«13456731

Komentarz

• Polecasz?
  • To jest zwiastun. Film tylko na YouTube od jutra.
  • Ale skoro Maciek o tym pisze, to jak reklama...?
  • Dawid pisze, że ten film nie ma antykościelnego zadęcia, jak "Kler". Skoro tak, to uznajmy go za zjawisko pozytywne, oczyszczające. Bo pedofilów w sutannach trzeba wypalić z Kościoła żywym ogniem, aby ta hańba już więcej się nie wydarzyła. Źle się stało, że ci ludzie zostali dopuszczeni do kapłaństwa, źle, że nie zostali z niego w porę usunięci. Ale niech będą przestrogą dla przyszłych pokoleń.
  • a kto to jest Dawid?
  • edytowano 10 maj
    a! autor artykułu! ok doczytałam
    ;)
  • Smutne, ale też ważne. Może się uda coś ruszyć.
  • "Nowością ukazaną w filmie są nagrane ukrytą kamerą wstrząsające konfrontacje ofiar z ich oprawcami. Dramatyczne są sceny z tych spotkań"

"Zaskakujące natomiast jest drugie nazwisko – ks. prałata Franciszka Cybuli, znanego jako kapelan prezydenta Lecha Wałęsy. W tym przypadku również jesteśmy świadkami konfrontacji kapłana z jego ofiarą, w czasie której oprawca do wszystkiego się przyznaje, bagatelizując jednak problem i proponując pieniądze."

Ja tam nie wiem czy dam radę to obejrzeć. Zwłaszcza w świetle wypowiedzi polskich biskupów. na konferencji KĘP na temat pedofilii w Kościele tylko biskup Polak wypowiedział się z szacunkiem do ofiar, bez prób przerzucania winy. 
    Podziękowali 2J2017 Honorata
  • Zaczęlam. Jestem w 11 minucie. I juz wiem,ze nie dam rady obejrzec na raz :(
    Podziękowali 3Aneczka08 J2017 Bea
  • Paprotka, jesteś członkiem Episkopatu Polski? Ja nie znam biskupa, który by się wypowiadał o ofiarach bez szacunku, a Ty masz informacje prosto z sali plenarnej.
  • Paprotka powiedział(a):
    "Nowością ukazaną w filmie są nagrane ukrytą kamerą wstrząsające konfrontacje ofiar z ich oprawcami. Dramatyczne są sceny z tych spotkań"
    (...)
    Na obejrzenie "Kleru" namówił mnie syn i nie żałuję ,
    bo zdumiona byłam tym z jaką mmmm...delikatnością i wyważeniem temat był pokazany.
    Kompletnie tego bym się po Smażowskim nie spodziewała.
    Ten dokument jest...jest dużo,dużo,dużo mocniejszy i emocjonalnie bardzo trudny w odbiorze.
    Sceny są naprawdę dramatyczne.

Podziękowali 2beatak J2017
  • Maciek_bs powiedział(a):
    Paprotka, jesteś członkiem Episkopatu Polski? Ja nie znam biskupa, który by się wypowiadał o ofiarach bez szacunku, a Ty masz informacje prosto z sali plenarnej.
    Czytałeś wypowiedzi innych biskupów z tej konferencji?
    Podziękowali 1J2017
  • Czytałem wiele wypowiedzi biskupów. I słuchałem.
  • JA wogole nie jestem w stanie ogladac filmow, scen, dokumentow, czytac ksiazek ..ktore ukazuja przemoc wobec niewinnych dzieci 
    W Klerze sa sceny po ktorych bylam "chora" 
    A te afery w Kosciele znane sa od co najmniej 20/30 lat 
    To jacys chorzy ludzie musza byc, ze udawali przez wiele lat ze nic sie nie dzialo / dzieje
    Na co oni liczyli? ZE te skrzywdzone dzieci beda milczec do grobu i wszystko pojdzie w niebyt ?
  • i najwazniejsi Biskupi to wogole sa zaskoczeni i zdziwieni .. 
    zenada 
    Podziękowali 4E.milia J2017 Subiektywna Bea
  • Nie chcę tego oglądać póki co.
    Bo nie mam ochoty na nerwy.
    Mnie takie sprawy strasznie wmurwiają.

Cięłabym tych co to ukrywali i przesuwali na inne miejsca. >:)
  • Ja się na razie trochę boję obejrzeć, ale w końcu na pewno to zrobię. Na razie nie chcę się zatruwac przed jutrzejszą I Komunia syna. 
    Podziękowali 4asiao E.milia Bea As1981
  • Oglądam, jestem zszokowana.

Mimo, że nie wierzę w dobre intencje Sekielskiego, niestety.
  • Ale po co sobie takimi obrazami głowę zanieczyszczać?
  • Po to żeby wiedzieć więcej. I więcej się w tej sprawie modlic. Prawda mnie nie zanieczyści. 
  • zapominajka powiedział(a):
    Ale po co sobie takimi obrazami głowę zanieczyszczać?
    Od razu napiszę, że jeszcze nie oglądałam. Żeby nie udawać, że grzechu nie ma i dowiedzieć się w jaki sposób ewentualnie ochronić własne dzieci. Żeby widzieć Kościół prawdziwy, również w tym co go szpeci i rani. Żeby wziąć odpowiedzialność, choćby w modlitwie, bo to mój Kościół, a więc i mój problem.
  • zapominajka powiedział(a):
    Ale po co sobie takimi obrazami głowę zanieczyszczać?
    Tak.jest tam też o szczęśliwych matkach które oddawały swoich synów na weekend z księdzem ..co za radość  :s
    Podziękowali 1J2017
  • Aneczka08 powiedział(a):
    Po to żeby wiedzieć więcej. I więcej się w tej sprawie modlic. Prawda mnie nie zanieczyści. 

