dynia

17810121323

Komentarz

• Renka, moi uwielbiaja z niej koktail. Na poprzedniej stronie chyba pisałam...
  • edytowano listopad 2012
    Wietrze, strona, którą bardzo cenię jest  http://cucurbitophile.fr/gnr/009.php . Po lewej stronie trzeba wybrać maximę, moschatę, pepo etc i oglądać do upadłego. Wybór dyń ogromny, do tego zdjęcia są naturalne, nie kolorowane. Kociaro, tam też są krókie opisy do czego dana odmiana się nadaje. Co prawda po francusku, ale w dobie tłumaczy to nie problem. Byłoby wspaniale mieć swoją stronę dyniową, ale na razie dla nas to nierealne. Może kiedyś...
    Dynia Jumbo Pink Banana (Renka, czy o niej myślisz czy o innych? Z Banana jest wiele dyń, wspaniała jest Sibley, North Georgia, Georgia Candy Roaster i inne fajne) jest dobra, ale wg mnie b. zyskuje po leżakowaniu. Najbardziej smakowała nam jedzona wiosną, jesienią zaś - tak sobie. Nie była wtedy zła czy niesmaczna, ale miesięce leżenia poprawiły jej smak.
    wałkujemy temat dyni dalej (no bo jak już dynia napoczęta, to jeśli nie zamrozimy albo nie zużyjemy na przetwory, trzeba iść w zaparte;) ):

pisałam parę dni temu o puree z dyni, ziemniaka, cebulki i czosnku, z przyprawami. Zostało mi 750g i już nam sie nie chciało zjeść.

Wczoraj dodałam 250g białego sera, zmiksowałam, wbiłam 2 jajka (choć bez jajek też by chyba wyszło), dodałam kilka szklanek mąki... i wyszły świetne kopytka. Pyszne zarówno na świeżo, jak i odsmażone.

Podsumowując, z jednej dyni mieliśmy:

-puree
    -curry z indykiem i mlekiem kokosowym (inspiracja: kwestiasmaku.com)
    -kawałki dyni podsmażone z cebulką i papryką, lekko osolone (proste, ale b.smaczne)
    -frytki dyniowe
    -kopytka dyniowe na bazie puree

Zaczynam się chyba rozkręcać :) A jeszcze niedawno nie wiedziałam, jak te dynie "ugryźć" :)
    Brawo Pustynny Wietrze! Chcę dziś w ramach piątkowej kolacji spróbować tę zupę - koktajl z dyni na słodko. Trochę się to moze kłóci z odwykiem cukrowym, ale trudno. Więc podgotowuję lub nawet rozgotowuję kawałki dyniowe, ostudzę, zmiksuję wraz z mlekiem i zapodam :P
  • Aga, miksuj na gorąco. Jest lepszy efekt.
  • Dziękuję Savio, ale jeść to już na zimno tak? Czy coś przekręciłam? Ale mleka nie podgrzewasz?
    Moi lubią na ciepło. Goracą dynię miksuję z cukrem, cukrem waniliowym i mlekiem z lodówki. Wtedy temperatura jest ok. Konsystencja szejka. :-)

Ale i zimne pewnie będzie pycha. :-)
  • Savio! Dzięki. Właśnie popijam taki shake dyniowy. Ekstra. Co prawda zmiksowałam letnią dynię, a nie ciepłą, ale i tak jest wspaniałe...z ciepłą pewnie będzie jeszcze lepsze.

Dzięki za nowe danie w naszej kuchni

• @Savia - dawaj jeszcze raz przepis na ten koktail bo nie mogę znaleźć. Plisss
    "Dynia, to jest wielki i smaczny warzyw nie? Bo to bardziej warzyw, niż owoc nie?"  -zasłyszane dziś przy kolacji- placki z dyni jedli ;))
  • @uJa,jak tam z tą hokkaido Ci poszło? Osobiście uwielbiam, nawet mój mąż lubi tę odmianę (on jakoś nie uważa, że każda dynia to to samo i stanowczo preferuje hokkaido).
  • ta pieczona z ziołami taka sobie, zjadłam kawałek nie byłam zachwycona, mąż też nie, ale Mila zjadła :)
    A z drugiej połowy Hokkaido i z połowy tej na zdjęciu na początku strony zrobiłam zupę (podejście drugie) i zjedliśmy i była smaczna :) może mało przyprawiłam, ale naprawdę była fajna (nawet mój wybredny brat i wybredna siostra zjedli).
    Także jeśli będę jeszcze robić zupę to na pewno z hokkaido.

