Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dziś święto Matki Bożej Szkaplerznej

1235»

Komentarz

  • Dzień czwarty jeszcze trwa
  • i dzień piąty
    Modlę się po północy, a potem cały dzień tęsknię
    Intencję mam miłą sercu, wyczekiwaną przez prawie 20 lat
  • dzień piąty :)
  • za późno się odkryłam ten wątek

    ale chyba wybiorę się do karmelitów 16.07 :)

  • Dzień ósmy, 

     

  • mam pytanie, jeśli chciałabym przyjąć szkaplerz we wtorek, to co mam zrbić i dokąd się udać? Na rekolekcjach to wiem (mąż), dzieci też się przygotowywały, a tak ad hoc?
  • edytowano lipiec 2013
    @Winda_do_Nieba może to Ci coś pomoże?
    16 lipca obchodzimy święto Matki Bożej Szkaplerznej 
    Można przyjąć Szkaplerz,ale i w innym czasie też można
    Przywileje i obowiązki noszących Szkaplerz


    Przywileje noszących szkaplerz
    1.Kto umrze odziany Szkaplerzem świętym nie zostanie potępiony.
    2.Noszący(a) Szkaplerz jako czciciel(ka) Matki Bożej zapewnia sobie Jej opiekę co do duszy i ciała w tym życiu i szczególną pomoc w godzinie śmierci.
    3.Każdy(a), kto pobożnie nosi Szkaplerz święty i zachowuje czystość według stanu, zostanie wyprowadzony(a) z czyśćca osobiście przez Matkę Bożą w pierwsza sobotę po swej śmierci.
    4.Ci, którzy należą do Bractwa Szkaplerznego są duchowo złączeni z zakonem Karmelitańskim i maja udział w jego duchowych dobrach za życia i po śmierci, a więc we Mszach świętych, Komuniach świętych, umartwieniach, modlitwach, postach itp.


    Obowiązki noszących Szkaplerz
    1.Naśladować cnoty Matki Najświętszej i szerzyć Jej cześć.
    2.Dniem i nocą nosić na sobie Szkaplerz.
    3.Odmawiać codziennie modlitwę naznaczoną w dniu przyjęcia do Szkaplerza (zazwyczaj Pod Twoją Obronę).
    4.Czynić dobrze bliźnim.


    Praktyki zalecane noszącym Szkaplerz Święty
    1.Przynajmniej raz w miesiącu, jeżeli pozwolą na to warunki, oraz w święta Matki Bożej przystępować do spowiedzi i Komunii świętej.
    2.Nawiedzać często kościół i przynajmniej przez kilka minut modlić się do Matki Bożej.
    3.Od czasu do czasu z miłości do Matki Bożej wyrzec się czegoś dozwolonego (drobne umartwienie).


    Praktyczne uwagi dla przyjmujących Szkaplerz

    Szkaplerz sukienny i medalik mają taką samą wartość duchową. Chociaż przyjęcie powinno dokonywać się przy pomocy szkaplerza sukiennego, można go później, według osobistego uznania, zastąpić medalikiem szkaplerznym, który z jednej strony powinien mieć wizerunek Najśw. Serca Pana Jezusa, a z drugiej strony wizerunek Matki Bożej.

    Przyjęcia do Szkaplerza dokonuje się tylko jeden raz. Gdy zniszczy się sukienny Szkaplerz albo zgubi się medalik, nabywa się nowy i nakłada się prywatnie. Nie jest wymagane poświecenie nowego szkaplerza. Gdyby jednak tego pragnął zainteresowany, może to uczynić każdy kapłan lub diakon.

    Nie przyjmuje się do Szkaplerza osób nieobecnych. Wyjątek stanowią osoby ciężko chore, żołnierze lub więźniowie. Można im przesłać poświęcony Szkaplerz, a dane personalne przekazuje do Księgi Przyjętych do Szkaplerza.

    Zniszczony sukienny Szkaplerz najlepiej spalić. Nie powinno się go wyrzucać do śmieci, gdyż byłoby to świadectwem braku czci dla samego znaku, jak i dla Tej, od której go otrzymaliśmy.