@Aneczka08 a nie boisz się, że będziesz na wszystkich księży patrzeć potem przez pryzmat takiego obrazu. I że będzie do Ciebie powracać kiedy chcesz i kiedy nie chcesz? Jestem jak najbardziej za ujawnieniem prawdy, dochodzeniem sprawiedliwości i oczyszczaniem Kościoła (choć nie wiem czy słuszne jest, że robią to tylko  ludzie z zewnątrz, często wrogo nastawieni jednak). I dobrze, że ofiary mają szansę i odwagę powiedzieć otwarcie prawdę (mam nadzieję ,  że tylko ją). Ale nie mam przekonania, czy mi osobiście oglądanie tego może dać cokolwiek pozytywnego. Modlić się jak najbardziej zamierzam dalej za Kościół,  hierarchię i księży.  Wystarczy mi w zupełności to co słyszę i czytam. Widzieć chyba nie potrzebuję. Przez całe życie spotkałam mnóstwo dobrych księży. To jednak przytłaczająca większość i z tej perspektywy trzeba patrzeć. Co do hierarchii i doboru, no cóż,  warto przeczytać co napisał w liście Benedykt XVI. To wiele wyjaśnia.  Szatan ewidentnie działa w Kościele. Musimy modlić się, żyć Ewangelią i ufać,  że bramy piekielne Kościoła nie przemogą pomimo całej jego słabości.
  • Tego sie nie boje, znam blizej bardzo wielu księży  i co najmniej 95% jest dobrych, madrych rozmodlonych. Tak naprawde tylko jedengo poznalam z ktorym nie szlo sie kompletnie dogadac choc z calkiem innych wzgledow.
    Byc moze ze wzgledu na bycie we wspólnocie  ta moja proba ksiezy nie jest reprezentatywna, zdaje sobie z tego sprawe.

Ksieza tez ludzie moga byc wypaleni sfrustrowani w depresji, (tu oczywiscie nie pisze o naduzyciach seksualnych ale o zwyklym zyciu). Sa na swieczniku i prasa naglasnia wszystko co negatywne, ze ksiadz byl  niemiły,  ze odmowil pogrzebh itp Bardzo potrzebuja modlitwy.

Kto z nas zaprosil kiedys ksiedza do siebie na święta.  My to zrobilismy ze 3 x i sie okazalo ze chetnie korzystali bo np siedzieli sami w drugi czy pierwszy dzien świąt.  Wielu oglada ksiaedza tylko w niedziele i anwet z nim nie rozmawialo . O modlitwie juz nie wspomnę. 

Moj maz byl lektorem jak w paravii3 byl ksiadz ktory z tevo okresu ma zarzuty prokuratorskie  o pedofilię. Mowi, ze nic nie zauwazyl. Zadziwil sie jedynie ze w cagu roku nagle go przeniesli. Znajomo ksieza bardzo negatywnie i jedniznacznie sie wypowadali po tych zarzutach, nikt go nie usprawiedliwial. Chyba jeszcze wyroku nie ma ale byl aresztowany i teraz czeka na zakonczenie sprawy niemwiadomo nawet gdzie.

Podziękowali 3Monika73 Berenika Stokrotka
  • Aneczka08 myślę że w tym filmie chodzi przede wszystkim o to by nie udawać że nic się nie dzieje i by kościół przestał tuszować takie sprawy i przestał przenosić " tych" księży bez konsekwencji i bez informacji oszukując innych i narażając inne dzieci....
  • aga---p powiedział(a):
    Aneczka08 myślę że w tym filmie chodzi przede wszystkim o to by nie udawać że nic się nie dzieje i by kościół przestał tuszować takie sprawy i przestał przenosić " tych" księży bez konsekwencji i bez informacji oszukując innych i narażając inne dzieci....
    Dokładnie tak samo myślę po obejrzeniu tego filmu. 
    Podziękowali 3aga---p beatak Stokrotka
  • W pełni świadoma jestem że pedofilią obecna była w kościele.
    Ale doprawdy nie widzę potrzeby oglądania opowieści.
    Nie interesuje mnie pedofilia w żadnej postaci.

I nie wiem czy pedofil wymaga mojego zainteresowania w co by nie był przyodziany.

• " Jestem jak najbardziej za ujawnieniem prawdy, dochodzeniem sprawiedliwości i oczyszczaniem Kościoła (choć nie wiem czy słuszne jest, że robią to tylko  ludzie z zewnątrz, często wrogo nastawieni jednak"

Fakt, że taki film powstał, świadczy o tym, że ci z wewnątrz sobie nie radzą.
    Podziękowali 2beatak joanna_1991
  • Ale nie wszyscy są świadomi, że kościół nie potrafi się rozprawiać że zboczeńcami i oszustami, że często są kryci i wysyłani "dalej" jakby nic się nie stało.

• Obejrzałam 3/4 . 

Nie widzę nic antyklerykalnego. 
    Z tych części, które widziałąm uważam, że problem przedstawia dobrze i jest to film potrzebny. 

Przestańmy się zachowywać, jak homoseksualiści, którzy na próby zwrócenia uwagi, zaraz zaczynają krzyczeć o homofobii. 
    Podobnie jak ktoś chce mówić o problemach w Kościele, to zaraz lament, że to nagonka, atak i antyklerykalizm. 

Nie będę oceniać całości poczynań red. Sekielskiego, ale w tym co zobaczyłam, nie zauważyłam nic z prowokacji. 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.