Muzyka która naprawdę robi wrażenie

13468943

Komentarz

• Dla mnie najpiękniejsze od zawsze jest Adoro Te devote
  • Kerima: prosisz, i masz:

• Gregorius- piękne !
    I głupie pytanie - jak mogę te utwory przesłać dalej ?
  • Monika73:
    Gregorius- piękne !
    I głupie pytanie - jak mogę te utwory przesłać dalej ?
    Podając linki do youtuba?
  • Joa:
    [quote]
    Karolinka:
    Mamuśka:swingin:
    my tez słuchamy Loreeny
    my też:bigsmile:[/quote]
    Loreena:ar:
    Enya:ar:
  • Pod cieszyńskim niebem

Mam ciary, ilekroć słucham.
  • I to jeszcze bardzo lubię:
    Lustro
  • A tu link do trzech kawałków z naszego (Schola Gregoriana Silesiensis) niedawnego śpiewania (13 VI) w Lądzie n/Wartą. Zaskoczyło mnie spotkanie Bogny która ze swoim Anonymusem śpiewała tam przed nami :smile: Niestety spotkalismy sie tylko przelotem - my w czasie ich koncertu mieliśmy chwilę na przygotowanie, Bogna musiała od razu po ich śpiewaniu pędzić do dziecków.

Śpiewało nas 9 chłopa. Jeśli ktoś usłyszy słyszy wysokie głosy jakby-żeńskie, to jest to efekt prostej, wzmacniającej wysokie składowe dźwięków.

Są to fragmenty z XIII-wiecznych franciszkańskich nieszporów ku czci św. Antoniego Padewskiego. Polecam zwłaszcza Responsorium, natomiast Benedicamus to staropolski zabytek - dwugłosowe organum.

http://olsv6.com/ssgs/L%C4%85d_2010/
  • Niesamowite.
    Mam dreszcze jak tego słucham, naprawdę.
    I rozpoznałam nawet Twój głos :wink:
  • Responsorium przepiękne!
    Mogę przekazać dalej?
  • Konrad. Znajomy kompozytor i dyrygent z Niemiec, kiedy mu przesłałam linki tak się tym zachwycił, że także dostał dreszczy. Napisał mi:
    "moze by to wpisac na moja orkiestre, mam oboiste ktory moglby to zagrac na rozku angielskim, ale by brzmialo, klarnet kontrabasowy i fagot w basie stojaco"
  • Pisał, że śpiewał jako student w Gdańsku w scholi chorałowej w Bazylice Mariackiej po nocach w soboty, gdzie było zimno i niezmiernie ciemno, ale "jak to szło w przestrzeń"!
  • No i zainspirowaliście kompozytora :) Pewnie powstanie z tego jakaśÂ kompozycja...
  • Mona, to Ty zainspirowałaś, my tylko się nagraliśmy, w dodatku tylko z nieszporów; a Msza, z chorałem cysterskim, była jeszcze bardziej niesamowita!... tylko nie było jak zainstalować sprzętu, bo by przeszkadzał w liturgii - widocznie tak musi być - ta muzyka jest przecież dla Boga!...
    To ogromna przyjemność śpiewać taką muzykę... Chorał jest niezwykły! Jak to boli, kiedy słyszy się od księży: "Proszę panów, ale Kościół idzie w zupełnie innym kierunku"...
  • Muzyka jest dla Boga, ale dla ludzi też, bo dzięki niej ludzie mogą stawać się lepszymi.
    Powiem Ci Konradzie, że zdążyłam już poznać ten rodzaj bólu, który opisujesz ;) Grunt, żeby się nie dać zniechęcić.
    Ten ich Kościół powoli wychodzi z Kościoła, ale wy w nim zostajecie :)

Sorry, że tak górnolotnie piszę, ale staram się pisać to co czuję i tak mi wychodzi. Jednocześnie nie lubię religijnego slangu, bo często są to słowa bez pokrycia.
  • knrdsk1:
    Jak to boli, kiedy słyszy się od księży: "Proszę panów, ale Kościół idzie w zupełnie innym kierunku"...
    Bzdura!
    Kościół Chrystusowy idzie zawsze w jednym kierunku: do zbawienia.
    A ci księża widać niedouczeni byli.:wink:
  • Joa, dużo takich. Wielu nawet ważnych...
  • Oto, co dzieje się z Ważnymi, mówią o tym stare pieśni:

Już idę do grobu smutnego, ciemnego,*Gdzie będę spoczywać aż do dnia sądnego.
    Gdzie możni królowie swe kości składają,*Książęta, panowie w proch się obracają.
    (...)
    Gdzie mądry Salomon podział się z mądrością, * gdzie Krezus, Aswerus z swoją wspaniałością?
    Gdzie Samson tak silny, gdzie mężna Judyta, * Gdzie mocny Herkules? niech się, kto chce, pyta!
    W jaskinię podziemną śmierć wszystkich ukryła, * Toć samo dziś ze mną nędznym uczyniła. (...)"

Cokolwiek w świecie jest, wszystko marność, * choćby mnie królewska przyszła godność, * Wszystko minie, świat przeminie, * Króla i Cesarza śmierć nie minie.
    Nie masz już sławnego Cycerona, nie masz Absaloma i Samsona; * Ich to sława przykład dawa * że wszystko na świecie śmierci strawa.
    Bym miał mądrość króla Salomona, * Bym t??ż był tak piękny jak Helena * Piękność owa, mądra głowa * Od śmierci żadnego nie zachowa.(...)
  • Kapitalna wersja Bohemian rapsody Queenu w przeróbce muppetów Jima Hensona:bj::
    http://www.youtube.com/watch?v=tgbNymZ7vqY
  • Tak, mistrzostwo świata.
    Piotr
  • Choć tekst wybitnie nie pobożny.
  • Znacie to posłuchajcie
    mnie będzie się kojarzyła tylko z jednym wydarzeniem z 10.04.2010

Michał Lorenc - Wyjazd z Polski
  • Joa: ładnie, choć wolę znajomych z Anonymousa gdy to wykonują
    ATSD: co robi fortepian przed ołtarzem ???? :shocked:
  • Gregorius:
    co robi fortepian przed ołtarzem ???? :shocked:
    Ja tam się nie znam, ale wygląda, jakby stał.:wink:
  • @C&P:Ty mi lepiej odpowiedz na mordoksiążce na wiadomość.

A serio: no widzę, że stoi, tylko dlaczego?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.