Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Ile litrów wody dziennie ?

edytowano luty 2010 w Kuchnia
Ostatnio słychać, że powinniśmy pić trzy litry wody dziennie. Mamy wrażenie, że w tym można utonąć.

Jest to właśnie piękny przykład na to, jak takimi radami można przy najlepszych intencjach zabić człowieka. Takie zalecenie spowodowało już mianowicie kilka wypadków śmiertelnych, szczególnie wśród małych dzieci.

Jakże woda mogłaby zabić?

Organizm potrzebuje nie tylko wody, ale także sodu, czyli soli, aby móc tę wodę z powrotem wydalić. Kiedy człowiek bardzo dużo pije i zjada bardzo mało soli, coraz trudniej mu oddawać mocz. Tę odrobinę sodu, jaka mu pozostała, organizm magazynuje w komórkach. Ale tak się fatalnie składa, że receptory w komórkach błędnie interpretują to jako niedostatek wody, pojawia się więc pragnienie i pijemy jeszcze więcej. Tymczasem w rzeczywistości mamy w organizmie nadmiar wody, powodujący prawdziwe zatrucie wodą. W rezultacie może to prowadzić do śmiertelnych obrzęków mózgu i płuc.

Dlaczego przydarza się to przede wszystkim małym dzieciom?

Ponieważ przez cały czas popijają płyny ze swych kubeczków. Takie jest zalecenie: dzieci mają pić możliwie dużo, najlepiej soki owocowe â?? a one zawierają bardzo mało sodu. Wiele dzieci żywi się prawie wyłącznie sokami. W efekcie mają w organizmie za dużo wody, a po drugie, za mało soli, ponieważ organizm wchłania sól niemal wyłącznie ze stałego pożywienia. Jednak niektórzy uważają, że to zdrowo, bo sól jest podobno niebezpieczna.

Już zaczynamy przeczuwać, że tak nie jest.

Kilka lat temu wyszło na jaw, że całą tę historię należy uznać za kaczkę dziennikarską. Nawet FDA â?? najwyższa instancja odpowiedzialna za zdrowie obywateli USA â?? przyznała, że upowszechniła ostrzeżenie przed solą bez odpowiednich podstaw naukowych.

Komentarz

  • Asiu, sorry, ale artykuł, który już był tu cytowany i omawiany podzieliłaś na kawałki i zrobiłaś z niego kolejne wątki.
    Domyślam się, że Cię zafascynowały treści w nim zawarte, ale to chyba nie powód, żeby rozkładać go na czynniki pierwsze i omawiać poszczególne akapity?
  • przepraszam
    ale natchneła mnie awantura przy jedzeniu kotletów jaglanych i coś tam


    już skończyłam ;)
  • No, w rzeczy samej...
    Gdybyś to chociaż do działu "Kuchnia" wrzuciła, miałoby to jakieś uzasadnienie.:wink:
  • [cite] Ulga:[/cite]Ja zaczynam mieć wrażenie, że wielodzietni to forum o jedzeniu i piciu.
    laie_67.gif
  • Zapomnieliście, że w pierwszym rzędzie to forum motoryzacyjne...:bigsmile:
  • ja zawsze myślałam że tutaj tylko o seksie
    ale to ma sens
    sex jedzenie i picie
    życie ...
  • Tyle żłopie mój pies ale ma początki cukrzycy
    Ja nawet przy silnej motywacji do odchudzania nie mam siły wlewać w siebie tyle wody
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.