Jutro muszę kupić dużą dynię ( bo potrzebuję skorupy - nie nie nie na halowin) więc będę dalej eksperymentować.
  • @Savia - dawaj jeszcze raz przepis na ten koktail bo nie mogę znaleźć. Plisss
    Oj dopiero zajrzałam. Ale w sumie post wyżej było wszystko:
    Goracą dynię miksuję z cukrem, cukrem waniliowym i mlekiem z lodówki.
    @Agnieszka5 - i co zrobiłaś?
    ZUPA KREM Z DYNI.
    Tej jesieni siedzę (dosłownie) w domu i m.in. gotuję. Dwa razy ugotowałem zupkę z dyni. Oczywiście wszystkiego było razy dwa lub trzy. Cała rodzina się zajadała. Do zupki można dodać grzanki i śmietanę. Przepis z internetu poniżej:

Składniki:

- 500 g surowej dyni

- 2 ziemniaki

- mała cebula pokrojona w kostkę

- posiekany ząbek czosnku

- 1 litr rosołu lub wywaru z warzyw

- łyżeczka przyprawy curry

- sól

- pieprz

- cukier

- 4 łyżki oliwy

Sposób przyrządzania:

Na oliwie zeszklijcie cebulę i czosnek. Dodajcie dynię i ziemniaki
    pokrojone w kostkę. Lekko obsmażcie. Dodajcie curry, wymieszajcie. Po 5
    minutach wlejcie wywar i gotujcie, aż dynia i ziemniaki będą miękkie.
    Całość zmiksujcie i przyprawcie.

• Znalazłam jeszcze stronkę o odmianach dyni
    http://www.dynia.com.pl/oud/eetpompoen.htm
    Są tam nawet takie dynie:
    Trombolino d'Albenga

Wyglądają mało apetycznie ;)
  • trochę afrykańsko :)
  • Hej Savio, raz jeszczę dzięks. Uwielbiam ten koktajl dyniowo-mleczny. Może troszkę mdły, jak ktoś lubi ostrzejsze smaki, ale mi pasuje, dodatkowo nie podrażnia żołądka...myślę, że może smakować Waszej młodszej młodzieży, że to rodzaj shaka...lepszego niz z Mcdonalda :D
  • ciekawam, zy ten koktajl będzie dobry z mlekiem sojowym................
    :-B
  • Jadwigo, ta dynia to Tromba d'Albendga, rośnie w Polsce bez problemu. Bardzo ładnie wyglądają duże, długie owoce, mogą mieć i półtora metra długości. To najdłuższe z dyń. Oczywiście są jadalne. Gdy rosną przy ogrodzeniu, to będą proste, rosnące bez podpory ładnie się zakręcają.
    Chętnie posadziłabym taką dynię i kilka innych, nawet z czystej ciekawości, jak to urośnie, tylko ...ogródek musiałabym rozciągnąć :D
  • Jadwigo, skąd ja znam ten ból...
    Podziękowali 1Jadwiga
  • A u mnie dzisiaj słodkie szaleństwo dyniowe. Dzieci mają gości przez pół dnia i upiekłam :
    Tartę  - http://www.polska-gotuje.pl/przepis/slodka-tarta-z-dynia-rodzynkami-i-prazonymi-migdalami
    Muffinki dyniowe - http://nastole.pl/2011/09/babeczki-z-dynia-i-slonecznikiem.html
    oraz ciasto dyniowe przekładane - http://www.kwestiasmaku.com/zielony_srodek/dynia/ciasto_dyniowe_przekladane/przepis.html

Nadzienie do tarty cudne, pyszne, myślę, że do naleśników też super.Ciasto tarty takie sobie. Muffinki dobre,ale bez rewelacji. Ciasto dyniowe fantastyczne. Upiekłam z podwójnej porcji i nie przekładałam tylko zrobiłam polewę wg przepisu ale z serka z biedronki (sklepu oczywiście). Pół ciasta obroniłam własną piersią bo obiecałam przynieść jutro na zawody. Poszła cała nieduża dynia.
  • @AniaD. ;
    nabyłam dynię, pyszna była 
    i koniecznie chcę jeszcze taką :)

zrobilam zdjęcia w trakcie jedzenia, ale nie umiem jej znaleźć w sieci 

pomozecie z nzawą?

• @Marcelina, @Maciek , @Cart&Pud

a może dałoby się połączyć oba dyniowe wątki?
    Emilia Dziubak

• sala z kominkiem fajna :)
  • sekretne życie pestek ;)
  • nie mów, że sypialnia dzieci Ci się nie podoba, jak cała czwóreczka smacznie śpi w łóżeczku... :)
  • chyba muszę do powiększenia iść :) 

ale tego w przepasce na oczach zauważyłam :):)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.