Muzyka która naprawdę robi wrażenie

145791044

Komentarz

• Nie ma tam fortepianu. A ten podobny do niego instrument to klawesyn, z rodziny chordofonów szarpanych (wyparty później przez pianoforte i jeszcze późniejszy fortepian). To instrument charakterystyczny dla dawnej muzyki, choć nie każdy lubi jego klekoczący dźwięk :)
  • No dobra, ale czy uważasz, iż powinien tam stać?
  • Nie, podobnie jak śpiewakowie nie powinni stać w praesbiterium...:confused:
  • No to wiesz o co mi chodzi.
  • Gregorius:
    @C&P:Ty mi lepiej odpowiedz na mordoksiążce na wiadomość.
    Poszło.
  • @Gregorius:

Zawsze można na Ciebie liczyć... że coś takiego dojrzysz. Chodziło mi o utwór, innego nagrania nie znalazłam na you tube, inne mam w domu, wykonanie chóru parafialnego z Kurdwanowa, staranniejsze, ale nie umiem go ukraść i "dać" na you tube, ani nie myślę się w tym szkolić.

@krndsk1

Dzięki za wsparcie.
  • ATSD - nienawidzę tych skrótów! Cóż to znaczy?
  • ATSD = A tak swoją drogą

Jak cię skróty denerwują, to będę się rozpisywał.
  • @Joa - dziękuję za "dziękuję za wsparcie", choć nie wiem co masz na myśli :) Tak czy siak bardzo cenię Wacława z Szamotu(ł). Śpiewanie jego pieśni, a szczególnie motetów, to wieeelka przyjemność :)
    Słuchac znacznie mniej lubię, bardzo trudno jest mi znaleźć dobre wykonanie, z którym bym się mógł zgodzić.
  • @kndrsk: widzisz i dlatego w takich sytuacjach cenie mój brak słuchu. :wink:
  • Tak, dobry słuch to często przekleństwo, ale jak ze wszystkim, bywa - i błogosławieństwo. Bo słyszę różnice między współczesną równomierną temperacją a prawdziwą muzyką, strojami naturalnymi i wykoncypowanymi, zachwycam się spiewem Greków czy Koptów ale też starych babć i dziadków którzy potrafią tak niesamowicie i zadziwiająco modalnie śpiewać i stroić, a w czym przeszkadzają im różne instrumenta i "kształceni" organiści...
    A najgorsza jest świadomość że chorał powinien brzmieć zupełnie inaczej niż się go obecnie śpiewa... :cry:
  • Q7sIzWKHGwQ
    Piotr.
  • knrdsk1:
    A najgorsza jest świadomość że chorał powinien brzmieć zupełnie inaczej niż się go obecnie śpiewa... :cry:
    Ale skąd tak naprawdę wiadomo, jak powinien? Odkryto jakieś nagrania z XII wieku?
  • Renata i Witek:
    Odkryto jakieś nagrania z XII wieku?
    Nie oczywiście, nikt nie wie i można tylko przypuszczać, jeśli chodzi o sposób używania głosu czy rytm, natomiast wiadomo że straciliśmy/upośledziliśmy zdolność słyszenia skal innych niż jedynie słuszna dziś równomiernie temperowana. Toteż każdy z 8 tonów próbuje sie śpiewać tak samo. A że tak być nie powinno, wystarczy się przekonać wsłuchując się w muzykę chrześcijańskiego wschodu, gdzie monodia ma się nadal świetnie.
  • Właśnie odkryłem:

• 0Aej0vQJNQA
    Słuchać głośno.
    P.
  • A dziś w Poznaniu Sting.oj,Poszłoby sie:cry:
  • A to macie fajnie.
    P.
  • BMXCPANHeYM
    Mówisz masz.
    P.
  • Dzieki Piotr!!!
  • Strasznie smutne.....

Albo to:
  • Polski kompozytor polichóralnej tzw. szkoły weneckiej (Gabrieli), rok. ok. 1611, Magnificat:
  • 1611 i Kobiety?
    Zaiste dziwna to sprawa...
  • :-)
    Niestety, trudno dziś o dobrych sopranistów... Dlatego trzeba podpierać się kobiecymi głosami...
    Ale brzmienie puzonów i kornetów - przyznasz - robi wrażenie!
    No i te 2 chóry na 8 głosów...
    Magnificat anima mea Dominum!!!
  • knrdsk1:
    :-)
    Niestety, trudno dziś o dobrych sopranistów... Dlatego trzeba podpierać się kobiecymi głosami...
    Ale brzmienie puzonów i kornetów - przyznasz - robi wrażenie!
    No i te 2 chóry na 8 głosów...
    Magnificat anima mea Dominum!!!
    Może to i lepiej że mężczyźni teraz zasadniczo nie zostają sopranistami na całe życie:wink:
  • Niekoniecznie mowa o kastratach. Tu można posłuchać jak śpiewa chór złożony z samych mężczyzn, z pewnością nie są to kastraci, a pełnia dźwięku jest porażająca.
    Śpiewa Gabrieli Consort (Tomas Luis de Victoria - Requiem)
  • A jak Wam się podoba taka muzyka? Bo mnie bardzo a przy okazji powiem, że jestem fanem metalu :bigsmile:

Sabaton - o Powstaniu Warszawskim
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.