Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Plamy

edytowano styczeń 2011 w Pomagajmy sobie
Macie jakieś sprawdzone sposoby na dopieranie zaplamionych rzeczy?
Chodzi mi zwłaszcza o tłuste plamy z ciemnych ubrań... Często wszelkie odplamiacze nie daja rady. I ręce opadaja, kiedy po raz kolejny ta sama rzecz wędruje do prania...

Czasami na takie plamy pomaga płyn do naczyń. ale tez nie zawsze...

Jak sobie radzicie z tym "brudnym" problemem?
«134

Komentarz

• tłuste plamy

sok z cytryny na plamę

lub sół kuchenna, na zwilżoną plamę

potem do pralki
    działa
  • O, dzięki!
    Nigdy nie słyszałam o tej cytrynie. A nie odbarwia?
  • Mydełko odplamiajace (galasowe)- ratunek na trudne plamy:) Na jasne- soda i kwasek cytrynowy:) ręczniki jasne baaardzo lubia sode i kwasek:)
  • Agnieszka Barbara:
    Na jasne- soda i kwasek cytrynowy:) ręczniki jasne baaardzo lubia sode i kwasek:)
    O, to o moich ręcznikach mówisz! Nie są zaplamione ale jakieś takie szare. To jak z tą sodą i kwaskiem? Razem z praniem wszystko do pralki? Osobno? Czy tylko zamoczyć i prać już normalnie?
  • Cart, Ty się odczep od moich ręczników! :wink:
  • Mydełko odplamiające polecam i ja. Większość plam znika... :bigsmile:
  • własnie AB - jak z tą sodą i kwaskiem ?
  • Barbara:
    Cart, Ty się odczep od moich ręczników! :wink:
    :tooth:
  • A to róznie:) Jak 100%bawełna, to do gara z nimi, ew. paczka sody i paczka kwasku i w pralke na 90stopni:) na 60 tyz ujdzie:)

Ja w ogóle lubię od czasu do czasu i pralke i zmywarke puścić z soda i kwaskiem- lepiej to działa niż wszelki "markowe" srodki czyszczące do sprzetu:)
  • Rewelacja jest też benzyna oczyszczona zakupiona w aptece- sposób na plamy mojej babci.
  • @AgnBarb: Gara takiego wielkiego nie posiadam. To jaka duża ta paczka sody i kwasku na pralkę pełną szarych ręczników? I bez proszku czy z?
  • Ja kupuje największa paczke sody i największą kwasku jaka znajde w spozywczaku. Z proszkiem, ale proszku połowe. I dodatkowe płukanie.
    metoda nie gwarantuje wybielenia(zalezy od stanu i uporczywości), ale sa duuuuzo bardziej przyjemne. A- bez płynu do płukania, jakby ktos miał zwyczaj używac.
  • Agnieszka Barbara:
    A to róznie:) Jak 100%bawełna, to do gara z nimi, ew. paczka sody i paczka kwasku i w pralke na 90stopni:) na 60 tyz ujdzie:)

Ja w ogóle lubię od czasu do czasu i pralke i zmywarke puścić z soda i kwaskiem- lepiej to działa niż wszelki "markowe" srodki czyszczące do sprzetu:)

