Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Jak Wasze dzieci znoszą pobieranie krwi i wenflony

edytowano kwiecień 2011 w Pomagajmy sobie
Wczoraj odwiedziła mnie moja siostra, która jest lekarzem w Anglii. Zakładanie wenflonów w GB robią tylko lekarze i wkłuwała się wiele razy. Tymczasem to założenie wenflonu na chemioterapii jest trudne. Wkłuwają się w dłoń, a to bardzo boli. Pobieranie krwi ok, natomiast przy tym zakładaniu wenflonu tak się denerwuję, że siostry nie mogą się wkłuć. Siostra poradziła mi emlę przeciwbólowy krem, że to się u nich stosuję przed wkłuciami u dzieci i dorosłych z "fobią igłową" :cool:. Macie jakieś doświadczenia w tym temacie? Stosowaliście emlę?

Komentarz

  • Mój mąż ostatnio u dentysty zażyczył sobie emlę przed znieczuleniem i mówi, że o wiele lepiej, bo zastrzyk boli. To, że boli to wiem aż za dobrze, stąd nie chciałam nigdy znieczuleń.
    Tak samo ma mój syn przy leczeniu zębów.

    Młodszy miał tyle nakłuć w pierwszych tygodniach życia, ale nie pamiętam już co z tą emlą.
  • Dzięki, u dentysty też unikam znieczuleń jak się da, bo nie lubię jak mi twarz drętwieje, zresztą robi mi się czasem słabo przy znieczuleniu, więc moja dentystka pociesza: nie bój się nie będe znieczulać. Czasem już wolę krótki ból borowania. Druga sprawa, że dentyści czasem wolą znieczulić, bo nie muszą się spieszyć przy oczyszczaniu ubytku.
  • A jak mali pacjenci znoszą pobieranie krwi? A wkłucia was bolą? Mnie ze strachu jakby żyły się zapadają, krew się cofa, ręka zimna i tego typu cyrki - przed piję gorącą melisę, odmawiam koronkę. Nie lubię tego pukania przez pielęgniarki w żyły itp. Macie jakieś sposoby?
    Natomiast pobieranie i wkłuwanie się w zgięciu ramienia oki, a na dłoniach boli przebijanie się przez skórę :sad:
    A później tylko czekać aż kroplówa zejdzie i patrzeć, czy kapie
  • W takim razie na moment wkłucia chcę być dzieckiem, które potrafi odwrócić uwagę od "tu i teraz". Dla mnie oddział chemioterapii to ogólnie bardzo trudne doświadczenie skumulowany ból, starość, choroba, cierpienie, strach. Nie własny tylko ale ogólny. I może w takich okolicznościach wkłucia gorzej się znosi :cry:
  • @AgaMaria - na dłoni boli zdecydowanie bardzeij niż w zgięciu łokciowym - to fakt. Ja tego problemu nie mam, bo żyły mam, jak to baba ze wsi, grubaśne i na wierzchu. Wszystkie koleżanki na studiach chciały się na mnie uczyć krew pobierać lub wenflony zakładać :wink: Może byłabyś w stanie wynegocjować, żeby Ci się zakłuwali nie na dłoni tylko nieco wyżej? Troszkę mniej boli. W zgięciu łokciowym, w sumie, też można wenflon umieścić ale zazwyczaj przyjmuje się taką zasadę, że to są żyły "awaryjne" - gdyby, nie daj Boże, coś nagłego zaczęło się dzieć, to tam najłatwiej się będzie anestezjologowi dostać, nawet w przypadku, gdyby Ci się żyły schowały.
    Emlę też u nas niektórzy polecają. Szczególnie dzieciom. Ponoc działa, choć my nigdy nie korzystaliśmy, więc z własnego doświadczenia nic nie powiem.
  • Katarzyno, dzięki. Pewnie jest tak jak piszesz z tym wkłuciem łokciowym. Pytałam i powiedzieli, że tu się chemii nie podaje tylko na dłoni albo nadgarstku :wink:.
    Może jakoś przeżyję! :wink: Byle już był piątek albo Niedziela Palmowa - wysłucham Mszy św. przez radio.
  • Inna sprawa, że przy chemii, to wyjątkowo paskudnie jest z tymi wkłuciami. Żyły robią się kruche po tych preparatach i zdarza się, że bardzo trudno jest się prawidłowo wkłuć. Pamiętam panie, u których po kilku nieudanych próbach, wzywano w końcu specjalistę z anestezjologii.
    A ten nadgarstem nie byłby dla Ciebie lepszy? Mnie trochę mniej bolało, jak koleżanki kłuły w okolicach nadgarstka niż na dłoni. Ale mnie, generalnie, jakoś szczególnie to nie boli - ot, jak ugryzienie komara. To już borowanie u dentysty 100 razy gorsze...
  • Przez dwie ostatnie ciąże dużo leżałam w szpitalu i kroplówek też dużo wybrałam i przyznaję na dłoni wkłucie boli dużo bardziej niż w innym miejscu... Ja nawet dwa razy wenflon miałam w nodze...
    AgaMaria bardzo Ci współczuję tych wszystkich przykrych zabiegów. Obiecuję +++
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.