    Jeśli ktoś przyjąwszy Szkaplerz, nie nosił go dłuższy czas czy to z zapomnienia, czy z niedbalstwa, czy z powodu zgubienia go, nie musi go na nowo przyjmować z rak kapłana. Wystarczy, że sam sobie go ponownie założy, żałując za zaniedbania i podejmie wymogi nabożeństwa. Gdy ktoś odrzuci Szkaplerz z pogardy, a zrozumiawszy, że źle uczynił i chce ponownie wrócić do praktyki nabożeństwa, obrzęd nałożenia przez kapłana musi być powtórzony. Jeśli ktoś przyjął Szkaplerz, ale zdjął go z powodu grzesznego życia, a następnie nawrócił się, wyspowiadał i chce czynić pokutę, to wystarczy tylko ze skruchą ucałować swój dawny szkaplerz i nałożyć go samemu odnawiając pragnienie życia zobowiązaniami szkaplerznymi. Jeśli ktoś żył w grzechu i nosił Szkaplerz, a nagle otrzymał łaskę opamiętania i nawraca się, to niech podziękuje Maryi że w ogóle powrócił! Niech odnowi swoje przyrzeczenia szkaplerzne po spowiedzi i Komunii św. Niech odda się na nowo Maryi i ucałuje Szkaplerz z postanowieniem godnego noszenia Jej habitu.

    Stolica Święta nie widzi przeszkód, aby Szkaplerzem odziewać również małe dzieci. Zaleca się jednak, aby były już w takim wieku, by mogły zrozumieć podstawowe prawdy wiary. Wiedząc, kim jest Maryja, owocniej będą mogły przyjąć dar macierzyńskiej miłości.

    Szkaplerz najlepiej nosić na szyi. Nie czyni zadość obowiązkom nabożeństwa ten, kto przyjąwszy Szkaplerz wiesza go w mieszkaniu, np. na ścianie. Wielkość łask obiecanych poprzez Maryję domaga się od nas noszenia Szkaplerza w sposób godny. 


    • Kaplica św. Józefa przy klasztorze Karmelitów Bosych na ul. Racławickiej 31 jest otwarta codziennie od 6.00 do 19.00.
    • Msze św. odprawiane są w dni powszednie o 6.30, 8.00 i 18.00; w niedziele o 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 i 18.00.
    • Podczas każdej Eucharystii w konfesjonale dyżuruje kapłan. Wyspowiadać się też można w piątki od 17.00 do 18.00, w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu.
    • W każdą sobotę o 8.00 odprawiana jest Msza św. z kazaniem o Matce Bożej oraz nabożeństwem szkaplerznym, a w trzecią niedzielę miesiąca (z wyjątkiem wakacji) o 13.00 Msza św. ze wspomnieniem MB Szkaplerznej.
    • W trzecią niedzielę miesiąca o 10.00 oraz w pierwszą sobotę miesiąca o 9.00 spotykają się członkowie Świeckiego Zakonu Karmelitańskiego.
    • W trzecią sobotę miesiąca po mszy św. o 8.00 i nabożeństwie spotyka się Bractwo Szkaplerzne.

    Więcej informacji o szkaplerzu, duchowości karmelitańskiej, Bractwie Szkaplerznym i Świeckim Zakonie Karmelitańskim można uzyskać w mokotowskim klasztorze: tel. 22/646 47 38, E-mail: warszawa@karmelicibosi.pl. W kancelarii kaplicy można też kupić książki o tematyce karmelitańskiej i życiu karmelitańskich świętych. 

    Niewielka kaplica przy Racławickiej od dawna nie mieści czcicieli Matki Bożej Szkaplerznej. W Jej święto 16 lipca dołączyło kilkudziesięciu kolejnych.Kolejka po szkaplerz

     JOANNA JURECZKO-WILK/ GNJedenastoletnia Zuzia Sulej z Warszawy poszła w ślady taty i teraz już oboje noszą szkaplerz.

    To jedyne miejsce w Warszawie, gdzie sukienne wizerunki Matki Bożej z Góry Karmel oraz Serca Jezusa można przyjąć codziennie. Wystarczy przed Mszą św. o godz. 18 wstąpić do zakrystii, kupić za 4 zł brązowy szkaplerz (lub przynieść go ze sobą) i wpisać się do opasłej księgi, w której od 2004 r. zapisano już ponadtysięczną armię czcicieli Matki Bożej Szkaplerznej.

    Ale to kwestie techniczne. O wiele ważniejsze jest to, z jakim nastawieniem przyjmujemy szkaplerz – niezwykły przywilej i dar Matki Bożej. Ale też obowiązek. Dlatego schylając głowę przed kapłanem nakładającym szkaplerz, musimy mieć świadomość, że chociaż nazywany szatą Matki Bożej – nie jest magicznym amuletem ani biletem do nieba.

  • No to już wiem, co zrobię we wtorek... dzięki
  • Windo po cichu Ci zazdraszczam... 
    u nas w okolicy nie ma takiego Kościoła...
  • Czyli jutro Matki Boskiej Szkaplerznej?