Przepraszam, że pytam - a nie niszczy pralki czy zmywarki, metalowych części...? Wiem, że kwaskiem można od czasu do czasu potraktować spiralę grzejną w czajniku bezprzewodowym, bo usuwa kamień, więc pewnie nie...
  • Małgorzata32, dzięki za ten wątek:smile: Ja też najczęściej próbuję walczyć za pomocą płynu do naczyń, ale nie zawsze działa. Na pewno skorzystam z waszych cennych porad :smile: I taka mała dygresja: wkurzają mnie reklamy prześwietnych odplamiaczy i proszków, które zwalczą każdą plamę w 40 stopniach!!! Ostatnio przerzuciłam się na proszki, które są akurat w promocji, najczęściej niereklamowane a piorą jak wszystkie inne, no może trochę mniej po kieszeni :wink:
  • Olesia- póki co nic nie zniszczyły. A na zmywarke jest jeszcze patent: pól filiżanki octu postawione w górnym koszu, pusta zmywara, najdłuższy cykl.
  • Ja zazwyczaj dodaję octu do pralki bo zmiękcza wodę i lepiej dopiera. Kupowałam tez zwyczajny odplamiacz w biedronce, ale działa różnie. To znaczy mniej więcej tak samo jak vanishe. Sody dodaję jak piorę w orzechach i octu. Mydełko posiadam ale rzadko używam.
  • Agnieszka Barbara:
    Ja kupuje największa paczke sody i największą kwasku jaka znajde w spozywczaku. Z proszkiem, ale proszku połowe. I dodatkowe płukanie.
    metoda nie gwarantuje wybielenia(zalezy od stanu i uporczywości), ale sa duuuuzo bardziej przyjemne. A- bez płynu do płukania, jakby ktos miał zwyczaj używac.
    AgnieszkoBarbaro drążę dalej, ale muszę w końcu to wyprać.:wink: Jakie te największe paczki? Kwasek znalazłam od 20g do 1 kg (przemysłowy) :shocked:
    Soda 80g? Bo na kilogramy też można kupić...
  • w książce "Niezwykłe zastosowanie zwykłych rzeczy" czy jakos tak (wyd:Reader's Digest) jest całe mnóstwo bardzo praktycznych rozwiązań w domu, w nagłych "plamowych" wypadkach itp.
    Tam bardzo chwalą ocet-jako zmiękczacz tkanin(jak Odrobinka), jako odkamieniacz,jako srodek do czyszczenia toalet
    generalnie fajna książka, mnóstow ciekawych informacji, inspiracji
    czy wiedzieliście, ze zwykły majonez jest swietną maseczką nawilżającą do stóp?
  • Przy ospie wietrznej lekarka poleciła kąpać dzieci w wodzie z dodatkiem sody. Ma to łagodzić swędzenie.
  • Agnieszko Barbaro - ile i gdzie tego kwasku i sody wsypywac do zmywarki?

Pozdraiwma - Ula
  • Aleks:
    Przy ospie wietrznej lekarka poleciła kąpać dzieci w wodzie z dodatkiem sody. Ma to łagodzić swędzenie.
    Szkoda, że nie wiedziałam wczesniej :sad:.
    Moje dzieci już z ospy wychodzą. Nam bardzo pomogła gencjana :bigsmile: (Ot taki OT:wink:)
  • Jeżeli o zwykłe rzeczy chodzi, to stosujemy:

- kwasek cytrynowy - do odkamieniania (szczególnie czajnik elektryczny)-
    - do czyszczenia toalety

- ocet - przecieram nim blaty kuchenne i stół

- gorącą wodę - polewam nią zlewy, ubikację, klamki, krany - zamiast wszelkich śmierdzideł typu Domestos.
  • a przypomniało mi sie

do czyszczenia fug
    proszek do pieczenia:cool:
  • to forum jest normalnie kopalnią wiedzy:bigsmile::bigsmile:
  • Agnieszka Barbara:
    Ja kupuje największa paczke sody i największą kwasku jaka znajde w spozywczaku. Z proszkiem, ale proszku połowe. I dodatkowe płukanie.
    Dlaczego bez płynu- że i tak będzie miękkie, czy że jakoś się on kłóci z sodą/kwaskiem?

Na razie prałam z octem wg. wskazań OL. (zalegał mi:wink: )
    Nie wiem czy się doprało rewelacyjnie, ale na pewno nie gorzej niż z vanishem.
    Wskazówki nt konkretnej ilości sody/kwasku nadal mile widziane.
  • Jestem juz:)
    soda 80- 100g do pralki, kwasek 40g. Do zmywarki 1 łyzka kwasku, sody ile wlezie do dozownika:)
    Przemysłowe opakowania sody- marzenie moje...
    A bez płynu- ja odnosze wrażenie, że "maże" pranie... zatłuszcza, no niw wiem jak to określic...
  • Może wiecie, jak sprać plamę z błota na bawełnianej pastelowej koszulce?
    Prałam już kilka razy z uzyciem różnych odplamiaczy i różnych proszków do prania. Prałam nawet w 60*C ( w wyższej temperaturze się boję, bo koszulka ma jakby naprasowany obrazek).

Dzieci to naprawdę potrafią się skutecznie pobrudzić...
  • to i ja się dołączę:bigsmile:

jak sprać plamy po mleczach? i czy to w ogóle wykonalne?:confused:
  • Moniko ,a co ty robiłaś w tych mleczach?:wink:
    Ja jak nie mogę sobie poradzić z plamą,to szare mydło używam ,na mlecz to raczej zimna woda troche potrzeć ,może zejdzie?:wink:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.