Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

celiakia a komunia

w jakimś wątku już chyba było ale nie mogę tego znaleźć . Gdzie można kupić komunikanty bezglutenowe.  Która parafia w Warszawie jest otwarta na ten problem.  Jakie są wasze doświadczenia .
«13

Komentarz

  • Kupić można w internecie bez problemu.
    Podziękowali 1Iwonaanna
  • Przy czym nie są bezglutenowe ale niskoglutenowe. Ew pod postacią wina.
    Podziękowali 1Iwonaanna
  • Na stronie https://celiakia.pl/parafie-przyjazne-osobom-na-dieci-bezglutenowe/
    Chociaż to nie wszystkie parafie, u nas jest taka możliwość, a nie jest ujęta na tej stronie
    Jest też informacja, że hostie niskoglutenowe są całkowicie bezpieczne dla osób na diecie, są bezglutenowe (poniżej 20 ppm), a ich nazwa wynika z zasad prawa kanonicznego
  • Katarzyna powiedział(a):
    Kupić można w internecie bez problemu.
    Proboszcz może odmówić konsekracji takiej hostii, że względu na wątpliwości co do materii. Bezpieczniej będzie po prostu poprosić proboszcza.
    https://m.deon.pl/137/art,30864,komunikat-watykanu-ws-komunii-bezglutenowej.html ;
    Podziękowali 1Iwonaanna
  • Oraz, tu informacja - komunikanty niskoglutenowe można kupić tam gdzie zwykłe. 

    https://celiakia.pl/komunia-oplatek/
    Podziękowali 1Iwonaanna
  • @Zapominajka podaj proszę adres patafii
  • Nie wiem czy to zasada czy wyjątek ale u nas od kilku lat jest na tablicy ogłoszenie, że  osoby z celiakią powinny się zgłosić przed mszą do zakrystii i wtedy mają bezglutenowe komunikanty przygotowywane. 
  • Myślę, że dużo prościej będzie umówić się z księdzem na Komunię pod postacią wina. Oddzielna hostia na oddzielnej patenie, osobna konsekracja, pamiętanie, żeby szafarz nie podał jej innej osobie - to stanowczo za dużo okazji, aby ktoś się pomylił.
  • "hostie niskoglutenowe są całkowicie bezpieczne dla osób na diecie, są bezglutenowe (poniżej 20 ppm), a ich nazwa wynika z zasad prawa kanonicznego"

    Z całym szacunkiem, ale to trochę jak konsekrowanie bezalkoholowego wina. Czy to jeszcze chleb, o którym mówił Chrystus?
  • Czy mąka, z której robi się chleb jest tą samą, z której pieczono chleb  w czasach kiedy Chrystus  nauczał?
    Podziękowali 2maliwiju Felicyta
  • Znam jednego księdza, chorego na celiakię. Ciekawe, czy on miał osobne Hostie... Nigdy na to nie zwróciłam uwagi.

    A powiedzcie, rodzice co mają w rodzinie chorych na celiakię, jeśli to jest tak mało do spożycia, to już jest reakcja obronna organizmu? Bez złośliwości pytam. Nie wiem, nie znam się.
  • No a gdyby ta osoba dostawała tylko kawałek nornlanej hostii to czy ilość glutenu w niej nie byłaby taka sama jak w całym niskoglutenowym?
  • Różne problemy mają osoby z celiakią  , największym problemem jest obrzęk i trudności w oddychaniu.
  • Znam osobę z celiakią, która przyjmuje Komunię św. tak jak wszyscy.
  • Moja córka przyjmuje zwykłą hostię pomimo celiakii.
    To jedyny gluten który przyjmuje.
  • Maciek_bs powiedział(a):
    Myślę, że dużo prościej będzie umówić się z księdzem na Komunię pod postacią wina.
    Jeśli rzecz dotyczy dziecka, to może się okazać, że nie prościej.
    Podziękowali 1Joannna
  • edytowano maj 2019
    Maciek_bs powiedział(a):
    Myślę, że dużo prościej będzie umówić się z księdzem na Komunię pod postacią wina. Oddzielna hostia na oddzielnej patenie, osobna konsekracja, pamiętanie, żeby szafarz nie podał jej innej osobie - to stanowczo za dużo okazji, aby ktoś się pomylił.
    serio? nie myślałam nigdy że to aż taki problem 
    z tego, co obserwuję - wprawdzie tylko na Mszach w ciągu tygodnia - zupełnie bezproblemowo to przebiega
    osoba przed mszą zgłasza się do zakrystii, potem hostia jest na ołtarzu w takim małym złotym pudełeczku, które ksiądz otwiera przed konsekracją a potem osoba podchodzi do komunii z boku ołtarza (tak jak ministranci) lub jako pierwsza ustawia się przed ołtarzem (zależy od architektury kościoła)
    Podziękowali 1Iwonaanna
  • Iwonaanna powiedział(a):
    Czy mąka, z której robi się chleb jest tą samą, z której pieczono chleb  w czasach kiedy Chrystus  nauczał?
    Chleb eucharystyczny - tak, zawiera tylko mąkę pszenną i wodę. Jako rodzic dziecka, które nie może jeść glutenu, znam dość dobrze temat zamienników. Gluten odpowiada za to, że ciasto się klei. Jak zrobić komunikant bez glutenu, który się nie będzie rozpadał, to dla mnie zagadka. A jeżeli coś się dodaje innego, jako spoiwo, to pytanie o poprawność materii sakramentu staje się istotne.
  • > Jeśli rzecz dotyczy dziecka, to może się okazać, że nie prościej.

