Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Morfologia

edytowano styczeń 2011 w Pomagajmy sobie
Jest na forum troche ludzi "znajacych sie" wiec chcialam zapytac, jak to jest z morfologia.
- Ktore wskazniki sa wazne? Kiedy moga wychodzic powyzej czy ponizej, ale to nie znaczy nic groznego ?

- OB - czy wiecie ile powyzej jest tolerowane? Czy prawda jest ze OB wykrywa nawet najmniejszy stan zapalny ?

- CRP - jw ile powyzej jest tolerowane?

Wiem, ze wiele razy w roznych watkach przewijal sie temat tych badan i juz dawno chcialam zalozyc ten watek.
Mam nadzieje, ze nie bedziemy sie tylko wzajmnie nakrecac :wink:, ale wrecz przeciwnie pomagac sobie wiedza :wink:

Komentarz

  • ważne są wszystkie ;)
    powyżej/poniżej niewiele od norm to zazwyczaj nic groźnego.
    OB jest mało specyficzne, nie słyszałam, żeby wykrywał najmniejszy nawet stan zapalny - to raczej CRP własnie (norm dokładnych nie znam, ale jak potrzeba, pogrzebie:) )

    tak na szybko ;)
  • Właśnie, różne laboratoria maja różne normy.
  • Hmmm ... :smile:

    Czyli zle pamietam ze pisaliscie kiedys na co trzeba zwracac uwage w morfologii ?
    Chodzilo mi o to by ktos kto wie, podal np

    MCV - znaczy to i to, jak za malo to ... jak za duzo to...
    itd
  • Agunia to tez wiem! Staram sie zawsze przed wizyta na ktorej poczaryja nas antybiotykiem zrobic morfologie by wiedziec czy wirus czy bakteria
  • Nie do końca zgodzę się z tym, że żaden wskaźnik w oderwaniu od innych nic nie znaczy. Choć, przyznaję, że należy to interpretować w kontekście wyników całego badania oraz objawów występujących u badanego i zebranego wywiadu. Dodatkowo, normy dla wyników badań bywają różne w różnych laboratoriach.
    Gdyby jednak ktoś był zainteresowany, to na poniższych stronach są dość przyzwoicie opisane (wraz z interpretacją) wyniki:
    morfologii krwi
    biochemii krwi
    badania ogólnego moczu
    biochemii moczu
  • [cite] Lila:[/cite]dzięki za te opisy, Katarzyno

    szkoda, ze nie ma tam osobnej kategorii - interpretaja wyników dla kobiet w ciąży

    ja zawsze się głowię, który wynik przekraczający "normalną normę" jest ok, a który już nie:bh:

    Mój gniekolog wysyła Cię na badania i dostajesz wyniki jak do Niego na wizytę przychodzisz nie możesz ich odbierać w okienku. Dobra opcja, człowiek nie widzi, nie myśli i się nie stresuje.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.