pellet bo my mamy zwykłego kopciucha. Ale jak z tym audytem i styropianem? Z jednej strony mamy ocieplony, ale część dobudówki nie to nie wiem o co chodzi?
  • Do miejscowości macie gaz dociągnięty? 
    Jak nie to spoko. Tylko na pellet jest chyba do końca czerwca.
    Jak audyt to z audytu wynika jaki macie mieć styropian czy wełnę grubości. Z niego też wyniknie czy resztę macie wystarczająco docieplona czy też musicie ocieplić.
  • Ale właśnie nie chcemy tego audytu tylko sami chcemy jakis opis zrobić , ale nie rozumiem do końca jak to jest. Ktoś przyjeżdża z WFOŚIGw ? Serio pellet tylko do czerwca? Ale tylko do czerwca można składać, tak? Nie mamy na wsi gazu i się nie zanosi.
  • Jak nie pellet to myśleliśmy o ekogroszku
  • Wniosek jest dość prosty, tam trzeba pouzupelniac co chcecie i kalkulacja sama się robi.
    Teraz wprowadzili zmiany i już niekoniecznie przyjadą z funduszu.

Aaaa i nie wiem czy wiecie od tego roku obowiązuje dodatkowo ulga termomodernizacyjna!
    Podziękowali 1Elunia
  • A coś więcej o tej uldze? My mamy jeszcze na dzieci i z tego podatku jakoś bardzo duzo nie zostaje.
  • Basja, a jak wygląda kwestia docieplenia dachu? Też wpierw piec? Mamy 4letni ale niestety wówczas klas nie było. Dom docieplam w części ale 10cm. Więcej nie da rady, bo konstrukcja dachu nie pozwala. Zresztą nie widzę potrzeby.
    Może bym się połaszczyła na tą dotację  :D

Ulgę będzie można rozliczyć niestety tylko po audycie. I nie na nieruchomości z zarejestrowaną dg. Tylko budynek jednorodzinny. Także ten. Sami widzicie.
    Pewnie ktoś skorzysta ale raczej niewielu desperatów w moim pojęciu.
    Do tego trzeba przedłożyć komplet dokumentów,; prawo do budynku. Pierdylion zaświadczeń, zgłoszenie lub pozwolenie, rachunek za materiały i roboty.

• @bea ale przy czystym powietrzu trzeba te same faktury mieć, inaczej nie rozliczysz dofinansowania.
    Jesteś pewna, że po audycie ulga termomodernizacyjna? Wydaje mi się że niekoniecznie, bo zasady podobne do czystego powietrza.

Docieplać dach,strop, piwnice też można.
    Być może po audycie 10cm by przeszło, ale pewności nie ma.
  • Doczytałam, faktycznie tylko po audycie i jak się prowadzi na części działalność gospodarczą to też można.
    Podziękowali 2Bea Elunia
  • Ojeny. Pogubiłam trochę. Mamy piec viesmana z 2016 roku. Docieplone na świeżo 2sciany teraz chyba 10? Ale nie mam pewności- grube to jest..A wcześniej 2 piątka .. izolacja dachu tez by nas interesowała 
  • edytowano 24 luty
    Popytajcie na FB w grupie:
    Domy pasywne, OZE i auta elektryczne

Jest jeszcze:
    Obalamy mity na temat ogrzewania prądem
  • Możemy aplikować! Jedyny problem to na kasę czeka się do 4 m-cy. Żaden przedsiębiorca nie skredytuje tak długo pieca czy ocieplenia czyli trzeba mieć kasę, a potem oddadzą. Można robić po kawałku, np.po 15-20 tys., potem oddadzą i dalej działać.
  • kika0 powiedział(a):
    Ja bym chciała. Myśleliśmy o piecu i o panelach słonecznych ale one tylko na kredyt, nie ma dofinansowania 
    Jest na panele dofinansowanie, wysokość w zależności od dochodów. Warunkiem jest wymiana pieca albo piec V klasy.
  • Na fotowoltaikę niestety nie ma dotacji z Czystego Powietrza, można jedynie skorzystać z niskooprecontowanej pożyczki, tak jak @ Elunia pisze pod warunkiem posiadania ekologicznego ogrzewania.
  • @elunia na solary nie ma dofinansowania, można tylko na pozyczke.

• A jak sprawdzić możliwość dofinansowania na wymianę instalacji grzewczej/ ew izolacja dachu 
  • A jakie masz ogrzewanie? Gazowe czy na opał stały?
  • Ale instalacja stara żeliwne kaloryfery długie i grube rury. W dodatku gdzieś cieknie a nie wiemy gdzie 
  • edytowano 26 luty
    Piec musi mieć V klasę albo trzeba wymienić. Dofinansowują w zależności od dochodów. Trzeba pytać u Was w WFOŚIGW.
  • @Elunia V klasa dotyczy pieca na opał stały.

@mafja sprawdź jakiej klasy efektywności energetycznej masz piec. Musi być A.
    Podziękowali 1Elunia
  • No ta gaz.
    Dzisiaj M.był w WFOŚIGW i miał listę pytań, a i tak mamy jeszcze wątpliwości. No i kasę wypłacają po 3-4 m-cach. Który instalator zgodzi się tyle czekać? Trzeba mieć swoja kasę, a potem odebrać.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.