    Święto? Uroczystość?

  • edytowano lipiec 2013
    W mojej rodzinnej parafii odpust. Tak jutro wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.
  • Wczoraj zakończyłam Nowennę...
     i naszła mnie taka myśl a (od 2lat tak mam),że chciałabym przyjąć Szkaplerz,ale nie ma u nas takiej możliwości. 
    Po poszukiwaniach w necie ,gdzie najbliżej to mogę uczynić nic nie znalazłam... 
    Zapytałam naszego proboszcza gdzie najbliżej a ksiądz odpowiedział  



    W NASZEJ PARAFII!!! 


    tylko nie mam Szkaplerza
    :(
     
    oby był w najbliższym mieście,bo inaczej się załamię
    ;) 

  • Wszystkim noszącym szkaplerz i dziś przyjmującym składam życzenia,bo to w końcu i nasze święto. Niech Maryja będzie Wam potężną pomocą, a Wy dajcie się Jej prowadzić drogami Ewangelii, bądźcie pojętnymi uczniami w Jej szkole zaufania, zawierzenia do końca i miłości czynnej.Czego i sobie życzę,amen.

    O Matko moja ukochana, Tobie Pan zwierzył tajemnice swego królestwa,
    Tobie powierzył swe Mistyczne Ciało. Twoje spojrzenie przenika
    wszystkie czasy; Ty znasz każdego czło­wieka, wiesz, jakie ma zadanie i
    chcesz mu pomóc. Dziękuję ci, żeś mnie powołała, jeszcze zanim
    wiedziałam, że to wołanie pochodzi od Ciebie. Nie wiem, co zamierzasz
    uczynić ze mną dalej. Uważam za wielką niezasłużoną łaskę, że wybrałaś
    mnie za swe narzędzie. Pragnę być w Twych rękach narzędziem uległym.

  • To ja pokornie proszę wszystkich czcicieli NMP z Góry Karmel o modlitwę za mojego Janusza, w dniu 41 urodzin. O łaskę nawrócenia i wszystko co się z nią wiąże ;) Bóg zapłać. 
  • Po wielu przeciwnosciach...
    PRZYJĘŁAM
    SZKAPLERZ!
  • A mi udało się być na Mszy św.-prosiłam dziś rano Matkę Bożą o szczególne łaski i dzień się tak potoczył, że dostałam dwie lekcje pokory, za co jestem wdzięczna i mogłam właśnie te dwie sprawy szczególnie polecać w tej Mszy św.
  • Spóźniłam się rano na Mszę na Racławickiej, trafiłam na modlitwę powszechną, ale ostatecznie przyjęcie było po Mszy. Komunię przyjęłam na klęcząco nie pamiętam od jak dawna temu i się wzruszyłam tym faktem do łęz. A potem z orężem na piersiach i plecach poszłam i zawalczyłam z systemem. Tym razem małe 1:0 dla mnie. :) I dla Maryi
  • zapomniałam ze dziś 16, myślałam że jutro. Przypadkowo weszłam na ten wątek i się zorientowałam.

    Potem przysnelam "na chwile" ale tak ze nie uslyszalam budzika. Obudzil mnie przypadkowy dzwonek do drzwi, ktoś się pomylil w samą pore.

    Zdążyłam na Racławicka i przyjelam wreszcie szkaplerz, który sobie dawno temu przywiozłam z Hajfy i tak sobie leżał w szufladzie.

    Dzieki Najświętszej Panience :)

  • Moze mam głupie pytanie,,,

    takie techniczne.
    Otóz maz mój wiele lat temu przyjał szkaplerz. Od dawna nie nosi bo
    a) sznurek sie przetarł
    b) majta mu sie przód i tył.

    I sznurek brązowy mam wymienilabym mu, ale czy mozna przeszyć i nosić w ten sposób ze obydwie czesci przód i tył sa razem z przodu znaczy sie, zeby sie nie majtały, nie wychodziły spod bluzki itd...?.
  • nie jestem pewna, ale wersja szkaplerza z medalikiem to jest jeden medalik dwustronny noszony z przodu. Mój szkaplerzny syn taki dostał na chrzcie
  • mój ma taki z materiału, potem miał metalowy ale zgubił.
  • Z tego co czytałam to ma być "okryciem" czyli na pierś i plecy, jak jest z materiału. 
  • To dziś .
    I można przyjąć Szkaplerz.
    Podziękowali 2zoja wielorybek
  • dziękuję za przypomnienie :smiley: 
    Podziękowali 1Bridget
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.