    Przecież nikt nie mówi, aby było to coś więcej, niż zamoczenie ust. 
  • Maćku przecież wierzymy, że to Ciało Chrystusa. Czy zawiera gluten czy nie jest dla nas tym samym co do materii wiary.

  • Ja to nie wiem jak ludzkość przetrwała 
  • Nie można konsekrować pumpernikla, ani drożdżówki z dżemem. Kościół przestrzega tego, aby materia była zgodna z tym, co Pan Jezus jadł w Wieczerniku.
    Podziękowali 1Katia
  • Przecież nie wiemy co jadł. Pisze że chleb, ale nie ma podanej receptury. Możemy się posiłkować ST . Jednak w NT nie ma podanego składu. Nie traktowałabym wiary w taki sposób jak świadkowie J. My wierzymy w Boga a oni w książkę i trzymają się literek.
  • Moje celiakowe starsze dziecko spożywa zwykłą Komunię i wydaje mi się, że mu nie szkodzi, tzn. badania przeciwciał ma zerowe, rośnie i czuje się dobrze. Ale u dzieci łatwiej zapewne z regeneracją kosmków. Teraz idzie do I Komunii młodsze dziecko z celiakią. Dla mnie to zbyt skomplikowane z komunią bezglutenową, bym raczej prosiła o mniejszą hostię (skoro większa ma 25 pmm, a norma spożycia jest do 20 pmm), np. przełamaną na pół.
    W ogóle to nie jest możliwe u nas utrzymanie czystości przygotowania posiłków w domu bez glutenu, oczywiście się staramy, ale nie mam oddzielnej kuchni i linii produkcyjnej dla celiaków, a tu wydaje mi się przypadkowe zanieczyszczenie posiłków glutenem porównywalne jest to ze spożyciem raz -dwa na tydzień Komunii glutenowej. To takie przemyślenia matki z dziećmi na diecie od 6 lat.
    Podziękowali 2MartaB Katia
  • mamy wykopaliska, mamy ST tylko naprawdę nie wiemy co dokładnie znalazło się na stole, nie podano składu ponieważ nie uznano za ważny. Nie traktujmy wiary jak programu komputerowego.
  • Ostatnia Wieczerza była ucztą paschalną, w czasie której Żydzi spożywali przaśny chleb.  Upamiętniał on pośpieszne wyjście Narodu Wybranego z Egiptu. Taki chleb konsekrował Jezus i taki konsekrują księża po dziś dzień. Od Soboru Florenckiego w XV w. ten wymóg jest częścią Magisterium Kościoła, powtarza go obecny Kodeks Prawa Kanonicznego:

    Kan. 924 -
    § 1. Najświętsza Ofiara eucharystyczna powinna być sprawowana z chleba i wina, do którego należy dodać trochę wody.
    § 2. Chleb winien być czysto pszenny i świeżo upieczony, aby nie było żadnego niebezpieczeństwa zepsucia.
    § 3. Wino powinno być naturalne z owocu winnego i nie zepsute.
    Podziękowali 2OlaN. Katia
  • Przy okazji zachęcam do lektury:


  • Iwonaanna powiedział(a):
    @Zapominajka podaj proszę adres patafii
    Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju. Ul dzierżoniowska
    Podziękowali 1Iwonaanna
  • Jeszcze ciekawy cytat ze św. Pawła:

    Mówię jak do ludzi rozsądnych. Zresztą osądźcie sami to, co mówię: Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy, czy nie jest udziałem we Krwi Chrystusa? Chleb, który łamiemy, czyż nie jest udziałem w Ciele Chrystusa? Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno Ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba.

    1 Kor 10, 15-17
  • Komunikanty bezglutenowe są pszenne, zawierają samą skrobię, nie mają glutenu (jest odseparowany). Materia chyba ok. 

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.